Aktualności

2012-11-10

Pierwsze efekty projektu WiG


Dzięki Kieleckiemu Parkowi Technologicznemu naukowcy coraz częściej współpracują ze świętokrzyskimi przedsiębiorcami. Efekty tych działań  już są  widoczne. Na rynek niebawem trafi nowy Przedpłatowy System Radiowy opracowany dla firmy AMPS.

Właściciel firmy AMPS  i lokator KPT - Leszek Piotrowski umowę z pracownikiem Politechniki Świętokrzyskiej Łukaszem Zawarczyńskim podpisał w czerwcu. Zadaniem naukowca była praca  nad systemem przedpłatowego rozliczania zużycia energii ciepła oraz wody. - Konkretnie nasz współpracownik miał stworzyć system zdalnego odczytu ciepłomierzy i wodomierzy oraz opracować model zdalnego sterowania zaworami odcinającymi dopływ energii i wody - informuje Leszek Piotrowski.
Współpraca trwała kilka miesięcy a końcowy efekt czyli nowe urządzenie  zostało właśnie zaprezentowane w siedzibie KPT.
- Kiedy spotkałem się z panem Leszkiem porozmawialiśmy o tym, jakie są oczekiwania firmy. Po pierwszych ustalaniach zacząłem się zastanawiać z jakich narzędzi, produktów oraz materiałów mogę skorzystać. Cały czas się konsultowaliśmy i ostatecznie udało się stworzyć urządzenie, które jest praktyczne i łatwe w zamontowaniu - informuje Łukasz Zawarczyński.
Jak podkreśla przygotowane urządzenie może mieć bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim może być atrakcyjne dla zarządców nieruchomości oraz mieszkańców bloków socjalnych, komunalnych a także wynajmujących mieszkania.
- Projekt Wiedza i Gospodarka przynosi efekty. Widać, że przedsiębiorcy, którzy zaczną współpracę z naukowcami chcą ją kontynuować. Każda ze stron docenia efekty kooperacji a my cieszymy się, że mogliśmy w tym pomóc. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z naukowcami - mówi dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz.
Dyrektor Parku przypomina, że rekrutacja do projektu cały czas trwa. Zgłaszać się mogą zarówno przedsiębiorcy, jak i naukowcy.
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać  z wiedzy badaczy mogą zaprosić ich do swoich firm na staże. Wynagrodzenie dla ludzi nauki zostanie w całości sfinansowane z unijnej dotacji. Właściciele firm nie poniosą, więc żadnych kosztów, związanych z zatrudnieniem badaczy, wnoszących do ich przedsiębiorstw innowacyjne rozwiązania.
- Dla naukowców jest to szansa na komercjalizację wiedzy czyli  wdrożenie w życie wyników badań  oraz pomysłów nad którymi pracują. Mogą oni liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3, 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Staże trwają od 4 do 6 miesięcy - mówi Dominik Kraska kierownik Działu Doradztwa i Transferu Technologii.
Jak podkreśla, Park przygotował już kolejny wniosek dzięki, któremu będzie możliwa współpraca naukowców i przedsiębiorców.  Więcej informacji o projekcie oraz dokumenty potrzebne do zgłoszenia znajdują się tutaj.

Projekt "Wiedza i Gospodarka - rozwój kompetencji naukowych i biznesowych dla wzrostu konkurencyjności gospodarki regionalnej" jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Kielecki Park Technologiczny prowadzi go wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.

                                            Więcej niż tylko oszczędności - artykuł o firmie AMPS






Galeria zdjęć

Powrót