Aktualności
2022-03-09
CSR - współpraca między NGO i firmami - konferencja
O relacjach pomiędzy organizacjami pozarządowymi a firmami zaangażowanymi społecznie dyskutować będą uczestnicy konferencji, która odbędzie się 30 marca br. w Kieleckim Parku Technologicznym. To kolejne wydarzenie w ramach projektu CE Responsible.
CSR - współpraca między NGO i firmami - konferencja.
Termin: 30.03.2022r. godz. 11.00-14.00
Miejsce: Kielecki Park Technologiczny, budynek ORANGE, ul. Olszewskiego 6
Program:
"Okrągły stół".
• Czym jest, a czym nie jest CSR? (11.00 - 12.00).
• Przegląd wybranych kierunków CSR w Europie i na świecie
• Współpraca między NGO, a firmami. CSR, jako obszar współpracy
• Dlaczego to musi się udać, czyli polskie szanse i potencjały na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy NGO i firmami komercyjnymi.
Metody pracy: panel dyskusyjny z udziałem ekspertów. Dyskusja moderowana.
Przerwa – godz. 12.00 – 12.30
"Szybkie Spotkania Biznesowe" (12.30 -13.30).
• Kim jesteśmy? (wymiana wizytówek)
• Obszary współpracy w ramach CSR, które nas interesują?
• Czy jesteśmy gotowi do współpracy?
Metody pracy: world cafe
Rejestracja: https://bit.ly/3tHMkO3
Prelegenci/eksperci:
Anna Górak, ekspert w zakresie usług społecznych i ekonomii społecznej. Absolwentka Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Ekonomii w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu ekonomii społecznej oraz rachunkowości i zarządzania finansami. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z instytucjami pomocy i integracji społecznej oraz podmiotami ekonomii społecznej. Autorka/współautorka licznych badań i analiz dotyczących ekonomii społecznej.
W ekonomii społecznej najbardziej ceni współpracę międzysektorową, wspiera rozwój usług społecznych
i wdraża innowacyjne narzędzia aktywnej integracji. Prezes Instytutu Rozwoju Profesji i Usług Społecznych Sp. z o.o., koordynator projektów unijnych, trener i doradca, który współpracuje z Centrami Usług Społecznych.
Mirosław Grewiński, polityk społeczny; profesor nadzwyczajny i rektor Uczelni Korczaka w Warszawie. Aktualnie – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej; Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej; Przewodniczący Rady Pomocy Społecznej przy MRiPS. Koordynator Sektorowej Rady ds. Kompetencji w obszarze Zdrowia i Pomocy Społecznej przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Członek Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ds. Stopni Zawodowych Pracowników Socjalnych przy MRiPS. Członek European Semester Group przy Komisji Europejskiej. Członek European Social Network. Członek ESPAnet. Członek Rady Ekspertów THINKTANK. Autor, współautor lub redaktor 350 publikacji naukowych i popularno-naukowych, w tym 50 książek na tematy związane z polityką społeczną i usługami społecznymi. W grudniu 2020 r. wydał ważną książkę pt. „Usługi społeczne we współczesnej polityce społecznej. Przegląd problemów i wizja przyszłości”, Warszawa 2020. Przedmiotem jego zainteresowań badawczych są głównie: przeobrażenia welfare state, usługi społeczne, system pomocy i integracji społecznej, rynek pracy i zatrudnienie, wielosektorowa polityka społeczna, ekonomia społeczna, innowacje społeczne. Uczestniczy(ł) w wielu krajowych i międzynarodowych projektach badawczych i rozwojowych dotyczących usług społecznych innowacji społecznych.
Karolina Jarosz, doktor ekonomii, animatorka rozwoju lokalnego, koordynatorka projektów, ekspertka
ds. testowania modelu współpracy instytucji zatrudnienia socjalnego, radna miejska, wykładowca akademicki. Autorka kilkunastu publikacji na tematy związane z sektorem ekonomii społecznej i organizacji pozarządowych. Biegła sądowa przy Sądzie Okręgowym w Kielcach. Redaktorka Radia z Qlturą – prowadzi audycję „Pora na doktora – recepty na sukces Twojego projektu. Poradnik dr Karoliny Jarosz”, gdzie promuje ekonomię społeczną. W końcu jest jej fanką. Wiceprezes Instytutu Rozwoju Profesji i Usług Społecznych Sp. z o.o. Członkini Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej I kadencji, Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (do 2019 r.).
Dr hab. Bohdan Skrzypczak, pedagog społeczny zajmujący się problematyką aktywizacji społeczności lokalnych, współtwórca modelu organizowania społeczności lokalnych i centrum aktywności lokalnej. Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, w którym prowadzi laboratorium innowacji społecznej badające i modelujące procesy deinstytucjonalizacji. Współtwórca i prezes Stowarzyszenia Centrum Wpierania Aktywności Lokalnej CAL, członek zarządu Fundacji Ashoka skupiającej innowatorów i przedsiębiorców społecznych. Współtwórca nowych profesji społecznych: animatora/ i społecznego i organizatora/ i społeczności lokalnej. Trener i superwizor w zakresie edukacji w działaniu, service design i service learning. Autor ponad 100 publikacji naukowych i metodycznych z zakresu pracy i usług środowiskowych. Przewodniczący Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej i Solidarnej.
Moderator:
Jacek Gralczyk, z wykształcenia pedagog. Z wewnętrznej potrzeby animator kulturalny i społeczny. Z przypadku, od blisko trzydziestu lat, mikroprzedsiębiorca. Aktywny członek i założyciel kilku organizacji pozarządowych, od początku istnienia szczególnie mocno związany z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Edukator Instytutu Edukacji Zaangażowanej im. Heleny Radlińskiej. Wykładowca Collegium Civitas w Warszawie. Moderator wielu lokalnych partnerstw wielosektorowych, w tym na rzecz rozwoju społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR). Od wielu lat związany także z rozwojem ekonomii społecznej w Polsce - obecnie Mentor Rozwoju Lokalnego w Kielecko-Ostrowieckim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej, oraz Świętokrzyskim Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej.