Aktualności

2013-01-16

Rozpoczęła się druga edycja projektu " Design nowy wymiar komercjalizacji wiedzy"


Kielecki Park Technologiczny rozpoczął realizację drugiej edycji projektu "Design nowy wymiar komercjalizacji wiedzy". Dzięki niemu, ożywiona zostanie współpraca między projektantami, studentami kierunków artystycznych i przedsiębiorcami. Niewykluczone, że koncepcje opracowane przez młodych designerów trafią do produkcji.

Do udziału w projekcie, Park zaprasza studentów kierunków artystycznych z całej Polski. Podobnie jest z przedsiębiorcami. W pierwszej edycji, spotkali się m.in. studenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Krakowie oraz młodzi artyści z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Po stronie przedsiębiorców, na współpracę zdecydowały się m.in. firmy Libet i Cersanit.
- Pierwsza edycja "Designu" cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno studentów, jak i przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Nie zamykamy się na region świętokrzyski będziemy współpracować z kreatywnymi ludźmi, bez względu na miejsce, z którego pochodzą - mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.
Szymon Mazurkiewicz podkreśla, że przygotowany przez KPT projekt został bardzo dobrze oceniony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Świadczy o tym fakt, że Park otrzymał dofinansowanie w wysokości, o którą się starał, czyli 424 tysięcy złotych. Na czym polega projekt?
- W dużym skrócie naszym zadaniem jest znalezienie kreatywnej grupy studentów, którzy zajmują się wzornictwem i umożliwienie im współpracy z przedsiębiorcami, czyli doprowadzenie do kooperacji środowiska designerskiego i biznesowego. Jeśli zbliżymy te dwa światy, osiągniemy zamierzony efekt -  tłumaczy Szymon Mazurkiewicz.
Młodzi ludzie, pod okiem mentorów będą pracować na rzecz przedsiębiorców. Ich propozycje będą odpowiedzią na oczekiwania firm. Jeśli prace się spodobają niewykluczone, że trafią do produkcji. Tak było w pierwszej edycji -  informuje dyrektor KPT.
Jak podkreśla, władze Parku zdecydowały się na kontynuację projektu "Design nowy wymiar komercjalizacji wiedzy", bo potencjał projektantów nie jest wykorzystywany przez rynek.
- Z jednej strony zwiększymy świadomość przedsiębiorców. Pokażemy, że warto inwestować w nowe wzory projektowe, bo może się to przełożyć na zwiększenie wartości sprzedaży, a z drugiej strony możemy wykorzystać potencjał, stwarzany przez wiele uczelni wyższych. Chodzi nam, nie tylko o akademie sztuk pięknych, ale także politechniki, które kształcą specjalistów wzornictwa przemysłowego - stwierdził Dominik Kraska kierownik Działu Doradztwa i Transferu Technologii KPT.
Jak podkreślił, nowa edycja projektu będzie miała wsparcie międzynarodowe.
- Rozpoczęliśmy współpracę z włoskim Parkiem Naukowo Technologicznym Galileo, w skład którego wchodzi Szkoła Designu z Padwy. Możemy spożytkować doświadczenia naszych partnerów, dotyczące nie tylko projektowania, ale także komercjalizacji wiedzy - mówi Dominik Kraska.
Zespół, który okaże się najbardziej kreatywny, wyjedzie w nagrodę na międzynarodowe warsztaty dla młodych projektantów. Odbywają się one co roku w Chorwacji, a ich  zatorem jest właśnie Scuola Italiana Design. Jej projektanci pracują dla wielu wyjątkowych marek. W tej grupie jest m.in. grupa Fiat. Podczas warsztatów, młodzi ludzie zdobywają niezbędne, praktyczne doświadczenie. Co sprawia, że z pewnością będzie im łatwiej starać się o pracę. W trakcie trwania zajęć będą mieli szansę na zapoznanie się z narzędziami oraz technologią projektowania. To pomoże także w przygotowaniu do uruchomienia własnej firmy właśnie w obszarze projektowym i wzorniczym- informuje  dyrektor KPT.
Równolegle, Park buduje zaplecze warsztatowe, w postaci profesjonalnego laboratorium do projektowania, modelowania i prototypowania 3D. Zaprojektowano je z myślą o przedsiębiorcach. Wystarczy, że firma przedstawi pomysł na produkt, a Park przygotuje projekt, model 3d a nawet krótką serię opracowywanego artykułu. W laboratorium będzie można także sprawdzić, z jakich materiałów należy wykonać produkt. Działalność będzie prowadzona z zastosowaniem wielu nowoczesnych technologii. Dotyczy projektowania, ale przede wszystkim przygotowania prototypów. - Do tej pory, przedsiębiorcy z naszego regionu nie mieli możliwości skorzystania z tak kompleksowej usługi. Teraz dzięki Laboratorium 3D, ulokowanym w naszej siedzibie będzie to możliwe -  informuje dyrektor KPT. Laboratorium jest instytucją otwartą na współpracę z wieloma środowiskami. Pierwsi klienci będą mogli z niego skorzystać w 2013 roku. Pracownicy Parku pracują także nad stworzeniem biblioteki materiałowej, w której do dyspozycji kielczan oddane zostanie kilka tysięcy różnego rodzaju wzorów materiałów.
- Tutaj przedsiębiorcy będą mogli znaleźć dla siebie inspirację. Stworzenie tej wyjątkowej biblioteki będzie możliwe także dzięki współpracy z włoską szkołą designu -  dodaje Szymon Mazurkiewicz. Tu również zostanie znalezione miejsce dla studentów. Będziemy przekonywać przedsiębiorców, którzy skorzystają  z usług Laboratorium Prototypowania 3 D, żeby wykorzystali także pomysłowość i kreatywność młodych artystów -  dodaje dyrektor KPT.
Szymon Mazurkiewicz ma nadzieję, że dzięki inspiracji Parku młodym ludziom uda się stworzyć ciekawe projekty nowych produktów, a rynek wzorniczy odkryje wyjątkowe indywidualności. Osoby zainteresowane udziałem w nim, znajdą wszystkie informacje tutaj
Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Powrót