Aktualności
2018-03-01
Transfer wiedzy i technologii tematem nowego projektu z udziałem KPT
Wymianie doświadczeń oraz zdobyciu nowych kompetencji w zakresie transferu wiedzy i technologii służy międzynarodowy projekt pn. International Technology Transfer Academy (ITTA), którego Kielecki Park Technologiczny został partnerem.
Liderem projektu pn. International Technology Transfer Academy (Międzynarodowa Akademia Transferu Technologii) jest park technologiczny w Turcji - Tübitak Marmara Teknokent. To właśnie tam na przełomie lutego i marca odbyło się spotkanie inauguracyjne. Jak podkreśla Joanna Rudawska, kierownik Działu Projektów Rozwojowych KPT, transfer wiedzy i technologii to jeden z kluczowych aspektów wspierania rozwoju gospodarczego w różnych sektorach, dlatego przedsiębiorstwa, które chcą odegrać ważną rolę, zwiększyć swoje pole działania muszą inwestować w technologie. Natomiast uczelnie, które tworzą wiedzę dążą do jej komercjalizacji. - Obie strony muszą jednak wiedzieć jak takie inwestycje przeprowadzać, jak przebiega proces transferu, jak postępować na przykład z prawami autorskimi. Tą lukę wiedzy uzupełniają właśnie parki i inkubatory technologiczne, biura transferu technologii przy uczelniach wyższych, fundusze inwestycyjne. Głównym celem trzyletniego projektu, realizowanego wspólnie z parkami technologicznymi i centrami innowacji z Turcji, Chorwacji, Słowenii, Bułgarii jest określenie rzeczywistych potrzeb sektora transferu technologii, opracowanie, przetestowania programu szkoleniowego i przeszkolenie ostatecznie łącznie 150 osób – tłumaczy Joanna Rudawska. Uczestnicy programu to zarówno osoby młodzi, studenci ostatnich lat, jak również pracownicy działów wdrożeniowych, badawczych firm oraz konsultanci biur transferu technologii, ośrodków własności intelektualnej, działów doradczych parków i inkubatorów technologicznych. Część osób będzie miała możliwość skorzystać ze szkoleń na poziomie krajowym, część natomiast weźmie udział w szkoleniach w grupach międzynarodowych. Pozwoli to na wymianę doświadczeń i wiedzy dotyczącego transferu technologii, dyskusji na temat napotykanych utrudnień, zawiłości prawnych. To właśnie wymiana wiedzy i doświadczeń w rezultacie jest najważniejszym założeniem Programu Erasmus+, z którego projekt jest finansowany. – Jako partner projektu, będziemy brać udział w opracowaniu metodyki transferu technologii - zbioru doświadczeń z różnych krajów. Będzie ona zawierać opis jak wygląda ten proces w parkach technologicznych w innych krajach. Dodatkowo w każdym kraju z projektu, również u nas, odbywać się będą szkolenia dla tych, którzy chcieliby w przyszłości pracować w działach badawczo-rozwojowych firm, lub już pracują np. w parku, biurze innowacji, centrum transferu technologii, ośrodku patentowym.
- Rolą parku technologicznego jest realizacja usług rozwojowych dla firm. Aby konkurować dziś na rynku, start-upy, jak i firmy dojrzałe, wprowadzając produkt czy usługę dążą do tego aby była ona innowacyjna, często współpracują w tym zakresie z uczelniami, centrami innowacji. Ważna jest zatem, po obu stronach znajomość zasad procesu transferu, przepisów dotyczących przekazywania i zakupienia technologii, ochrony własności intelektualnej, czy zasad zgłoszenia patentowego, rejestrowania wzoru użytkowego, udzielania licencji itp. Takie zagadnienia poruszone zostaną między innymi w projekcie. Pozwoli to na wykształcenie kadry, która w przyszłości będzie brać aktywny udział we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań – podsumowuje Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.