W wyniku realizacji projektu powstanie prototyp uniwersalnego reaktora zimnej plazmy do oczyszczania wody na cele energetyczne.
Jego główną zaletą będzie to, że wytwarza nietermiczną plazmę, która nie podnosi znacząco temperatury cieczy, dlatego nie ma potrzeby stosowania systemu chłodzenia, dzięki czemu prototyp będzie tańszy i prostszy w budowie.
W założeniach konstrukcyjnych uważa się, że woda przeszła wcześniejsze podstawowe oczyszczanie i nie zawiera substancji stałych ani zawiesin koloidalnych. Z tego powodu prototyp uważa się za urządzenie oczyszczania trzeciorzędowego.
Prototypowy reaktor, przekształci wodę zawartą w cieczy roboczej w plazmę, aby zabić patogeny i zredukować zanieczyszczenia w wyniku ich ekspozycji na promieniowanie UV, pola elektryczne i fale uderzeniowe.
Urządzenie będzie wyposażone w pompę i dyszę, która przyspieszy ciecz do dużej prędkości, aby przekształcić je w mieszaninę ciecz-gaz w celu przekształcenia jej w plazmę, która jest uzyskiwana w momencie wyładowania elektrycznego doprowadzanego do wody za pomocą elektrod wysokiego napięcia z zasilacza prądu przemiennego.
Później mieszanina będzie spowalniana, aby przywrócić ją do stanu ciekłego i uzyskać czystą wodę, bez znacznego wzrostu temperatury z powodu niskiego ciśnienia w reaktorze.
Zakłada się, że główne parametry konstrukcyjne reaktora stanowią palnik o koncentrycznej geometrii, elektrody wewnętrzne miedziane o długości około 500 mm i średnicy około 120 mm, pustą elektrodę zewnętrzną, barierę dielektryczną o grubości około 2,5 mm wykonaną ze szkła borokrzemowego (lub kwarcu).
Zasilanie prądem przemiennym 240V o częstotliwości 50 Hz zapewniał będzie generator o napięciu wyjściowym 20 kV i częstotliwości 20-70 kHz.
Dysza przyspieszająca ścieki będzie posiadała przepływ na poziomie 10-12 l/min i wytwarzaniu ciśnienia 50 atm.
Do przetłaczania cieczy wykorzystywana będzie pompa tłokowa o mocy 1KM, zasilana prądem zmiennym 240V/50Hz, z regulacją przepływu o maksymalnej wydajności tłoczenia 50 l/min i wysokości podnoszenia 50m.
Reakcja oraz wyhamowywanie przyspieszonej cieczy będzie prowadzone w reaktorze z włókna szklanego lub austenitycznej stali nierdzewnej o objętości 50 lub 100 litrów.
Konstrukcja reaktora pracującego w warunkach stałociśnieniowych, będzie wymagała zmiany dotychczasowego podejścia ze stosowania geometrii palnika na bazie płyt równoległych na rzecz współosiowego połączenia palnika i dyszy wzbudzających mieszaninę ciecz-gaz.