Aktualności
2023-02-24
KPT dla Ukrainy. Pamiętamy!
Rok temu życie naszych sąsiadów zza wschodniej granicy zmieniło się nie do poznania. Huk bomb, syreny alarmowe, schron. Wojna. Drodzy Ukraińcy, pamiętamy i nie przestaniemy Wam pomagać.
- 24 lutego 2022 roku w Polsce obchodziliśmy Tłusty Czwartek. To miał być słodki i radosny dzień, ale za sprawą rosyjskiej agresji na Ukrainę stał się gorzki i pełen łez. Na początku było niedowierzanie, ale wkrótce potem nasz naród, nasza lokalna społeczność, przedsiębiorcy ruszyli na pomoc – mówi Justyna Lichosik, Dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.
Od początku wojny w Ukrainie Kielecki Park Technologiczny wspiera zarówno uchodźców przebywających w Kielcach, jak i organizuje pomoc, która dociera za granicę. W trakcie 2022 roku, zrealizowaliśmy szereg inicjatyw na rzecz Ukrainy. Zorganizowaliśmy logistykę i udostępniliśmy przestrzeń do magazynowania asortymentu pierwszej potrzeby, który następnie został transportowany do Ukrainy. Do tej pory z Parku wyjechało 15 transportów.
W akcję pomocową włączyli się pracownicy KPT oraz wolontariusze, a także firmy/spółki: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Targi Kielce, Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, VIVE, Tegeno, Schwarz Technology, PROPLASTICA, Karabela CK, WSZ, Utech Technics, EkoBud, KrisPal, Gema, Alma Alpinex, Raben, It Control, Klima-Ster, Anna Bud, PROHACCP, BSQF, Marbach, Bank Żywności, Ochotnicza Straż Pożarna z Niewachlowa, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, ARP, Barlinek – i jego zagraniczni kooperanci – z Niemiec, Szwecji, Anglii, Słowenii, Włoch, Cersanit – z kooperantami. Dołączyły do nich również kieleckie szkoły oraz setki osób – mieszkańców naszego miasta, gmin ościennych. Nie sposób również zapomnieć o osobach z odległych zakątków naszego kraju, które przekazywały pomoc w odpowiedzi na nasze apele np. ze Szczecina, Białegostoku czy też Katowic.
- Jestem ogromnie wdzięczna za zaangażowanie naszej lokalnej społeczności. Wystarczyło jedno słowo, aby ramię w ramię, pracownicy, dyrektorzy, prezesi, ochotnicy pomagali w przygotowaniu transportu, segregowaniu produktów, ich pakowaniu. Bardzo przeżyłam tę sytuację. I mówię to tak bardziej osobiście, nie jako dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego. Chciałabym jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy nieśli pomoc mieszkańcom Ukrainy i nadal ją niosą – kontynuuje JL.
W tym trudnym czasie, chcieliśmy również zorganizować czas wolny najmłodszym. Nasze Energetycznym Centrum Nauki zaprosiło na warsztaty popularnonaukowe, a także do zwiedzania interaktywnej wystawy „Energia”. Współpracowaliśmy w tym zakresie z różnymi instytucjami i organizacjami, takimi jak: Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Urząd Miasta Kielce oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Z kolei dla poszukujących pracy, w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Integracja Europa-Wschód, prowadziliśmy warsztaty z zakresu przedsiębiorczości, a dzięki kooperacji z Miejskim Urzędem Pracy zorganizowaliśmy płatne staże pracy.
- Będziemy nadal pomagać społeczności ukraińskiej i współpracować z różnymi firmami, organizacjami, aby wesprzeć naszych przyjaciół z Ukrainy. Wierzę jednak, że wojna szybko się zakończy, agresor opuści Ukrainę i naszym wspólnym działaniom będą przyświecać radosne okoliczności – kończy Justyna Lichosik.