Aktualności

2014-05-30

Krok w przyszłość


Rozpoczęła się budowa Zespołu Inkubatorów Kieleckiego Parku Technologicznego. Dzięki inwestycji, stworzona zostanie nowoczesna przestrzeń dla wielu firm, a to oznacza powstanie nowych miejsc pracy.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, uczelni wyższych, przedsiębiorcy, a także podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Iwona Wendel - Kielecki Park Technologiczny jest dobrym przykładem na to, że warto realizować Program Rozwój Polski Wschodniej. Pokazuje, że nasze działania mają sens. W ciągu kilku lat, KPT udało się zrobić tyle, co innym tego typu instytucjom przez lat kilkadziesiąt - mówiła Iwona Wendel.
Pani minister liczy, że m.in. dzięki działalności Kieleckiego Parku Technologicznego, uda się doprowadzić do zbliżenia świata nauki i biznesu, a także komercjalizacji większej liczby wyników badań. - Kielecki Park Technologiczny, to projekt który często pokazujemy. Zaprezentowaliśmy go m.in. przed Komisją Europejską- dodała Iwona Wendel.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, podkreślał, że rozbudowa Parku wpływa na rozwój całego miasta.  - Rozpoczynamy etap, który spowoduje, że następnych kilkadziesiąt firm zjawi się w KPT.  My jednak na tym nie poprzestaniemy. Zbieramy siły i energię do tego trzeciego, najważniejszego kroku, bo w nowej perspektywie unijnej chcemy pozyskać  kilkaset milionów złotych. KPT jest szansą dla młodych ludzi, to przede wszystkim oni realizują tutaj swoje marzenia. Stworzyliśmy im jedne z najlepszych warunków w Polsce. Nie trzeba wyjeżdżać do Warszawy, czy Krakowa, żeby zacząć coś tworzyć, a potem przekształcać to w pieniądze- mówił prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
- W północno- zachodniej części miasta tworzymy nowoczesną dzielnicę biznesową, z doskonałymi warunkami dla rozwoju wielu firm. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy rozwiną skrzydła. Ich sukces będzie naszym sukcesem – mówił Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.
Zespół Inkubatorów KPT powstanie w budynku po Wyższej Szkole Umiejętności. Nieruchomość zostanie podwyższona o jedną kondygnację. Po rozbudowie, powierzchnia pomieszczeń będzie wynosiła prawie 5 tysięcy mkw. Znacząco zmieni się także wygląd obiektu. Budynek będzie miał szklaną elewację, w której zostaną zamontowane m.in. panele fotowoltaiczne. Dzięki temu, przy ulicy Olszewskiego powstanie ekologiczny i nowoczesny obiekt.
Stworzona zostanie w nim baza w postaci sieci laboratoriów dedykowanych nowatorskim badaniom wdrożeniowym. Zostaną one wyposażone w przestrzenie dyskowe, wirtualne maszyny, klastry obliczeniowe i serwery. Przebudową budynku po WSU zajmuje się firma Skanska, projekt przygotowała firma Karpla Konsulting. Pieniądze na realizację inwestycji pochodzą z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W sumie na rozbudowę infrastruktury KPT wydanie zostanie ponad 91 milionów złotych, oprócz Zespołu Inkubatorów powstaną trzy hale produkcyjne a także Energetyczne Centrum Nauki.
Także z tego programu pozyskano pieniądze, 86 milionów, na stworzenie infrastruktury KPT. Środki te wydano na stworzenie wielofunkcyjnego obszaru aktywności gospodarczej. W Inkubatorze Technologicznym funkcjonują młode firmy (większość założona przez absolwentów lokalnych uczelni – istnieje na rynku krócej niż 3 lata), natomiast w Centrum Technologicznym przygotowano doskonałe miejsce do rozwoju i prowadzenia działalności przez podmioty dojrzałe. W sumie - w obiektach KPT działalność prowadzi 91 firm a zatrudnienie znalazło ok. 650 osób.





Galeria zdjęć

Powrót