Aktualności
2017-12-21
Jaki był 2017?
2017 rok KPT może zaliczyć do udanych. Wzrosły przychody i liczba nowych Lokatorów. Park rozpoczął także realizację kilku ważnych projektów.
Prestiżowy adres
- Mamy się z czego cieszyć, jeżeli chodzi o mijający rok. Liczba firm w stosunku do 2016 r. wzrosła o 30 procent. Podobne wartości dotyczą naszych rocznych przychodów. 99 proc. powierzchni KPT jest dziś wykorzystywana – wymienia Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.
W Kieleckim Parku Technologicznym działa obecnie blisko 200 podmiotów gospodarczych. Jak zauważa Szymon Mazurkiewicz, KPT to dziś prestiżowy adres, dlatego zainteresowanie ze strony firm jest bardzo duże. – Brakuje nam powierzchni, można powiedzieć, że „pękamy w szwach” – mówi dyrektor. Dodaje, że jednocześnie przygotowywane są nowe tereny inwestycyjne, w tym strefy B i C, które przeznaczone zostaną do sprzedaży już w pierwszym kwartale 2018 roku. Trwają prace budowlane związane z uzbrojeniem. W planach jest uzbrojenie kolejnych terenów – w pierwszej kolejności strefy D.
- Firmy doceniają nas nie tylko za jakość infrastruktury, którą dysonujemy, ale także za efekty synergii, które w Parku powstają, za możliwości współpracy z innymi podmiotami oraz za usługi, które na co dzień oferujemy. Wywołaliśmy w mieście swoistą modę na funkcjonowanie w KPT – kontynuuje dyrektor KPT.
Międzynarodowe projekty
Rok 2016 w KPT obfitował także w liczne projekty. Bezpieczeństwo w sieci jest hasłem przewodnim projektu DiFens, który Park realizuje wraz z międzynarodowymi partnerami. – KPT stale rozwija specjalizację informatyczną, dzięki działającemu Centrum Kompetencji ICT. To miejsce dedykowane branży IT, w którym organizowane są szkolenia i zajęcia podnoszące kwalifikacje pracowników firm, studentów oraz mieszkańców regionu w obszarze inteligentnej specjalizacji „Technologie informacyjno-komunikacyjne”. Digital Security for Young Entrepreneurs (DiFens) także dotyczy edukacji informatycznej. Tym razem przygotowaliśmy przedsięwzięcie będące odpowiedzią na panujące trendy tj. znaczącą rolę internetu w życiu codziennym, jak również w prowadzeniu firmy i powiązanych z tym zagrożeń – opowiada dyrektor KPT.
Park w ramach innego projektu - URBANInno z programu dla Europy Środkowej opracowuje też pilotażowe rozwiązanie informatyczne skierowane do firm działających w KPT.
Kolejnym międzynarodowym projektem jest Vetriange, którego celem jest podniesienie jakości kształcenia i dostosowanie systemu nauczania do potrzeb rynku. Uczestnicy w trakcie wizyt studyjnych poznają systemy kształcenia obowiązujące w krajach zaangażowanych w projekt. Odwiedzają także miejsce, gdzie młodzi ludzie w praktyce poznają pracę przy produkcji. Na koniec powstanie podręcznik, który pomoże wprowadzić w życie zasady systemu dualnego kształcenia w wielu miejscach, nie tylko w kraju.
Odpowiedzią na potrzeby firm w zakresie wykwalifikowanej kadry informatyków jest przedsięwzięcie pn. IT Launch Box. – Przedsiębiorcy z branży informatycznej od pewnego czasu narzekają na brak wykwalifikowanej kadry. Zjawisko to dotyczy nie tylko naszego kraju, ale i całej Europy. Młodzi ludzie nie posiadają wystarczającej wiedzy, stąd pomysł, by wyposażyć ich w odpowiednie kompetencje informatyczne, tak aby mogli na przykład rozpocząć własną działalność gospodarczą lub znaleźć pracę właśnie w branży informatycznej – tłumaczy Szymon Mazurkiewicz. W pierwszej kolejności utworzony zostanie program edukacyjny obejmujący programowanie i przedsiębiorczość (tzw. BootCamp). Powstanie też Platforma Mentoringowa online, która wspomoże młodych ludzi (w tym uczestników BootCampu) w dalszym procesie kształcenia w branży IT i przedsiębiorczości. Platforma będzie miała za zadanie połączyć młodych, aspirujących przedsiębiorców z doświadczonymi mentorami biznesowymi, którzy pokierują uczestnikami w dalszym etapie zdobywania wiedzy oraz rozwoju ich pomysłów biznesowych w sektorze IT.
Praca.technopark.kielce.pl
Z kolei odpowiedzią z jednej strony na potrzeby pracodawców, którzy mają trudności z szybkim i tanim dotarciem do szerokiego grona potencjalnych pracowników, a z drugiej - młodych ludzi, którzy poszukują możliwości zdobycia pracy i cennego doświadczenia zawodowego jest portal pracy KPT uruchomiony w 2017 r. To nowoczesny serwis internetowy dedykowany przedsiębiorcom, studentom oraz absolwentom i osobom bezrobotnym. Serwis praca.techopark.kielce.pl podzielony został na dwie części. Zarówno pracodawcy, jak i osoby poszukujące zatrudnienia mogą zakładać swoje konta i zarządzać nimi. Co ważne, każdy może z niego korzystać nieodpłatnie. Przedsiębiorcy mogą dodawać aktualne oferty pracy, praktyk oraz staży, a także informacje o firmie. Tymczasem potencjalni pracownicy mają możliwość zamieszczenia CV.
Mój startup-mój biznes
Wraz ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy finansowym wsparciu Narodowego Banku Polskiego Park realizował też projekt pn. „Mój startup-mój biznes”. Chodziło o dostarczenie młodzieży i nauczycielom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego wiedzy ekonomicznej dotyczącej funkcjonowania biznesu. W okresie od 20 września do 5 grudnia zespoły z wybranych w procesie rekrutacji szkół (90 uczniów i 10 nauczycieli) przygotowywały swoje modele biznesowe. Wzięli udział min. w warsztatach prowadzonych przez ekspertów z KPT, podczas których mogli dowiedzieć się jak przekształcić pomysł na biznes w startup, tworzyli biznesplany i analizy SWOT. Ważnym elementem były zajęcia, które pomogły im przygotować się na sesje pitchingowe. – Projekt miał podobny charakter do takich wydarzeń, jak np. Startup Weekend. Tu uczestnicy przez prawie 3 miesiące pracowali nad modelami biznesowymi, badali rynek, kanały sprzedaży, wyznaczali potrzeby i grupy odbiorców, a także przychody i koszty – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. Najlepszy okazał się pomysł pn. „Easy comp” – oprogramowanie dla osób starszych ułatwiające korzystanie z komputerów. Wymyślili je uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie.
Sukces Platform Startowych
Dużym zainteresowaniem cieszył się również program Platform Startowych dla nowych pomysłów. 32 projekty z TechnoparkBiznesHub otrzymały dotacje na dalszy rozwój, a KPT już ma plany na dalsze wsparcie startupowego ekosystemu. – Platformy Startowe dla nowych pomysłów to pierwszy określony na taką skalę program wspierający polskie start-upy, dlatego jesteśmy dumni, że byliśmy animatorem jednej z trzech Platform. Projekt okazał się ogromnym sukcesem i dziś już wiemy, że Komisja Europejska pozytywnie go oceniła i przedsięwzięcie będzie kontynuowane – mówi Szymon Mazurkiewicz.
Nowa oferta dla MŚP
W 2016 r. KPT otrzymał także wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na projekt pn. Startup Business Hub KPT, którego całkowita wartość to blisko 1 mln zł. W ramach przedsięwzięcia pracownicy KPT przejdą szereg szkoleń, które pomogą wypracować tzw. pakiet kompleksowych usług, które będą świadczone komercyjnie małym i średnim przedsiębiorcom, w tym start-upom. – Zależy nam na tym, by oferowane przez nas na co dzień usługi były na jak najwyższym poziomie. Dlatego my też musimy iść do przodu, rozwijać nasze kompetencje i być na bieżąco z aktualnymi trendami – mówi dyrektor KPT. Park ma doskonałe doświadczenia we współpracy ze start-upami dzięki projektowi TechnoparkBiznesHub i chce je wykorzystać także w nowym projekcie.
Nowe plany, nowe wyzwania
Tymczasem wraz z nowym rokiem KPT wchodzi w branżę e-sportową. Już w styczniu 2018 odbędzie się pierwsza edycja KPT GAME CUP. - Obserwujemy panujące obecnie na całym świecie trendy związane z rosnącym zainteresowaniem branżą e-sportową. Dlatego Kielecki Park Technologiczny podjął się organizacji pierwszej edycji turnieju KPT GAME CUP w Counter Strike: Global Offensive – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. Do turnieju mogły zgłosić się drużyny 5-osobowe. Rozgrywki odbywać się będą w systemie drabiny turniejowej. Do fazy eliminacyjnej, rozgrywanej wyłącznie online, będzie mogła zgłosić się nieograniczona liczba drużyn. Po zakończeniu eliminacji, do ćwierćfinałów awansuje 8 drużyn. Ćwierćfinały i półfinały będą rozgrywane w KPT 20 stycznia, a finał dzień później. Dodatkowo w turnieju będzie mogła uczestniczyć widownia, czyli inni fani gry Counter Strike, którzy nie zdecydowali się na wzięcie udziału w turnieju. Będzie też Strefa Retro, gdzie z pewnością coś dla siebie znajdą fani kultowych gier oraz strefa „Free 2 Play”, w której każdy będzie mógł spróbować swoich sił w najbardziej popularnych tytułach e-sportowych. Dla dwóch najlepszych drużyn i najlepszego gracza turnieju przewidziana jest nagroda pieniężna. Pula nagród to 5 tys. zł.
KPT przygotowuje się także do wielkiej inwestycji. Powstanie najnowocześniejszy w kraju inkubator technologiczny. Będzie mieć ponad 14 tys. mkw. powierzchni, 6 kondygnacji, przestrzeń coworkingową oraz strefę sportowo-rekreacyjną. California Inc., bo taką nazwę będzie mieć nowy obiekt, ma być miejscem w głównej mierze dedykowanym start-upom, młodym firmom z innowacyjnymi pomysłami. KPT był animatorem projektu Platformy Startowej TechnoparkBiznesHub, który w krótkim czasie pokazał, że przedsiębiorczych ludzi nie brakuje. Ale by mogli się rozwijać, potrzebne jest sprzyjające otoczenie i przestrzeń na nieograniczoną kreatywność. Gotowa jest wstępna wizualizacja koncepcji. Po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy ruszą prace nad projektem budowlano-wykonawczym. Budowa rozpocznie się pod koniec 2018 roku i potrwa dwa lata. - Nie zapominamy też o tzw. części przemysłowej Parku. Uzbrajamy kolejne tereny inwestycyjne i sukcesywnie realizujemy założony przez nas cel, jakim jest stworzenie w tej części miasta wielofunkcyjnej dzielnicy biznesowej – podsumowuje Szymon Mazurkiewicz.