Aktualności

2017-12-04

Międzynarodowe spotkanie partnerów VETriangle

Międzynarodowe spotkanie partnerów VETriangle odbyło się w Niemczech. Gospodarzem była organizacja VESBE.

Spotkanie odbyło się w dniach 29-30 listopada br. Pierwszego dnia, podczas warsztatów przedstawiono zrealizowane działania poszczególnych partnerów i zaplanowano kolejne akcje dotyczące realizacji celów projektu. Ustalono metody testowania rezultatów intelektualnych osiągniętych podczas pracy nad projektem.

Drugiego dnia uczestnicy odwiedzili Izbę Rzemieślniczą w Kolonii, gdzie można było dowiedzieć się w jaki sposób trenowani są instruktorzy w Niemczech oraz na czym polega  praca studentów w takiej instytucji jak izba rzemieślnicza.

Liderem projektu Promotion of WBL via Vocational Education Training Triangle (VETriangle) jest Kielecki Park Technologiczny. Główne założenia to: podniesienie jakości kształcenia i dostosowanie systemu nauczania do potrzeb rynku, ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania zawodowego u pracodawcy. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Niemcami, Hiszpanią, Turcją i Litwą, dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus +. Wartość projektu to ponad 200 tys. euro.

Jednym z obszarów działalności KPT jest budowanie wśród młodych ludzi świadomości związanej z przedsiębiorczością. Brak doświadczenia w pracy w przedsiębiorstwach, a także powiązany z tym brak odpowiednich umiejętności i kompetencji jest jednym z czynników współtworzących „lukę” w systemie edukacyjnym wśród młodzieży w Unii Europejskiej w dzisiejszych czasach. Potrzeba zidentyfikowania i przyjęcia praktyk, które mogą wypełnić tę szczelinę jest bardzo ważna. Częściowym rozwiązaniem może być wysokiej jakości system kształcenia i szkoleń zawodowych, w którym aktywny udział biorą pracodawcy. Możliwość nabywania doświadczenia w miejscu pracy ułatwi młodym ludziom zdobycie zatrudnienia poprzez dostarczanie im potrzebnych do postawienia pierwszego kroku na rynku pracy wiedzy, umiejętności i kompetencji.

Taki charakter ma nowy projekt. Chodzi o dostosowanie kształcenia zawodowego do konkretnych potrzeb pracodawców. Uczestnicy projektu w trakcie wizyt studyjnych poznają systemy kształcenia obowiązujące w krajach zaangażowanych w projekt. Odwiedzają także miejsca, gdzie młodzi ludzie w praktyce poznają pracę przy produkcji. Na koniec powstanie podręcznik, który pomoże wprowadzić w życie zasady systemu dualnego kształcenia w wielu miejscach, nie tylko w kraju. 

Więcej informacji na stronie internetowej projektu: vetriangle.eu

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

 




Galeria zdjęć

Powrót