Aktualności
2020-09-16
Platformy Startowe wracają do Kielc
Świętokrzyscy przedsiębiorcy z innowacyjnymi pomysłami na biznes będą mogli skorzystać ze wsparcia Platform Startowych i starać się o bezzwrotne dofinansowanie w kwocie do 1 mln zł w ramach konkursu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Kielce dołączyły do projektu „Start in Podkarpackie”. Za jego realizację w województwie świętokrzyskim odpowiada Kielecki Park Technologiczny.
Jak informuje Justyna Lichosik, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego, zarówno KPT, jak i miasto Kielce mają dobre doświadczenia we współpracy z Rzeszowem. - Poprzednią edycję Platform Startowych realizowaliśmy we współpracy między innymi z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego. Okazała się sukcesem. Proces inkubacji blisko 60 z ponad 890 zgłoszonych pomysłów, a 34 firmy dostały dofinansowanie – mówi Justyna Lichosik. Przyłączenie się KPT do projektu jest ukłonem w stronę pomysłodawców z Kielc i województwa świętokrzyskiego, ale także i tych z innych miast, którzy mają bliżej do Kielc i chcą tu skorzystać z oferowanych usług. To również szansa na ściągnięcie do Kielc i regionu wielu innowacyjnych pomysłów biznesowych oraz prężnie działających przedsiębiorców – dodaje.
- Bardzo cieszymy się, że partnerstwa, które tworzą Platformy Startowe w Polsce Wschodniej, mają tak dynamiczny i ekspansywny charakter. Dołączenie Kieleckiego Parku Technologicznego do projektu „Start in Podkarpackie” istotnie zwiększa jego potencjał i zapewnia jeszcze ciekawszą ofertę inkubacyjną dla startupów. Wsparcie dla młodych, technologicznych spółek poszukujących dopiero właściwego modelu biznesowego musi cechować się adekwatnością, kompleksowością i elastycznością – współpraca RARR i KPT pokazuje, że obie instytucje doskonale zdają sobie sprawę z tych potrzeb. Z niecierpliwością oczekujemy w PARP na efekty tej współpracy i przełomowe rozwiązania startupów warte dalszego wsparcia” – mówi Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w PARP.
Jak podkreśla Jolanta Wiśniowska, wiceprezes RARR S.A., koordynator projektu „Start In Podkarpackie”, przystąpienie Kieleckiego Parku Technologicznego jako Partnera Platformy stanowić będzie dużą wartość dla realizacji projektu zarówno pod względem merytorycznym, jak również jakości zgłaszanych pomysłów biznesowych z regionu świętokrzyskiego. - Potwierdzają to nasze wspólne doświadczenia i sukcesy z realizacji pilotażowej edycji Platformy Startowej „TechnoparkBiznesHub” - mówi wiceprezes.
Projekt Platformy startowej ma na celu wsparcie przedsiębiorstw typu start-up, które będą rozwijać innowacyjne pomysły biznesowe w kompleksowym programie inkubacji. Udział w programie pomoże w przekształceniu koncepcji biznesowych w innowacyjne wyroby bądź usługi. Eksperci pomogą w dostosowaniu ich do potrzeb rynkowych oraz w opracowaniu rentownych modeli biznesowych, które wymiernie przyczynią się do osiągnięcia rynkowego sukcesu.
Osoby fizyczne, które zechcą uzyskać wsparcie w ramach Platformy Startowej „Start in Podkarpackie", będą musiały zarejestrować spółkę kapitałową w makroregionie Polski Wschodniej i tu rozwijać swoje pomysły. Wsparcie w projekcie uzależnione jest od indywidualnych potrzeb start-up’u i ustalane będzie przy współpracy z menadżerem inkubacji, którego zadaniem będzie bieżąca współpraca i pomoc w przygotowaniu modelu biznesowego oraz w kontaktach z ekspertami.
Każdemu, kto pozytywnie przejdzie proces selekcji oferowane będą usługi podstawowe, w tym powierzchnia biurowa, obsługa księgowa, prawna, doradztwo podatkowe, warsztaty i szkolenia z zakresu wystąpień publicznych, a także podstawowe wsparcie marketingowe.
Dodatkowo startupy mogą skorzystać z usług specjalistycznych, niezbędnych do przeprowadzenia prac nad rozwojem pomysłu zgłoszonego do programu inkubacji. W ramach usług specjalistycznych startupy otrzymają doraźną pomoc w stworzeniu MVP (minimum viable product), czyli produktu, dla którego zdefiniowano podstawowe funkcjonalności i jest gotowy do zaprezentowania potencjalnemu klientowi lub inwestorowi.
Projekt Platforma Startowa „Start in Podkarpackie” jest realizowany w partnerstwie z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A., ARR „MARR" S.A. w Mielcu oraz z HugeTECH Sp. z o.o.. Ekosystem skupiony wokół Platformy tworzą firmy z takich dziedzin jak IT/ICT, budownictwo, motoryzacja i lotnictwo.
Nabór do programu inkubacji w ramach Platformy Starowej jest ciągły, ale podzielony na rundy. Aktualna runda naboru trwa od 1 września br.
Każdy startup, który przejdzie program inkubacji i otrzyma raport potwierdzający realizację tzw. kamieni milowych określonych w jego indywidualnym planie inkubacji, stanie przed Panelem Ekspertów w ramach konkursu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” finansowanego z funduszy europejskich. Dzięki pomyślnie ukończonemu procesowi inkubacji startupy będą w tym wypadku mogły starać się nawet o 1 mln złotych bezzwrotnej dotacji na rozwój biznesu i pierwszą rynkową sprzedaż.
Wszystkie informacje o konkursie PARP oraz niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie projektu
Koordynacją projektu w KPT zajmuje się Dział Inkubacji i Akceleracji:
- Dorota Kamińska, 41 278 72 11
- Małgorzata Gawęcka, 41 278 72 09
- Patrycja Dulęba, 41 278 72 45