Aktualności
2014-06-04
Podsumowanie projektu CentraLab
Kończy się realizacja międzynarodowego projektu CentraLab realizowanego m.in. przez Kielecki Park Technologiczny. W Słowenii partnerzy podsumowują efekty trzyletniej pracy.
Projekt CentraLab, był realizowany przez dziesięciu partnerów z ośmiu europejskich krajów m.in.: Słowenii, Niemiec, Czech i Włoch. Ich zadaniem było wdrożenie pilotażowego programu związanego z innowacjami w różnych sektorach, m.in.: zdrowia, ochrony środowiska, ekoturystyki oraz branży IT. To, co wspólne, to działanie w oparciu o ideę Living Lab, czyli żywych laboratoriów. – Każde działanie skoncentrowane jest na ludziach i ich wymaganiach. To oni najlepiej wiedzą, jakich produktów potrzebują, co ich zdaniem należy udoskonalić, co zmienić, a z czego w ogóle zrezygnować – wyjaśnia Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.
Platforma Trzech Stref
Zadaniem Kieleckiego Parku Technologicznego było stworzenie i wdrożenie systemu informatycznego, który nie tylko usprawni zarządzanie wiedzą i zasobami KPT, ale też pozwoli budować relacje Parku z lokatorami oraz między samymi firmami.
– Zorganizowaliśmy szereg spotkań z przedsiębiorcami, przedstawicielami uczelni wyższych, a także władzami miasta. Podczas wielogodzinnych rozmów pracowaliśmy nad ulepszeniami, które pozwolą wesprzeć firmy w promocji oraz w pozyskiwaniu klientów – mówi Joanna Rudawska, kierująca polską częścią projektu CentraLab.
Efekt prac? Platforma informatyczna z szeregiem udogodnień, pozwalających wymieniać informacje, zamawiać usługi oraz promować firmy. – Całość dostosowana do trzech grup odbiorców: osób, które dopiero myślą o założeniu własnego interesu, lokatorów KPT oraz firm zewnętrznych – wylicza Rudawska.
Wszystkie udogodnienia zostaną udostępnione użytkownikom do końca tego roku. Niewykluczone, że zostaną wykorzystane przez innych partnerów projektu.
Elektroniczne planowanie
Ci, którzy poważnie myślą, o założeniu firmy, ale nie do końca wiedzą czy i jak to zrobić mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji Biznesplan.
– Napisanie dobrego biznesplanu nie jest łatwe. Często zastanawiamy się też czy nasz pomysł ma szansę powodzenia. Taka aplikacja nie tylko krok po kroku prowadzi przez dość skomplikowane procedury, ale też dzięki różnego rodzaju kalkulacjom i komentarzom pozwala zastanowić się nad pomysłem, znaleźć słabe i mocne strony – zwraca uwagę Szymon Mazurkiewicz.
Opracowany przez ekspertów formularz umożliwia stworzenie profesjonalnego planu wraz z kalkulacją wszystkich niezbędnych parametrów, a następnie zapisanie i wydrukowanie efektu końcowego. Użytkownik
w każdej chwili może przerwać pracę i wrócić do niej w dowolnym czasie. – To cenna rzecz. Pamiętam jak sam tworzyłem biznesplan, nie było to łatwe zadanie. Zresztą ta aplikacja posłuży nie tylko osobom, które chcą założyć firmę, ale również tym, którzy są już na rynku. Często przy okazji przygotowywania projektów czy staraniu się o finansowe wsparcie wymagany jest biznesplan – mówi Marcin Januchta z Partners Creative Studio.
Kolejny krok na drodze do stworzenia firmy to wybór siedziby i kalkulacja kosztów wynajmu odpowiedniego miejsca.
– Osoby zainteresowane współpracą z Parkiem, ale również ci, którzy już prowadzą działalność gospodarczą, mogą na elektronicznym kalkulatorze przeliczyć cenę wynajmu powierzchni w Inkubatorze lub Centrum
Technologicznym wraz ze wszystkimi przysługującymi im preferencjami – zachęca Joanna Rudawska.
Między nami lokatorami
Na szereg usprawnień mogą też liczyć lokatorzy i pracownicy KPT. Pierwsze to intranet. Użytkownicy mają do dyspozycji tablicę ogłoszeń m.in. z propozycjami różnych instytucji oraz informacją na temat opiekuna danego przedsiębiorcy. – Im więcej jest firm działających w Parku, tym coraz trudniej o skuteczną komunikację. Dzięki intranetowi nie musimy już pukać do różnych pokoi, aby poprosić o pomoc czy konsultacje. Wystarczy, że umieścimy wpis na tablicy ogłoszeń, a reakcja jest natychmiastowa – zwraca uwagę Arkadiusz Kozieł z firmy Mansourcing.
To nie wszystko, dzięki specjalnej zakładce lokatorzy, ale też firmy zewnętrzne, mogą elektronicznie zarezerwować salę konferencyjną i pokój spotkań biznesowych. Z kolei pracownicy Parku mają dostęp do bazy lokatorów i klientów korzystających z usług KPT z podziałem na branże oraz czas działalności.
Kojarzenie firm
Dla większej promocji lokatorów KPT, ale też po to by udostępnić firmom zewnętrznym informacje o nich, zostaną wykorzystane mobilne infokioski. Urządzenia te są zabierane m.in. na różnego rodzaju targi.
– Dzięki nim można wejść na stronę internetową KPT, obejrzeć rzuty 3D budynków Inkubatora, Centrum Technologicznego oraz terenów inwestycyjnych. Umożliwiają także zajrzenie na poszczególne poziomy budynków, na których zostaną zaznaczone wolne oraz zajęte przestrzenie – wylicza Joanna Rudawska.
Narzędziem niezwykle użytecznym będzie niewątpliwie platforma partner search, która pozwala skojarzyć parterów zainteresowanych ewentualną współpracą. Dostępna po wcześniejszym zalogowaniu, będzie wyposażona w stronę startową z informacjami o najbliższych wydarzeniach.
Każdy przedsiębiorca może umieścić na platformie profil wraz z podstawowymi danymi, zdjęciami oraz informacją, jakiego rodzaju partnerów biznesowych poszukuje. Dla przedsiębiorców to duże ułatwienie.
– Możliwość zaprezentowania własnego profilu oraz dostęp do bazy parterów to fantastyczna rzecz, pozwalająca zaoszczędzić czas i pieniądze. Korzystanie z tego rodzaju baz, czy też ich budowa, kosztuje. Jeśli aplikacja będzie dostępna nie tylko dla firm działających w Parku, ale też dla przedsiębiorców z regionu, kraju, a nawet zagranicy, to będzie to dla nas niesamowite ułatwienie. Z tą aplikacją wiążę spore nadzieje – przyznaje Marcin Januchta.
Dzięki projektowi CentraLab powstała także mobilna i dostępna na wszystkich urządzeniach wersja strony KPT. Koncepcje stworzenia Inkubatora ICT oraz Centrum Kształcenia Praktycznego. Witryna została też dostosowana do potrzeb osób słabo widzących. Zachęcamy do zajrzenia na www.technopark.kielce.pl
Projekt CentraLab współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej.
Galeria zdjęć