Aktualności
2013-03-19
Projekt Wiedza i Gospodarka na finiszu
Kielecki Park Technologiczny, wspólnie z UJK realizuje projekt "Wiedza i Gospodarka- rozwój kompetencji naukowych i biznesowych dla wzrostu konkurencyjności gospodarki regionalnej". Dzięki realizacji tego zadania, świętokrzyscy naukowcy wcielają w życie wyniki badań, a przedsiębiorcy korzystają z wiedzy pracowników regionalnych uczelni.
Za staż badaczy w firmach płaci Kielecki Park Technologiczny, który na ten cel zdobył pieniądze z Unii Europejskiej. Naukowcy w czasie półrocznej współpracy otrzymują 3,5 tysiąca złotych miesięcznie.
Na czym polega projekt? - Zasada jest prosta. Naszym zadaniem jest kojarzenie naukowców i przedstawicieli świata biznesu. Ci, którzy skorzystali z projektu żałują, że nie mogą wziąć w nim udziału ponownie. Firmy zainteresowane są zatrudnianiem kolejnych stażystów, ponieważ przekonały się, że ich pomoc może być przydatna- podkreśla dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz.
Przypomina, że jako jedna z pierwszych, udział w projekcie wzięła firma AMPS, zajmująca się wprowadzaniem na rynek innowacyjnych systemów przedpłatowych. Na staż w firmie został skierowany pracownik Politechniki Świętokrzyskiej- Łukasz Zawarczyński. Naukowiec pracował nad systemem przedpłatowego rozliczania zużycia energii cieplnej oraz wody. - Nasz współpracownik miał stworzyć system zdalnego odczytu ciepłomierzy i wodomierzy oraz opracować model zdalnego sterowania zaworami, odcinającymi dopływ energii i wody- informuje Leszek Piotrowski, prezes firmy AMPS. Współpraca trwała kilka miesięcy, a końcowy efekt, czyli nowe urządzenie zostało zaprezentowano w siedzibie KPT. - Kiedy spotkałem się z panem Leszkiem porozmawialiśmy o tym, jakie są oczekiwania firmy. Po pierwszych ustalaniach, zacząłem się zastanawiać z jakich narzędzi, produktów oraz materiałów mogę skorzystać. Cały czas się konsultowaliśmy i ostatecznie udało się stworzyć urządzenie, które jest praktyczne i łatwe w zamontowaniu- wyjaśnia Łukasz Zawarczyński. Podkreśla, że przygotowane urządzenie może mieć bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim jest atrakcyjne dla zarządców nieruchomości oraz mieszkańców bloków socjalnych, komunalnych a także wynajmujących mieszkania.
- Projekt Wiedza i Gospodarka przynosi efekty. Widać, że przedsiębiorcy, którzy zaczną współpracę z naukowcami chcą ją kontynuować. Każda ze stron docenia rezultaty kooperacji, a my cieszymy się, że mogliśmy w tym pomóc. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z naukowcami i właścicielami firm - mówi dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz.
Stażyści, do tej pory zaangażowani w projekt, trafili do bardzo różnorodnej grupy przedsiębiorstw. I tak, w styczniu zakończyły się praktyki doktorantki związanej z UJK, która współpracowała z biurem rachunkowym. Zadaniem badaczki było przygotowanie narzędzia samooceny jakości pracy. - Dla tej firmy udało się stworzyć program, który wyłapywał błędy w przygotowanych wyliczeniach. Dzięki temu, praca w biurze rachunkowym stała się łatwiejsza - tłumaczy dyrektor KPT.
Naukowcy zaangażowani w projekt "Wiedza i gospodarka rozwój kompetencji naukowych i biznesowych dla wzrostu konkurencyjności gospodarki regionalnej" pracują także dla firm, zajmujących się m.in. produkcją innowacyjnych urządzeń do oczyszczania powietrza i mycia suchym lodem, a także centrum zajmującego się certyfikacją i Polskiego Związku Motorowego.
Projekt "Wiedza i Gospodarka- rozwój kompetencji naukowych i biznesowych dla wzrostu konkurencyjności gospodarki regionalnej" jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.