Aktualności
2022-05-17
KPT przyciąga inwestorów
W pełni uzbrojone przez Park tereny inwestycyjne to atrakcyjna przestrzeń dla biznesu. Wiedzą o tym firmy, które wyrosły z inkubatorów oraz Centrum Technologicznego KPT. Zakup działek przy ul. Olszewskiego i zbudowanie własnych zakładów dla wielu z nich jest naturalnym etapem rozwoju.
Kielecki Park Technologiczny od lat pomaga przedsiębiorcom stawiać pierwsze kroki w biznesie. Jedni swoją przygodę na wolnym rynku zaczynają od inkubatora, inni od Centrum Technologicznego KPT, gdzie idealne warunki do pracy zyskują firmy produkcyjne. Dla wielu naturalnym krokiem w dalszym rozwoju jest zakup uzbrojonych przez Park terenów inwestycyjnych (działki mają dostęp do niezbędnych mediów: wody, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, energii elektrycznej, światłowodów i dróg dojazdowych), a następnie wybudowanie przy ul. Olszewskiego własnej siedziby.
Tu bije serce przemysłu
Na potrzeby przedsiębiorców miasto przeznaczyło w sumie 15 ha terenów inwestycyjnych, podzielonych na cztery strefy. Większość znalazła już nowych właścicieli.
Wkrótce na sprzedaż zostanie wystawiona działka o powierzchni 1 ha. Otwarta pozostaje jeszcze kwestia ostatniej wolnej przestrzeni. Park czeka na decyzję Miejskiego Zarządu Dróg w sprawie poprowadzenia przez ten teren drogi dojazdowej do fabryki Cromodora Wheels. Wówczas będzie wiadomo jaką wielkość będzie miała ostatnia z oferowanych inwestorom działek.
– Tereny przy ul. Olszewskiego są bardzo atrakcyjne. I to zarówno z uwagi na położenie, dobrą komunikację z innymi częściami miasta i drogami wylotowymi, jak i sąsiedztwo ponad 200 firm oraz inkubatora logistycznego Rotterdam. W ciągu ostatnich kilku lat wokół Parku powstała nowoczesna dzielnica biznesowa. Tu bije serce przemysłu. Firmy zyskują nie tylko w pełni uzbrojone tereny, ale też opiekę naszych ekspertów – zwraca uwagę Justyna Lichosik, dyrektor KPT.
Zainteresowanie przedsiębiorców zlokalizowanymi przy ul. Olszewskiego działkami nie słabnie.
– Cały czas dostajemy zapytania od potencjalnych inwestorów, którzy w sąsiedztwie Parku chcą budować swoje zakłady produkcyjne. I to pomimo tego, że niemal wszystko już zostało sprzedane –zauważa Emilia Siwek, koordynator Działu Zarządzania Infrastrukturą. I dodaje: – Pamiętam jak wzdłuż ul. Olszewskiego rozciągały się dziewicze pola. W ciągu kilku lat w miejscu zdegradowanych terenów poprzemysłowych wyrosły biura i magazyny kilkunastu firm. Dziś dodatkowo staramy się je zazielenić, sadząc rodzime gatunki drzew i krzewów.
Nowoczesne centrum OZE
Na uzbrojonych przez Park terenach inwestycyjnych swoje siedziby wybudowały firmy, które w KPT stawiały swoje pierwsze kroki, m.in. PROHACCP, Tegeno czy EkoEnergia Polska.
– EkoEnergia zaczynała od Inkubatora Orange, następnie przeniosła się do Centrum Technologicznego, by w końcu kupić tereny inwestycyjne i zbudować własny obiekt. Podobnie było z firmą Tegeno, która zaczynała od kilkuset metrów w Centrum Technologicznym, a gdy okazało się, że Kielce i Park to dobre miejsce do prowadzenia biznesu kupiła teren, postawiła piękny obiekt i zainwestowała w nowoczesną linię produkcyjną – wylicza dyrektor KPT.
Działająca od 2013 roku EkoEnergia Polska na działce o powierzchni 8200 m kw. wybudowała nowoczesne centrum odnawialnych źródeł energii wraz z zapleczem badawczo-rozwojowym o powierzchni 1500 m kw. W laboratoriach EkoEnergii naukowcy prowadzą badania nad wydajnością technologii OZE, w tym nad panelami fotowoltaicznymi, kolektorami słonecznymi i pompami ciepła. Tym samym sprawdzają, które z rozwiązań stosowanych w sektorze OZE są najbardziej efektywne dla poszczególnych użytkowników: przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego i osób fizycznych. W budynku znajduje się 49 stanowisk badawczych.
– Odkąd pamiętam chodził za mną pomysł na stworzenie centrum OZE, gdzie moglibyśmy prowadzić badania i zaprezentować klientom nasze rozwiązania – zdradza Łukasz Dziedzic, prezes EkoEnergii. – Przez te wszystkie lata nasz biznes rósł wraz z dynamicznym rozwojem rynku OZE. W pewnym momencie budowa własnego obiektu stała się więc koniecznością – zdradza.
Przy ul. Olszewskiego stanęły także obiekty Marbach oraz AirFresh Kielce. Marbach na działce o powierzchni 7000 m kw. wybudował, a następnie rozbudował zakład produkcyjny o powierzchni ponad 3000 m kw. Firma specjalizuje się w produkcji wykrojników płaskich i rotacyjnych do tektury falistej dla producentów opakowań kartonowych i branży poligraficznej, głównie z Polski. Hala AirFresh, producenta odświeżaczy samochodowych, ma ponad 1100 m kw. Spółka sprzedaje swoje produkty nie tylko w Polsce, ale też w większości krajów europejskich oraz w Azerbejdżanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Nigerii, USA czy Gruzji.
W czasie, gdy powstaje ten tekst, ku końcowi zbliża się również budowa nowoczesnego zakładu produkcyjnego VitrinTec. To tu będą powstawały wszystkie elementy potrzebne do aranżacji nowoczesnego biura, czyli ściany działowe, meble, a także absorbery hałasu. Tu też nad nowymi rozwiązaniami będą się głowić pracownicy działu badawczo-rozwojowego.
Pierwsza w Kielcach klinika podologii
Do inwestycji przy ul. Olszewskiego przymierzają się Utech Technics, Lumen Complex, KT INOX, MaxiPizza, INS Group oraz PODOPHARM® – budowa kliniki podologii ma ruszyć w połowie tego roku.
– Dla start-upu, który osiem lat temu zaczynał od 14 m kw. w piwnicy, Park jest niezwykle komfortowym miejscem do rozwoju. Mając za sąsiadów firmy z tak różnych branż, możemy wymieniać się doświadczeniami, produktami i usługami. Tam gdzie jest odpowiedni klimat, kwitnie przedsiębiorczość. Dlatego też, gdy tylko usłyszałam, że Park przygotowuje tereny inwestycyjne, wiedziałam, że tu będzie moja firma – zapewnia Aneta Oleszek, właścicielka PODOPHARM®.
Prężnie rozwijający się producent farmaceutyków przy ul. Olszewskiego na powierzchni 3 tys. m kw. rozpocznie wkrótce budowę gabinetów podologicznych, laboratoriów wdrożeń i prototypowania, zaplecza biurowo-administracyjnego oraz hali logistycznej. Ich łączna powierzchnia to 800 m kw.
– To najważniejsza inwestycja w historii PODOPHARM®. Budowa nowej siedziby pozwoli firmie zwiększyć zatrudnienie i dalej się rozwijać. W miejscu, w którym obecnie funkcjonujemy, urośliśmy już tak bardzo, że – gdyby nie ta inwestycja – popadlibyśmy w stagnację. A na to nie możemy sobie pozwolić. Mamy szeroko zakrojone plany, obecnie przygotowujemy się m.in. do wprowadzenia wyrobów medycznych do naszej oferty – zapowiada Aneta Oleszek.
Nowa siedziba to także szansa na zacieśnienie współpracy z uczelniami i szkołami policealnymi. Ich uczniowie i studenci mogliby odbywać praktyki zawodowe nie tylko w gabinetach podologicznych, ale też fizjoterapeutycznych, chirurgii stopy, dermatologicznym i diabetologicznym. PODOPHARM® chce także zaprosić do współpracy organizacje odpowiadające za międzynarodową wymianę studentów.
Przy budowie nowej siedziby PODOPHARM® pracują firmy z Kielc i regionu. Za projekt architektoniczny odpowiada biuro projektów ARCAD.
– Ucieszyłem się z możliwości zaprojektowania w moim rodzinnym mieście wielofunkcyjnego budynku dla młodej i dynamicznie rozwijającej się firmy. Wyzwaniem było połączenie centrum logistycznego, biur i przychodni podologicznej w jednej, zwartej bryle oraz nietypowy układ ukształtowania terenu. W efekcie powstała rozrzeźbiona bryła, operująca światłem i głęboką grą cieni na tektonice elewacji. Funkcja w budynku została rozwiązana na różnych poziomach obiektu, z wykorzystaniem naturalnej różnicy terenu – zdradza architekt Grzegorz Rybak.
Budynek odpowiada współczesnym wymaganiom w zakresie ekologii i energooszczędności. Został wyposażony w mikroelektrownię fotowoltaiczną oraz zaawansowany system instalacyjny, umożliwiający odzysk ciepła. W budynku pojawią się także innowacyjne systemy uzdatniania powietrza dostarczone przez firmę ActivTek, która także jest lokatorem Parku.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka UNI-PARK.
– Obiekt PODOPHARM® stanowi dla nas wyzwanie wykonawcze związane z przyjętymi rozwiązaniami materiałowymi, technicznymi i technologicznymi. Mam nadzieję, że przy dużej świadomości właścicieli w dążeniu do stworzenia obiektu nowoczesnego i przyjaznego w użytkowaniu, sprostamy tym wyzwaniom – mówi Andrzej Witkowski, prezes UNI-PARK.
Zgodnie z harmonogramem budowa nowej siedziby PODOPHARM® ma potrwać około roku. 10. urodziny, w styczniu 2024 roku, firma chce świętować już w nowym budynku.
Więcej powierzchni, więcej firm
Przed nami jeszcze jedna ważna inwestycja. Działkę przy ul. Olszewskiego posiada także Park. To tu ma powstać inkubator California, nowoczesny biurowiec przeznaczony m.in. na działalność start-upów, największy w Europie Środkowo-Wschodniej.
Budynek ma mieć ponad 14 000 m kw. powierzchni, sześć kondygnacji i parking podziemny dla ponad 200 samochodów. Poza nowoczesnymi biurami znajdą się w nim również przestrzenie do nawiązywania biznesowych relacji – konferencyjna, coworkingowa i mentoringowa, a także zaplecze laboratoryjne i socjalne oraz strefa rekreacyjno-sportowa.
W mieście brakuje obiektów klasy A. KPT jest przygotowane do inwestycji – Park posiada pełną dokumentację i pozwolenie na budowę. Brakuje funduszy, których miasto chce szukać w budżecie UE. Na początku roku budowa Californii Inc. została wpisana do Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021-2027 jako jedno z 38 kluczowych dla rozwoju regionu zadań realizowanych przy udziale środków unijnych.
– Kielce są miastem atrakcyjnym dla przedsiębiorców – nie ma wątpliwości dyrektor KPT. – Przy współpracy z Centrum Obsługi Inwestora zrobimy wszystko, by przyciągnąć tu każdego inwestora i by mu pomóc w dalszym rozwoju. Budowa Californii Inc. to dodatkowy atut w rękach miasta.
Informacji o przetargach na sprzedaż ostatnich przy ul. Olszewskiego terenów inwestycyjnych należy szukać na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Kielce (www.bip.kielce.eu).