Aktualności
2021-11-15
Tworzą innowacje społeczne
Program czteromiesięcznej inkubacji jest główną nagrodą w konkursie „Na najlepszy projekt innowacji społecznej” organizowanym przez Kielecki Park Technologiczny w ramach projektu CE Responsible.
W konkursie wzięły udział świętokrzyskie przedsiębiorstwa społeczne - fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne.
Projekt CE Responsible jest współfinansowany przez program Interreg Europa Środkowa. KPT w partnerstwie międzynarodowym tworzy platformę łączącą organizacje non-profit z dużymi przedsiębiorstwami realizującymi politykę społecznej odpowiedzialności biznesu.
W konkursie nagrodzono pomysły na nowe działania społeczne mające na celu poprawę jakości życia. Chodziło o nowe rozwiązania wspólnych problemów z zakresu sportu, turystyki, rekreacji i hobby, edukacji i wychowania, kultury i sztuki, ochrony zdrowia, rozwoju lokalnego, usług społecznych i pomocy społecznej.
Komisja, złożona z pracowników KPT i ekspertów zewnętrznych, wyłoniła uczestników z najlepszymi pomysłami, którzy zakwalifikowali się do czteromiesięcznego programu inkubacji w KPT, czyli szeregu działań mających na celu wspieranie rozwoju pomysłów. Chodzi o wsparcie opiekuna, w tym doradztwo i pracę z zespołem, pomoc w zaplanowaniu i realizacji kampanii promocyjnej w mediach społecznościowych promującej przedsiębiorstwo społeczne. Wybrane do tego procesu przedsiębiorstwa społeczne będą mogły również wziąć udział w spotkaniach networkingowych z potencjalnymi partnerami, a także szkoleniach z prezentacji, promocji i pozyskiwania klientów oraz z wykorzystaniem metodyki Design Thinking. Dodatkowo dla każdej organizacji przewidziana jest kampania promocyjna w mediach. W ostatnim etapie uczestnicy zaprezentują wypracowane rozwiązania komisji podczas „Pitch Days”. Najlepsze 3 projekty zostaną nagrodzone filmami promocyjnymi.
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Kielcach
Stowarzyszenie pn. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Kielcach zostało zarejestrowane w 2017 roku. Zrzesza kilkunastu członków, jednak są mało rozpoznawalni wśród lokalnej społeczności. Nie pozwala to na propagowanie zabytkowych pojazdów oraz na zdobywanie sponsorów czy korzystanie ze wsparcia instytucji.
Utworzenie strony internetowej Stowarzyszenia, jej aktywne prowadzenia wraz z przeszkoleniem członków pozwoli na lepszą identyfikację w lokalnym społeczeństwie we współpracy z przedsiębiorstwami. Utworzenie strony www pozwoli zaprezentować szerszemu gronu odbiorców działalność statutową, która polega na ochronie zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej, odbudowy klubowych autobusów (przegubowego Ikarusa węgierskiej produkcji i Jelcza) i pozwoli na podtrzymanie historii w zakresie transportu publicznego. Wzbogaci również ofertę dla przedsiębiorców oraz instytucji kultury w województwie świętokrzyskim, przez uatrakcyjnienie wydarzeń organizowanych w obrębie woj. świętokrzyskiego.
Grupą docelową są przede wszystkim przedsiębiorcy, potencjalni sponsorzy, instytucje kultury, osoby prywatne oraz związani z branżą transportową sympatycy. Korzyści wynikające z realizacji projektu to lepsza rozpoznawalność marki w lokalnym oraz ogólnopolskim społeczeństwie, zachowanie zabytkowych autobusów oraz integracja miłośników historii. Strona internetowa jako powszechne źródło informacji oprócz social mediów pozwoli na obopólną współpracę, integrację, reklamę dla samego stowarzyszenia oraz dla potencjalnych sponsorów zapewniając im rozpoznawalność w biznesie.
Stowarzyszenie ASUMPT
Wolontariat w Polsce jest bardzo mało popularny. Bardzo mały procent ludności deklaruje wykonywanie działalności w wolontariacie, co plasuje Polskę na jednej z najniższych pozycji w UE. Zaangażowanie Polaków jest bardzo słabe pomimo inicjatyw i programów wdrażanych przez sektor obywatelski jak i instytucje państwowe.
Celem projektu jest wspieranie Lokalnego Centrum Wolontariatu w gminie Chęciny. Główne zadania to stworzenie bazy wolontariuszy i podmiotów deklarujących zapotrzebowanie na wolontariuszy, poszerzenie wiedzy i kompetencji wolontariuszy, prowadzenie LCW, prowadzenie szkoleń i wizyt studyjnych, eventy upowszechniające, spot promujący wolontariat lokalny oraz publikacja pn. Dobre praktyki w organizowaniu wolontariatu lokalnego. Bezpośrednimi odbiorcami będą młodzi ludzie zamieszkujący okolicę Chęcin. Dzięki podjęciu współpracy między sąsiadującymi ośrodkami Centrami Wolontariatu.
AIESEC Polska Komitet Lokalny Kielce
Głównym celem stowarzyszenia jest stworzenie miejsca przy współpracy z organizacjami, firmami, uczelniami oraz fundacjami, gdzie będą publikowane szkolenia, okazje, spotkania i wydarzenia odbywające się w Kielcach. AIESEC chce, aby ludzie wiedzieli, że miasto ma wiele do zaoferowania, oraz aby chętniej wybierali je jako miejsce swoich studiów. Kolejnym ważnym celem jest poszerzenie świadomości studentów i młodych osób w Kielcach, o możliwościach rozwoju, aktualnościach, które oferują m.in., organizacje, uczelnie w Kielcach i zachęceniu ich do aktywnego uczestnictwa w życiu NGO. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez współpracę z innymi organizacjami, poprzez stworzenie wydarzeń na portalach społecznościowych, gdzie będzie możliwość pokazania i opowiedzenia o możliwościach zaangażowania się w pracę oraz działalność z NGO. Wydarzenie będzie promowane poprzez reklamy online, plakaty, ulotki, reklamy na uczelniach, przystankach, w autobusach. Grupą docelową są uczniowie szkół głównie licealnych, studenci oraz absolwenci uczelni kieleckich. Młodzi w Kielcach to grupa, która szczególnie powinna mieć świadomość o możliwościach rozwoju i zaangażowania się w życie miasta i organizacji. Do realizacji przedsięwzięcia, Stowarzyszenie planuje zaproponować współpracę wszystkim organizacjom, fundacjom oraz uczelniom działającym na terenie Kielc, które będą bardzo korzystne również dla nich samych.
Zwycięskie projekty:
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”
Tytuł projektu: Lokalne Centrum Społecznościowe
Głównym celem statutowym organizacji jest działalność na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, tj. podejmowanie inicjatyw i działań mających na celu pobudzenie aktywności społeczności lokalnych oraz budowanie społeczeństwa. Celem jest stworzenie innowacyjnego modelu działań rozwijającego aktywność obywatelską opartą o wolontariat międzypokoleniowy w Lokalnej Grupie Działania. Projekt przewiduje szereg aktywizujących metod działania, w tym akcji społecznościowych oraz działań edukacyjnych. W ramach zadania Wnioskodawca zakłada stworzenie Lokalnego Centrum Społecznościowego. Grupą docelową biorącą udział w Lokalnym Centrum Społecznościowym to m.in. seniorzy, którzy będą mogli dzielić się swoim doświadczeniem życiowym i zawodowym. Dzięki wolontariatowi będą mogli podjąć aktywność poza domem np. uniwersytetach trzeciego wieku, klubach i centrach seniora itd. Młodzież oraz rodziny z wyzwaniami, czyli rodzinami wieloproblemowymi, w której poza trudną sytuacją materialną, występują inne równie poważne problemy związane m.in. z bezrobociem, niepełnosprawnością, nałogami, przemocą, czy też trudnościami samotnego wychowywania dzieci. Stowarzyszenie planuje realizować projekt w partnerstwie.
Stowarzyszenie Oczy Szeroko Otwarte
Tytuł projektu: Rehabilitacja osób dotkniętych niepełnosprawnością poprzez pracę
Przedmiotem projektu jest wypracowanie modelu dotarcia i komunikacji z przedsiębiorstwami i instytucjami, które zatrudniają powyżej 25 pracowników na umowę o pracę w celu zapoznania z tematem „niepełnosprawny pracownik” oraz zachęcenia ich do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy. Grupą docelową projektu są przedsiębiorstwa i instytucje z Kielc i województwa świętokrzyskiego oraz osoby z niepełnosprawnością mieszkające w Kielcach i na terenie województwa świętokrzyskiego. Korzyścią z zatrudnienia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności to pomniejszenie obowiązkowych wpłat na PFRON oraz możliwość otrzymania dofinansowania z PFRON do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Zasięg tego projektu jest w pierwszym etapie tylko regionalny. Po wypracowaniu odpowiedniego modelu współpracy z przedsiębiorstwami instytucjami można będzie zwiększyć zasięg oddziaływania na krajowy. Najwięcej trudności w projekcie pojawia się podczas dotarcia do partnerów potrzebnych do realizacji projektu, ponieważ wg Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych są zobowiązane do zatrudnienia pewnej ilości osób niepełnosprawnych. Jeżeli tego obowiązku nie wypełnią muszą co miesiąc płacić wyliczoną karę do PFRON-u. W związku z tym przedstawiciele biznesu niechętnie podchodzą do tematu „niepełnosprawny pracownik”, często tłumacząc się tym, że nie chcą dodatkowych problemów w swoim przedsiębiorstwie oraz brakiem czasu. Dlatego dotarcie do odpowiedniej osoby decyzyjnej jest bardzo trudne. Wsparcie promocyjne i networkingowe będzie niezwykle potrzebne, ponieważ istoty jest szeroki zasięg dotarcia do dużej grupy przedsiębiorców i instytucji.
Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie
Celem projektu jest pogłębienie wiedzy z zakresu historii regionalnej wśród uczniów szkół podstawowych w Starachowicach. Głównym problemem jest to, że uczniowie w szkołach uczą się tylko historii powszechnej, pomijając historię regionalną, która ma ogromny wpływ na tożsamość młodego człowieka. Każdy uczeń powinien znać swoje "korzenie".
Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie chce zaszczepić w uczniach szkół podstawowych chęć i pasję do pogłębiania wiedzy z zakresu historii regionalnej. Dlatego też Stowarzyszenie planuje stworzenie e-booka, którego treść byłaby przystępna dla młodych ludzi. W ramach projektu planowane jest również utworzenie Centrum Historii Starachowic, w którym znajdzie się 15 stanowisk komputerowych oraz monitor interaktywny, który zachęci młodzież do poszukiwania regionalnych ciekawostek historycznych. W ramach Centrum dzieci i młodzież brałyby udział w konkursach, quizach i innych inicjatywach mających na celu pogłębianie wiedzy o lokalnej historii. Rozwiązanie zaproponowane przez Stowarzyszenie jest nowatorskie, ponieważ w Starachowicach nie ma miejsca, w którym uczniowie szkół podstawowych mogliby zdobywać wiedzę na temat historii regionalnej.
Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie planuje zakup 15 stanowisk komputerowych i 1 monitora interaktywnego. Projekt jest możliwy do zrealizowania dzięki kampanii promocyjnej, ponieważ uzyskają wsparcie od potencjalnych partnerów (Altru-preneurs). Na ten cel potrzebne są środki finansowe, ale także wiedza jak to zrobić i powiązanie z sektorem biznesu.
Kieleckie Forum Organizacji Pozarządowych
Organizacje pozarządowe odgrywają ważną rolę w społeczeństwie, ponieważ podejmują się różnych inicjatyw na rzecz społeczeństwa. Liderzy organizacji pozarządowych są zaangażowani w realizowane działania. W przeciwieństwie do tradycyjnych przedsiębiorstw, organizacje pozarządowe mają trudniejszy start, ponieważ ich działalność nie jest nastawiona na korzyści finansowe. Kieleckie Forum Organizacji Pozarządowych chce wspierać młodych i ambitnych liderów organizacji pozarządowych, ale problemem stanowi komunikacja. Lokalne organizacje pozarządowe nie znają zakresu wsparcia oferowanego przez Kieleckie Forum Organizacji Pozarządowych.
Rozwiązaniem proponowanym przez Kieleckie Forum Organizacji Pozarządowych jest Centrum Organizacji Pozarządowych. Jest to miejsce, w którym organizacje pozarządowe mogą uzyskać niezbędne wsparcie. Projekt ma na celu promowanie misji Centrum Organizacji Pozarządowych, która nastawiona jest na współpracę i partnerstwo. Centrum odpowiada na potrzeby małych (lokalnych) organizacji pozarządowych, oferując im przyjazną przestrzeń i specjalistyczną pomoc. Centrum, w odróżnieniu od innych podobnych inicjatyw społecznych, nastawione jest na proaktywne poszukiwanie nowych odbiorców. Celem projektu jest nie tylko zgromadzenie jak największej liczby organizacji pozarządowych, ale także wspieranie i budowanie współpracy. Zwiększenie zasięgu projektu Centrum możliwe jest dzięki aktywnej kampanii w mediach społecznościowych oraz spotkaniom networkingowym oferowanym przez CE Responsible Sustainable model to support social entrepreneurship. Projekt jest innowacyjny, ponieważ Kieleckie Forum Organizacji Pozarządowych oferuje kompleksowe rozwiązania dla organizacji pozarządowych w jednym miejscu.
Kieleckie Forum Organizacji Pozarządowych w ramach Centrum Organizacji Pozarządowych potrzebuje wsparcia w bieżącej kampanii promocyjnej. Na ten cel niezbędne są środki finansowe.
Stowarzyszenie Miejskich Inicjatyw
W Kielcach mieszka wielu ambitnych i aktywnych ludzi, którzy chcieliby coś zmienić w swoim otoczeniu. Niestety, poza inicjatywami samorządowymi (np. budżet obywatelski), nie ma platformy (miejsca), które pozwoliłoby na wymianę pomysłów i rozwiązań społecznych pomiędzy mieszkańcami miasta.
Przedmiotem projektu jest stworzenie Bazy Inicjatyw Miejskich, która byłaby interaktywnym miejscem wymiany pomysłów i rozwiązań społecznych. Baza jest odpowiedzią na potrzebę aktywnej współpracy pomiędzy biznesem, samorządem, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami. Projekt promuje kreatywne myślenie i wymianę dobrych praktyk nie tylko między mieszkańcami Kielc, ale także między mieszkańcami innych miast w Polsce. Baza może być głosem społeczeństwa, gdyż dzielone pomysły mogą stanowić gotowe rozwiązania dla władz lokalnych. Innowacyjność projektu przejawia się w tym, że nie ma miejsca, które aktywnie kojarzyłoby pomysły społeczeństwa.
Celem Bazy jest zbudowanie pokaźnego zbioru pomysłów i rozwiązań społecznych. Skuteczna realizacja tego projektu będzie możliwa dzięki aktywnej kampanii świadomościowej w mediach społecznościowych. Na ten cel niezbędne są środki finansowe.