Aktualności
2021-02-17
EkoEnergia Polska wybuduje największą w regionie farmę fotowoltaiczną
Największą w regionie farmę fotowoltaiczną wybuduje EkoEnergia Polska, lokator Kieleckiego Parku Technologicznego. Będzie się mieścić w Bogucicach, małej miejscowości w powiecie pińczowskim.
Farma może dostarczyć tańszą energię aż do 5 tysięcy gospodarstw. To nie jedyny plus. To inwestycja w ekologię, ale również znakomity biznes i dobra lokata pieniędzy, zapewniają Łukasz Dziedzic, prezes firmy EkoEnergia Polska oraz Rafał Kwiecień, prezes firmy Regesta.
Zainwestować w zieloną energię postanowił kolejny raz Rafał Kwiecień, współwłaściciel firmy logistycznej Regesta, funkcjonującej na rynku już ćwierć wieku. - Jako dostawca usług transportowych i logistycznych jesteśmy w pełni świadomi odpowiedzialności na nas ciążącej, dlatego działalność prowadzimy z największą dbałością o środowisko naturalne. Regesta od dawna interesowała się możliwością inwestowania w zieloną energię. To w związku z czekającą nas globalną transformacją energetyczną, która wymusza odejście od energii produkowanej w oparciu o paliwa kopalne. Jedną z alternatyw jest produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. Rynek farm fotowoltaicznych zaczął się w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijać, zwiększył się dostęp do technologii, a co za tym idzie, znacząco (względem ostatnich pięciu lat) obniżyły się nakłady inwestycyjne w przeliczeniu na 1 MW – mówi Rafał Kwiecień, prezes firmy Regesta.
Inwestycja, to farma o mocy 15,2 MW i realizowana jest w dwóch etapach: 8 MW i 7,2MW. Generalnym wykonawcą jest firma EkoEnergia Polska, która zaprojektowała i przygotowała całą dokumentację techniczną. Budowa pierwszego etapu jest już na bardzo zaawansowanym poziomie. W najbliższym tygodniu planowane są dostawy paneli z portu w Rotterdamie. Równorzędnie prowadzone są prace związane z przyłączeniem farm do sieci energetycznej. Rozpoczęcie budowy drugiego etapu farmy o mocy 7,2 MW planowane jest na przełomie lutego i marca. W tym przypadku również EkoEnergia Polska jest odpowiedzialna za całość prac związanych z projektowaniem i budową. Zakończenie prac i uruchomienie produkcji planowane jest na przełom czerwca i lipca 2021.
Budowa farmy w Bogucicach jest obecnie największym kontraktem realizowanym przez kielecką firmę EkoEnergia Polska. Firma wykonuje projekty związane z zieloną energią od wielu lat, nie tylko w Świętokrzyskiem, ale w całym kraju. - Kontrakt dotyczący budowy farmy w Bogucicach jest w tej chwili naszą największą realizacją, ale jednocześnie jest jednym z bardzo wielu zadań. Wykonujemy instalacje dla klientów indywidualnych, samorządów, a także przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć rachunki – mówi Łukasz Dziedzic, prezes EkoEnergii. Jak podkreśla, firma miesięcznie wykonuje kilkaset instalacji u klientów indywidualnych. - Jesteśmy firmą rodzinną, rozwijamy się od lat i od lat poszerzamy grono klientów. Zadowoleni odbiorcy polecają nas kolejnym, doceniając zaangażowanie. Wystarczy do nas zadzwonić, żeby uzyskać niezbędne informacje, powiemy jaką instalację możemy wybudować na określonej działce, czy domu, ile będą trwały prace, a przede wszystkim, ile dzięki fotowoltaice można zaoszczędzić. Nasze usługi są kompleksowe. Państwo do nas dzwonią, informują o potrzebach, a my odpowiadamy za projekt odpowiedniej instalacji, dokumentację, łącznie z wnioskiem o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – tłumaczy Łukasz Dziedzic.
Poza zadowoleniem klientów indywidualnych, ważne dla EkoEnergii jest także zaufanie samorządów z całego kraju. Firma pracowała m.in. na zlecenie Urzędu Miasta w Końskich, urzędów w Łagowie i Rakowie. - W Końskich wygraliśmy przetarg i na zlecenie samorządu zakładaliśmy ekologiczne instalacje u mieszkańców miasta i gminy – przypomina Łukasz Dziedzic. Podkreśla, że mimo pandemii, zainteresowanie zieloną energią rośnie. - Wiele osób pracuje zdalnie, więcej czasu spędza w domu i zastanawia się co można poprawić w gospodarstwie, jak zaoszczędzić, to jest dla wielu osób ważne. Istotne jest też szukanie oszczędności przez przedsiębiorców. Fotowoltaika daje takie możliwości. Bycie „eko” staje się modne – tłumaczy Łukasz Dziedzic. Jakie są konkretne korzyści? - Ostatnio w Pomorzanach w gminie Końskie, zamontowaliśmy w domu jednorodzinnym instalację fotowoltaiczną, dzięki której nasi klienci zapłacą ponad 3 tysiące złotych rocznie mniej za energię. Myślę, że taka kwota stanowi istotną część wielu budżetów domowych – dodaje prezes.
Jak podkreślają eksperci z firmy EkoEnergia Polska, inwestycje w zieloną energię cieszą się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców m.in. dlatego, że to dziedzina, która bardzo dynamicznie się rozwija. Poza tym wprowadzanie rozwiązań ekologicznych w firmach staje się powoli koniecznością. - Jest sporo inwestorów, którzy posiadają nadwyżki finansowe i chcą je wykorzystać. Do tej pory, wiele osób decydowało się m.in. na inwestycje w nieruchomości. Jednak, przez pandemię, ten rynek podobnie, jak inne nie są już tak opłacalne. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na alternatywne rozwiązanie - budowę farm fotowoltaicznych – mówi Piotr Juszczyk, dyrektor finansowy firmy EkoEnergia Polska.
Jak tłumaczy, EkoEnergia Polska proponuje osobom, które chcą zainwestować w zieloną energię kilka rodzajów rozwiązań. Wszystko w zależności od posiadanych funduszy i potrzeb.
- Mogą zgłaszać się do nas osoby, które są właścicielami działek, żeby wybudować farmę. Potrzebna jest nieruchomość o powierzchni co najmniej 1,5 hektara. To wystarczy żebyśmy mogli rozpocząć przygotowania. Taka działka daje możliwość budowy farmy o mocy 1 MW – tłumaczy Piotr Juszczyk.
EkoEnergia Polska Sp. z o.o. funkcjonuje na rynku od października 2013. Oferuje m.in. montaż pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych a także budowę farm fotowoltaicznych. Spółka pracuje zarówno dla gospodarstw indywidualnych, firm, instytucji, jak i całych gmin. Doświadczony i profesjonalny zespół specjalistów kompleksowo zajmuje się każdym z klientów. Spółka przygotowuje analizę potrzeb, precyzyjnie dobiera instalację, którą w sprawny i szybki sposób montuje. Firma rozpoczynała działalność w jednym z inkubatorów KPT, w niewielkiej przestrzeni. Potem, wraz z dynamicznym rozwojem, przeniosła się do jednej z hal należących do Parku w Centrum Technologicznym. W ubiegłym roku wprowadziła się do własnej siedziby, którą wybudowała na nabytych w drodze przetargu, w pełni uzbrojonych przez KPT, terenach inwestycyjnych. To nowoczesne centrum odnawialnych źródeł energii wraz z zapleczem badawczo-rozwojowym, w którym prowadzone będą badania nad technologiami odnawialnych źródeł energii. Chodzi o technologie fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Powstało 47 stanowisk badawczych, które mi. in. pomogą dać odpowiedź na pytanie jakie rozwiązania stosowane w sektorze OZE są najbardziej efektywne i które z nich będą najlepsze dla poszczególnych użytkowników.