Aktualności
2017-12-15
Nowi lokatorzy KPT w 2017 r.
Nie słabnie zainteresowanie firm infrastrukturą Kieleckiego Parku Technologicznego. Warunki tu oferowane pomagają w rozwoju i są magnesem przyciągającym kolejnych inwestorów. Poprzez efekt synergii przedsiębiorstwa wzmacniają swój potencjał rynkowy. W 2017 roku społeczność KPT znacznie się powiększyła.
Kielecki Park Technologiczny to dziś blisko 200 firm z wielu branż. Jak zauważa Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Parku, przez ostatnie lata w KPT udało się stworzyć biznesowy ekosystem, a wielobranżowość biznesowa sprawia, że miejsce to uznawane jest za prestiżowe. W 2017 roku swoje drugie biuro otworzyła spółka Llentab zajmująca się projektowaniem, produkcją i montażem hal stalowych dla znanych w kraju marek. Możliwości rozwoju i szansa na zdobycie cennych kontaktów, to korzyści dla których także firmy Innocards i Toropak dołączyły do grona lokatorów KPT. Pierwsza z nich to pomysłodawca systemu informatycznego eKupon, który w znacznym stopniu zmodernizował kontrolę i monitorowanie sposobu wykorzystywania udzielanych przez ośrodki pomocy społecznej świadczeń. Powierzchnię w hali Roma wynajęła spółka Toropak, która zajmuje się sprzedażą materiałów opakowaniowych oraz maszyn i urządzeń do pakowania owoców i warzyw.
Profesjonalną infrastrukturę oraz usługi KPT doceniają także zagraniczni inwestorzy. Frontmatec to duńska spółka z wieloletnim doświadczeniem i ambitnymi planami, która w inkubatorze Skye otworzyła biuro konstrukcyjne. Jest światowym liderem w produkcji urządzeń do klasyfikacji tusz wieprzowych i wołowych dla ubojni. - Coraz więcej firm z bogatym dorobkiem i doświadczeniem darzy nas zaufaniem i docenia naszą działalność. Kielecki Park Technologiczny staje się międzynarodowym środowiskiem. To dla nas bardzo ważne, by tworzyć warunki do kooperacji dla zagranicznych i lokalnych firm - mówi Szymon Mazurkiewicz. Wśród nowych lokatorów jest też Aquatech, jedna z czołowych firm z polskim kapitałem w branży producentów przydomowych i małych oczyszczalni ścieków. Spółka zadebiutowała w mijającym roku na parkiecie rynku akcji NewConnect WGPW.
Nowym lokatorem i jednocześnie operatorem Centrum Fashion Design KPT, została znana modowa marka Mouse in A house, która zajmuje się projektowaniem innowacyjnej odzieży dziecięcej z ekologicznych tkanin. Produkty cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie wśród zagranicznych kontrahentów. 80 procent sprzedaży stanowi eksport zagranicę, w tym 40 proc. produkcji trafia do Unii Europejskiej, a pozostała część do USA, Australii i krajów Afryki północnej i Arabii. Spółka stosuje technologię krótkoseryjnej produkcji w oparciu o własne projekty. – Cieszę się, że z naszych centrów kompetencji korzystają firmy, a zwłaszcza nasi lokatorzy. To pozwala nam realizować wspólne projekty badawczo-rozwojowe – mówi Szymon Mazurkiewicz.
Również w KPT pierwsze swoje biuro w 2017 r. otworzyła firma Navimatik zajmująca się automatyzacją procesów produkcyjnych oraz budową maszyn i doradztwem technicznym. Innowacyjność świadczonych usług Navimatik polega na wdrożeniu koncepcji Industry 4.0 oraz internetu rzeczy IoT, poprzez integrację interfejsu klienta końcowego z maszynami, procesami technologicznymi lub logistycznymi.
Udział w projekcie TechnoparkBiznesHub umożliwił spółce CABIOMEDE weryfikację pomysłu na biznes, a dotacja z PARP dała szansę na dalszy rozwój. Spóła w 2017 r. dołączyła do grona lokatorów KPT. Oferuje firmom sektora MŚP usługi R&D (research and development) w formule ”on demand”. Obejmują one: projektowanie CAD, analizy MES, prototypowanie na bazie obrazów medycznych oraz doradztwo technologiczne. Usługi kierowane są do producentów sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego, implantów oraz sportowców. Spółka specjalizuje się również w projektowaniu produktów ”szytych na miarę”. Jednym z pierwszych takich projektów była maska na twarz dla piłkarza, który doznał kontuzji kości twarzoczaszki na skutek wypadku samochodowego, opracowana na podstawie skanów tomografii komputerowej.
Również Pub4Social, dostawca innowacyjnego systemu sprzedaży przy użyciu sztucznej inteligencji, skorzystał ze wsparcia TechnoparkBiznesHub i dołączył do społeczności KPT. System My Social Seller (MSS) wspomaga sprzedaż produktów i usług na portalu społecznościowym Facebook za pomocą komunikatora Messenger i jest odpowiedzią na potrzebę uzupełnienia braków kadrowych w firmie, daje dodatkowy kanał sprzedaży poprzez social media, zmniejsza koszty związane z założeniem i prowadzeniem sprzedaży online.
Sourceful ICT to także międzynarodowa firma programistyczna bazująca na połączeniu rynku holenderskiego i polskiego. Wytwarza oprogramowanie na potrzebny własne oraz klientów zewnętrznych. Spółka istnieje od początku 2017 r., ale tworzą ją ludzie z doświadczeniem, najlepsi eksperci specjalizujący się w wytwarzaniu oprogramowania.
Testudo Group w planach ma co najmniej kilka projektów, nad którymi intensywnie pracuje. Najbardziej zaawansowany w tej chwili pomysł to produkcja i dystrybucja produktu na bazie lawy wulkanicznej i skał osadowych - ECO-PLON VOLCANIC MINERALS. To ekologiczny nawóz do roślin nawiercający aż 9 minerałów. W hali Roma należącej do KPT znajduje się serce firmy.