Aktualności
2014-03-31
Najbardziej energetyczne miejsce w Kielcach
Na II piętrze budynku po WSU, powstaje niezwykłe miejsce, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych - nowoczesne, pełne innowacji „Energetyczne Centrum Nauki”.
Pomieszczenie naukowe zaaranżowane w niecodzienny sposób, zainspiruje do odkrywania i zrozumienia świata, pobudzi ciekawość i chęć zdobywania wiedzy. Będzie także rozwijać umiejętności komunikowania, innowacyjnego myślenia i współpracy.
- Na Energetyczne Centrum Nauki będzie się składać: wystawa interaktywna – wyposażona w stanowiska pozwalające na samodzielne i bezpieczne przeprowadzanie doświadczeń, interdyscyplinarne laboratorium naukowe, przeznaczone dla małych i dużych odkrywców, a także kino 3D, zaprojektowane specjalnie dla spotkań, pokazów i projekcji naukowych – informuje Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.
W Energetycznym Centrum Nauki będzie można: na własną rękę przeprowadzać eksperymenty korzystając z kilkunastu stanowisk multimedialnych i interaktywnych oraz świetnie wyposażonego laboratorium, oglądać pokazy naukowe, animacje 3D oraz filmy edukacyjne nakręcone w technice stereoskopowej, badać zjawiska z różnych dziedzin nauki - jednocześnie wspaniale się bawiąc.
Aby wzmocnić przekaz naukowy, Energetyczne Centrum Nauki będzie posiadać niecodzienny klimat. Retro – industrialna scenografia sali wystawienniczej przeniesie zwiedzających do Starej Fabryki produkującej energię - pełnej ciężkich maszyn, mechanizmów, kotłów, przekładni zębatych, śrub i mierników.
- Wystawa interaktywna ma za zadanie uświadomić odwiedzającym czym jest energia, skąd się bierze, co się z nią dzieje, w końcu do czego i w jaki sposób jest wykorzystywana. Tematyka będzie oscylować wokół różnych dziedzin naukowych powiązanych z energią, nowoczesnymi technologiami, propagowaniem ekologicznego stylu życia i ochroną środowiska – mówi Justyna Lichosik, kierownik Działu Promocji i Rozwoju KPT.
W ECN znajdzie się kilkanaście stanowisk doświadczalnych, mechanicznych i multimedialnych do samodzielnego eksperymentowania. Wszystkie będą interaktywne, tzn. że będą prezentować co najmniej jeden z typów interaktywności – manualny (wymagający pracy rąk), ruchowy (wymagający ruchu całego ciała), zmysłowy (wymagający wykorzystania zmysłów), intelektualny (wymagający wiedzy zwiedzających).
Stanowiska eksperymentalne stworzone specjalnie dla Energetycznego Centrum Nauki pozwolą m.in. na: samodzielne wyprodukowanie energii, wytworzenie prądu, sprawdzenie w jaki sposób spala się węgiel, skąd się bierze ropa naftowa oraz paliwo samochodowe, którędy płynie gaz, jak działają elektrownie wodne, wiatrowe i wiele, wiele innych.
ECN będzie łączyć w jedno różne formy sztuki – kino, teatr, instalacje artystyczne i co najlepsze, pomimo typowo naukowego charakteru - stanie się także miejscem spotkań kulturalnych.
Energetyczne Centrum Nauki, to nie tylko wystawa interaktywna, laboratorium i kino. To przede wszystkim bogata oferta zajęć i spotkań dla szerokiego grona odbiorców.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Centrum Nauki Eksperyment z Gdyni.