Aktualności
2021-09-20
Kielecki Kongres Organizacji Pozarządowych
Integracja i wsparcie merytoryczne dla trzeciego sektora, wzmocnienie dialogu i partnerstwa pomiędzy organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami i samorządem oraz zwrócenie uwagi na konieczność dostosowania Miasta Kielce do zmian klimatu – to tematy Kieleckiego Kongresu Organizacji Pozarządowych, który odbył się 4 września w Kielcach. Partnerem wydarzenia był Kielecki Park Technologiczny.
W wydarzeniu wzięło udział 60 uczestników - działaczy i wolontariuszy organizacji pozarządowych, urzędników i przedsiębiorców. Miasto Kielce reprezentowali wiceprezydenci - Agata Wojda i Marcin Chłodnicki, radny Michał Braun, zastępca dyrektora Kieleckiego Parku Technologicznego Dominik Kraska.
Debata była poświęcona omówieniu współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi z różnych perspektyw. Wyciągnięte wnioski potwierdzają, że osobom sprawującym zarówno władzę wykonawczą, jak i ustawodawczą łatwiej jest zdobyć wrażliwość społeczną i zrozumieć potrzeby organizacji pozarządowych, jeśli przed sprawowaniem swoich mandatów i funkcji działały w trzecim sektorze. W Kielcach brakuje długofalowego planowania działań zlecanych przez miasta organizacjom. Takie planowanie ułatwiłoby stabilność i trwałość działań organizacji pozarządowych oraz przewidywalność wyników dla miasta. Powstałe Centrum Organizacji Pozarządowych jest przykładem rozwijającej się współpracy samorządu Kielc z organizacjami pozarządowymi. Zarekomendowano rekrutację kadry zarządzającej w instytucjach samorządowych z sektora obywatelskiego, ponieważ daje to wymierne efekty dla późniejszego postrzegania i rozumienia organizacji pozarządowych przez osoby pełniące funkcje publiczne. Należy przyspieszyć i zakończyć prace nad długofalowym planem współpracy Miasta Kielce z organizacjami pozarządowymi, co zaowocuje większą stabilnością zarówno organizacji pozarządowych, jak i samorządu Kielc. Należy dalej rozwijać ofertę Centrum NGO, które staje się również centrum lokalnej aktywności w Kielcach. Organizacje współpracujące z biznesem powinny być wykorzystywane do szkolenia kolejnych organizacji pozarządowych w tym zakresie. W efekcie może wzrosnąć odsetek organizacji, które wprowadzają takie rozwiązania w domu.
W drugiej części wydarzenia odbyły się 3 panele dyskusyjne.
Tematem pierwszego były środki zewnętrzne, wsparcie, problemy i potrzeby organizacji pozarządowych. Prelegent podał statystyki dotyczące organizacji pozarządowych oraz głównych potrzeb organizacji w kraju.
Wyciągnięto następujące wnioski:
- Organizacje mają problem ze znalezieniem odpowiedniego taniego lokalu/biura do prowadzenia działalności, co blokuje ich rozwój
- Doświadczone organizacje mają problem z wypaleniem zawodowym liderów i działaczy. W starzejącym się społeczeństwie trudno jest znaleźć na swoim miejscu nowych, młodszych ludzi.
- Okres przejściowy między jedną perspektywą unijną a następną to trudny okres dla zwykłych pracowników organizacji pozarządowych, ponieważ są oni narażeni na czasową reindukcję z powodu braku źródeł finansowania. Duża część pracowników organizacji pozarządowych opuszcza następnie trzeci sektor. Przeszkodą są również wkłady własne do projektów. 10% wymaganego wkładu własnego przy dotacjach rzędu kilkuset tysięcy stanowi barierę nie do pokonania dla większości organizacji pozarządowych.
Zalecenia:
- Rozwiązaniem dla organizacji poszukujących miejsca jest przestrzeń Centrum Organizacji Pozarządowych. Należy zintensyfikować działania promocyjne w tym obszarze. W szczególności docieraj do nowych, dopiero rejestrujących się podmiotów.
- Warto zintensyfikować działania edukacyjne w zakresie działalności organizacji pozarządowych w szkołach ponadgimnazjalnych i wyższych. Liderzy długoterminowi powinni szukać nowych obszarów pożytku publicznego, w których będą się realizować. Zmiana otoczenia biznesowego często pomaga generować nową energię do działania.
- Organizacje potrzebują dodatkowego szkolenia w zakresie pozyskiwania funduszy z różnych źródeł, aby zdywersyfikować swoje źródła finansowania. Warto wprowadzić tzw. fundusz wkładu własnego, gdzie samorząd pokryłby swój wkład własny na rzecz organizacji pozarządowej, gdyby pozyskał finansowanie zewnętrzne.
Drugi panel poświęcony był współpracy organizacji pozarządowych z przedsiębiorcami:
Wnioski:
- Przeszkodą w nawiązywaniu współpracy między biznesem a organizacjami pozarządowymi są często relacje międzyludzkie, brak wzajemnego zrozumienia między przedsiębiorcami i działaczami społecznymi, brak przygotowania do rozmów czy patrzenie z pozycji siły.
- Przedsiębiorcy często nie widzą realnych korzyści we wdrażaniu CSR. Chcą wiedzieć, na co dokładnie idą przekazane środki i jakie wymierne efekty przyniosą także firmie.
- Aktywiści społeczni zazwyczaj szukają sponsorów na działania doraźne, a nie wieloetapowe projekty zapewniające stabilność działania organizacji.
Zalecenia:
- Obie strony – zarówno przedsiębiorcy, jak i działacze organizacji pozarządowych – muszą zidentyfikować swoich potencjalnych partnerów, zanim zaczną ze sobą rozmawiać. Dobre poznanie się jest kluczem, który otwiera wiele drzwi. Dlatego warto organizować networking między ludźmi korporacji a działaczami organizacji pozarządowych. Miasto za pośrednictwem Kieleckiego Parku Technologicznego mogłoby być impulsem do takich rozwiązań.
- Działacze społeczni muszą przedstawiać argumenty korzystne z punktu widzenia wizerunku sponsora, a nie tylko z perspektywy zaspokajania potrzeb społecznych. Być może organizacja potrzebuje szkolenia, m.in. w negocjacjach lub nawiązaniu współpracy.
- Organizacje powinny zapomnieć o tzw. „PAN DA” i zacząć przygotowywać gotowe projekty do finansowania przez biznes, podobne do tych, o które wnioskują władze publiczne. Pokazanie realnych wyników, etapów i korzyści marketingowych dla sponsora może okazać się decydujące w pozyskaniu środków.
Tematem trzeciego panelu jest adaptacja Miasta Kielce do zmian klimatu.
Wnioski:
- Za późno na naprawę wszystkich szkód wyrządzonych naturze przez człowieka na całym świecie. Każde działanie w tym zakresie ma na celu jedynie zminimalizowanie strat.
- Zarówno samorząd Kielc, jak i organizacje społeczne powinny aktywnie zaangażować się w konsultacje ustawy o adaptacji miasta do zmian klimatu. Dzięki temu dokument będzie lepiej odnosił się do miast o cechach zbliżonych do Kielc.
- W Kielcach „wyspy ciepła” powstały w wyniku wielu niedokładnych inwestycji w przestrzeń miejską. Niekorzystnie wpływają zarówno na klimat, jak i komfort życia. Aby je przejściowo wyeliminować, potrzebne są nakłady finansowe, których można by uniknąć poprzez lepsze rozplanowanie przestrzeni.
Zalecenia:
- Pilnie należy edukować opinię publiczną o konsekwencjach działalności człowieka na Ziemi i powstrzymać już teraz dalszą erozję planety. Kielce mogą to zrobić poprzez edukację, ale także poprzez środki budżetowe (likwidacja ukojonych kopców, zazielenienie skwerów, tworzenie nowych rezerwatów)
- Warto zorganizować w Kielcach cykl spotkań konsultacyjnych projektu ustawy o adaptacji miasta do zmian klimatu, otwartych dla organizacji pozarządowych i mieszkańców, aby każdy mógł przyczynić się do ostatecznego kształtu dokumentu
- Kielce muszą jak najszybciej zlikwidować wyspy ciepła poprzez zazielenienie skwerów, sadzenie rzędów drzew wzdłuż ulic i praktycznie zakaz wycinki pod inwestycje drogowe. Każdy kolejny projekt infrastrukturalny, który opuszcza ratusz, musi już odpowiadać aktualnym potrzebom klimatycznym.
Galeria zdjęć