Aktualności

2021-03-12

Nauka, zabawa i nowoczesne technologie

Cyber Fox to kolejna firma, która swoją szansę na rozwój znalazła w Platformie Startowej Start In Podkarpackie i jest inkubowana w Kieleckim Parku Technologicznym. O wykorzystaniu nowoczesnych technologii w edukacji i pomyśle biznesowym opowiada CEO startupu, Mateusz Rybiński, który razem ze swoim zespołem,  Ewą Machnacz, Łukaszem Soberą oraz Rafałem Soszyńskim, pracuje nad niecodziennym rozwiązaniem.

 

Co sprawiło, że spośród różnych możliwości wsparcia to właśnie Start In Podkarpackie stało się przystanią dla Cyber Fox?

 

Kiedy wpadłem na pomysł stworzenia aplikacji, zacząłem rozglądać się za możliwością sfinansowania wdrożenia tego pomysłu przynajmniej do fazy MVP i przetestowania go. Program Platformy Startowe wydał mi się bardzo ciekawy i po analizie z moją pierwszą wspólniczką Ewą, doszliśmy do wniosku, że to jest najciekawsza opcja. Na dalszym etapie zaczęliśmy sprawdzać poszczególne miejsca akceleracji. W Start In Podkarpacie byliśmy zadowoleni z możliwości rozmowy z przedstawicielami Platformy, którzy z chęcią odpowiedzieli nam na pytania. Podobała nam się również elastyczność i podejście do każdego start-upu indywidualnie. Mam również znajomych, którzy przeszli fazę inkubacji w tej platformie i widzę, że firma się dobrze rozwija, co było też dla nas dodatkową zachętą. 


To również i dla nas bardzo dobra informacja, iż startupy po inkubacji w naszym projekcie odnajdują się na rynku. A jak to jest Twoim pomysłem? Jak powstał?

 

Od 6 lat działam aktywnie w obszarze EdTech [przyp. red. z ang. educational technology, czyli technologia edukacyjna] i śledzę, co się dzieje na styku edukacji i technologii. Od dłuższego czasu obserwowałem interakcje dzieci w wieku przedszkolnym z urządzeniami mobilnymi i to, jaki problem stwarza rodzicom aktywność ich pociech na tym polu. Jesteśmy coraz bardziej zabiegani, a urządzenia mobilne są dużą atrakcją dla najmłodszych, co może dać chwilę wytchnienia ich opiekunom. I tu właśnie pojawia się problem, bo w Internecie jest dużo treści szkodliwych lub stymulujących dzieci w nieodpowiedni sposób. Istnieją na przykład bardzo otępiające animacje tworzone przez boty, w które małe dziecko może się patrzeć godzinami. Inne boty z kolei generują dużą liczbę wyświetleń, oszukując tym samym platformy streamingowe i to sprawia, że takie animacje stają się bardzo popularne i zarazem niebezpieczne. Oczywiście to tylko jeden przykład, ale treści negatywnie wpływających na młodego odbiorcę jest o wiele więcej. Wspólnie z moim zespołem postanowiliśmy zastanowić się jak możemy pomóc rodzicom i dostarczyć odpowiednie treści. Tak narodził się pomysł na aplikację Cyber Fox.


Czy mógłbyś o nim opowiedzieć?

 

Pewnie. Kiedy zauważyliśmy problem zaczęliśmy rozmawiać z rodzicami i czytać badania na ten temat. Zarysowała nam się pewna nisza. Z jednej strony mamy aplikacje czysto edukacyjne, które nie są takie atrakcyjne dla dziecka, a z drugiej strony mamy wiele możliwości rozrywki, ale nie takiej, która stymuluje dziecko do rozwoju. Postanowiliśmy te dwie rzeczy połączyć i stworzyć aplikację Cyber Fox, która zabierze młodego użytkownika nowoczesnych technologii w podróż, w której będzie poznawać świat i rozwijać swoją wiedzę oraz możliwości poznawcze. Dzięki niej będzie mógł kształcić m.in. zdolności matematyczne, pamięć, logikę oraz zmysł artystyczny. Kolejną innowacją, którą wprowadzamy jest dostosowanie aplikacji do indywidualnego tempa rozwoju dziecka.

Jakie korzyści z aplikacji mają rodzice? W jaki sposób mogą sprawdzić, że dziecko faktycznie z niej korzysta?

 

Dajemy pewność rodzicom, że kiedy przekazują swoim dzieciom telefon czy tablet, to ten czas z urządzeniami będzie spędzony pożytecznie i z korzyścią dla rozwoju ich pociech. Dodatkowym plusem jest funkcja kontroli. Opiekunom co miesiąc będą udostępniane raporty na temat sposobu korzystania z aplikacji przez ich dzieci oraz postępów w pracy. Ponadto, co jest wartością dodaną, otrzymają dostęp do bazy wiedzy parentingowej i pomysłów na rozwijające zabawy z dzieckiem, także poza urządzeniem mobilnym. Również forma płatności za korzystanie z Cyber Fox będzie wygodna dla rodziców, gdyż całość chcemy zamknąć w ramach subskrypcji.


Jak przebiega inkubacja? Na jakim etapie prac teraz jesteście?

 

Obecnie pracujemy głównie nad aplikacją, tworzymy, testujemy, poprawiamy. MVP powinniśmy mieć gotowy pod koniec marca. Inkubacja daję nam możliwość dopracowania modelu biznesowego wraz z naszą opiekunką Małgorzatą Gawęcką, która pokazuje nam różne aspekty, nad którymi musimy się zastanowić i pomaga nam zebrać to wszystko w całość. Nieoceniony jest również dostęp do szeregu usług dodatkowych w ramach inkubacji, które pomagają nam stworzyć MVP oraz przygotowują nas na dalszą drogę poza inkubacją. 


Jak Wy nastawiacie się do pomysłu i jego dalszego rozwoju? Wiadomo, że jak każdy startup stoicie przed szansą otrzymania dotacji.

 

Jesteśmy bardzo zmotywowani i widzimy głęboki sens pracy nad tym projektem. Nastawiamy się pozytywnie i liczymy, że cały proces dofinansowania z PARP również przebiegnie pozytywnie. Jeżeli nie? Jak nie drzwiami, to oknem :). Na pewno będziemy chcieli wprowadzić ten produkt na rynek w taki czy inny sposób. 

 

Jesteśmy przekonani, że z taką determinacją i pozytywnym nastawieniem na pewno zajdziecie daleko. Trzymamy kciuki i powodzenia!

 

---

Platforma Startowa Start In Podkarpackie, której koordynatorem w województwie świętokrzyskim jest Kielecki Park Technologiczny, to projekt skierowany do osób posiadających innowacyjny, minimum w skali kraju, pomysł na biznes w takich branżach, jak lotnictwo, motoryzacja, budownictwo, IT/ICT. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie rozwoju innowacyjności startupów poprzez kompleksowy program inkubacji, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą przekształcić swój pomysł w produkt/usługę. Po zakończonym procesie inkubacji startupy mogą ubiegać się o dofinansowanie nawet do miliona złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”.

 

Projekt Platformy Startowe Start In Podkarpackie jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

 

Więcej na temat projektu TUTAJ.

Powrót