Aktualności

2013-11-25

Inteligentne rozwiązania tematem targów


Przedstawiciele Kielc wzięli udział w Międzynarodowych Targach Smart City Expo w Barcelonie. Inteligentne rozwiązania są bowiem ważnym elementem w planach rozwoju stolicy województwa świętokrzyskiego.

- Idea smart city czyli miasta inteligentnego, przyjaznego, to przede wszystkim wprowadzanie takich działań i rozwiązań, opartych na nowych technologiach, by mieszkańcom żyło się lepiej i łatwiej – informuje zastępca prezydenta Kielc Tadeusz Sayor.
Jak podkreśla właśnie tego typu systemy można było zobaczyć podczas targów w Barcelonie. Ważna była także możliwość rozmowy z ich twórcami a także przedstawicielami miast, które zdecydowały się na ich wprowadzenie.
- Zależało nam na tym, żeby podpatrzeć pewne rozwiązania i z czasem wprowadzić je w Kielcach – dodaje Tadeusz Sayor.
Co miasto  i jego mieszkańcy mogą na tym zyskać?  Dzięki inteligentnym rozwiązaniom sygnalizacja świetlna działa tak, by rozładować korki, by kierowcy za pomocą telefonu mogli na mapie miasta sprawdzić, gdzie są wolne miejsca parkingowe. Po to by śmieciarki nie krążyły po mieście tylko wjechały tam, gdzie pojemniki na odpady są już napełnione. A także, żeby uruchomić miejskie oświetlenie, gdy faktycznie zapadnie zmrok.
Wdrażaniem inteligentnych rozwiązań w Kielcach będzie zajmował się m.in. Kielecki Park Technologiczny. Pierwszym, podstawowym krokiem na pewno będzie określenie aktualnych potrzeb miasta.
- KPT już planuje spotkania na ten temat. Dopiero gdy zdiagnozujemy potrzeby, będziemy zastanawiać się, jak rozwiązać określone problemy i jakich partnerów wybrać – wyjaśnia Dominik Kraska, kierownik Działu Doradztwa i Transferu Technologii KPT.
Dyrektor biura planowania przestrzennego Artur Hajdorowicz podkreśla, że im wcześniej będzie wiadomo, jakie rozwiązania są dostępne, tym miasto będzie lepiej przygotowane do ich wprowadzenia.
- Szczególnie istotne są te dotyczące transportu drogowego. Tutaj należy zastanowić się nad zastosowaniem takich systemów, które mogłyby informować np.  o wolnych miejscach parkingowych. Chcemy je wykorzystać także na przystankach przesiadkowych, tak żeby pasażerowie w łatwiejszy sposób mogli korzystać z komunikacji miejskiej – tłumaczy Artur Hajdorowicz.
Pieniądze na ten cel miasto będzie chciało pozyskać z Unii Europejskiej.  W Kielcach już wprowadzono pierwsze „smart” rozwiązania. To przede wszystkim system GIS oraz system informacji pasażerskiej w którego skład wchodzą elektroniczne tablice na przystankach autobusowych oraz aplikacja myBus.

Więcej na temat idei smart city można przeczytać w najnowszym numerze Pulsu Przedsiębiorczości.

Udział w targach był możliwy dzięki realizacji projektu „Perspektywy RSI Świętokrzyskie - IV Etap” jest współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego



Galeria zdjęć

Powrót