Aktualności
2017-10-26
Sukces Platform Startowych dla nowych pomysłów
Dużym zainteresowaniem cieszył się program Platform Startowych dla nowych pomysłów. 34 projekty z TechnoparkBiznesHub otrzymały dotacje na dalszy rozwój, a KPT już ma plany na dalsze wsparcie startupowego ekosystemu.
– Platformy Startowe dla nowych pomysłów to pierwszy określony na taką skalę program wspierający polskie start-upy, dlatego jesteśmy dumni, że byliśmy animatorem jednej z trzech Platform. Dziś, po ponad roku od inauguracji przedsięwzięcia czas na podsumowanie. I tu nie mam żadnych wątpliwości, że projekt okazał się ogromnym sukcesem – mówi Szymon Mazurkeiwicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.
Program adresowany był do pomysłodawców do 35 roku życia, którzy chcieli rozwijać swój biznes w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej. W naszym regionie jedną z takich platform pn. TechnoparkBiznesHub prowadził Kielecki Park Technologiczny wraz z partnerami z Rzeszowa i Stalowej Woli. Podmioty te były odpowiedzialne za nabór i selekcję startupowych pomysłów oraz zapewnienie ich autorom dostosowanych do nich usług, mających na celu przygotowanie produktu do pierwszej sprzedaży na rynku (tzw. MVP) oraz opracowanie odpowiedniego modelu biznesowego, zweryfikowanego w toku prac nad pomysłem. Do inkubacji przeszło 60 z ponad 890 pomysłów.
Proces inkubacji był indywidualnie określony dla każdego pomysłu. Młodym przedsiębiorcom oferowane były konkretne usługi, jak powierzchnia odpowiednia dla danej działalności, obsługa księgowa i prawna, czy mentoring. - To niezwykle ważne dla młodych przedsiębiorców, którzy nie mają odpowiednich środków na „rozkręcenie” biznesu. Kiedyś młode firmy nie mogły liczyć na taką pomoc – zauważa Szymon Mazurkiewicz. Ważnym elementem tej pomocy było także wsparcie techniczne, technologiczne, czy inżynierskie, a także w zakresie zarządzania i przedsiębiorczości. Specjaliści pomagali w badaniu rynku, czy przygotowaniu strategii ceny i promocji. Każdy start-up miał swojego opiekuna. W między czasie odbyły się wydarzenia towarzyszące, jak barcampy, śniadania startupowe, kreatywne piątki itp.
Start-upy, które po okresie inkubacji miały najbardziej zaawansowane MVP prezentowały się podczas Demo Day. 54 z nich otrzymało rekomendacje, które dały im możliwość ubiegania się o bezzwrotną dotację z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia do nawet 800 tys. zł. Ostatecznie 34 firmy dostały dofinansowanie.
Jak mówi Mateusz Pawlik z CABIOMEDE, udział w projekcie TechnoparkBiznesHub umożliwił weryfikacje pomysłu na biznes, a dotacja z PARP daje szansę na dalszy rozwój. Firma już myśli o zdobyciu zagranicznych rynków. Tymczasem spółka otworzyła biuro w KPT. Tak jak Pub4Social. - Wygraliśmy konkurs PARP 1.1.2, dzięki czemu otrzymaliśmy finansowanie projektu na najbliższe dwa lata. Cenimy sobie dobrą współpracę z KPT. Istotna dla nas jest również możliwość kontaktu z innymi lokatorami – mówi Rafał Sadłowski z Pub4Social. Wraz z rozpoczęciem działalności w Parku, firma chce zatrudnić nowych pracowników. Już dziś poszukuje osób, które zajmują się kontaktem z klientem, sprzedażą i marketingiem produktów informatycznych.
- My nie poprzestajemy na projekcie jeśli chodzi o dalsze wsparcie dla strat-upów. Niewykluczone, że program będzie kontynuowany. Tymczasem właśnie z myślą o młodych pomysłodawcach i tzw. klasie kreatrywnej chcemy wybudować w Parku kolejny inkubator – zapowiada Szymon Mazurkiewicz. Califormia Inc. będzie mieć ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych oraz sześć kondygnacji wraz z podziemnym parkingiem dla ponad 200 samochodów. Co ważne, obiekt ma być wielofunkcyjny, a także ekologiczny, wybudowany z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii z zakresu architektury, budownictwa oraz zarządzania nieruchomością. Oprócz nowoczesnych powierzchni biurowych, znajdą się tam przestrzenie do nawiązywania biznesowych relacji - konferencyjna, coworkingowa i mentoringowa, a także zaplecze laboratoryjne i socjalne. Część budynku przeznaczona będzie dla funduszy inwestycyjnych działających w otoczeniu okołobiznesowym. Ostatnie piętro w całości stworzy strefę sportowo-rekreacyjną. – Chcemy zaoferować nową jakość i przyciągnąć tu młodych ludzi, którzy będą pracowali nad nowymi technologiami. W dalszym ciągu realizujemy przyjętą przez nas strategię budowy efektu skali, tzn. kumulacji w jednym miejscu jak największej liczby firm wykorzystujących wiedzę do kreowania nowych usług i produktów. To wywoła efekt synergii, który przełoży się na dynamiczne powstawanie innowacyjnych firm, a tym samym tworzenie nowych miejsc pracy – mówi Szymon Mazurkiewicz.
Start-upy, które otrzymały dotacje z PO PW Działanie 1.1.2.:
Letme AI – aplikacja oparta na AI i technologiach Big Data, może wykonać poszukiwania za użytkownika i przedstawić mu produkty, które najbardziej go usatysfakcjonują.
System Fresh to zespół rozwiązań technologicznych z zakresu IoT przeznaczonych dla marketów spożywczych oferujących sprzedaż świeżych wyrobów.
MBWAW - firma wprowadza rozwiązanie w branży transportowej przewozów paletowych zagranicznych.
Alef-Bet to spersonalizowana nauka języka azjatyckiego 24/7, w dostępnej cenie i gwarantowanej jakości, z dostępnym do indywidualnych lekcji z profesjonalnym lektorem.
ElectricFoil - Hydrofoil jest rozwiązaniem wykorzystywanym w deskach surfingowych, stanowiącym swego rodzaju przedłużenie deski w wodzie. Konstrukcja sprawia, że deska unosi się i wychodzi z wody podczas, gdy nabiera prędkości.
Hybridable - Spółka jest dostawcą technologii związanej z beaconami. Komercjalizuje ją drogą udzielania licencji niewyłącznych na produkcję podmiotom będącym producentami beaconów i urządzeń Internetu Rzeczy.
Linkk Linkk wraz z usługa LAS jest rozwiązaniem skierowanym do producentów urządzeń segmentu consumer IoT.
Produkty COSSI to linia kosmetyków o właściwościach pielęgnacyjnych i leczniczych na bazie szungitu - kosmicznego minerału zawierającego naturalne fulereny.
REVAS to platforma edukacyjna, na której znajdują się branżowe symulacje biznesowe wykorzystywane do prowadzenia takich zajęć jak m.in.: przedsiębiorczość, podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, zarządzanie w sposób praktyczny, powiązany z zawodem.
DIGI GLASS FACTORY - innowacyjna technologia szklenia o zmiennych właściwościach przepuszczalności promieniowania słonecznego.
CADWAY-AUTOMOTIVE - innowacyjne biura konstrukcyjne dla branży motoryzacyjnej.
SUNECTOR - Produkcja i sprzedaż hybrydowych próżniowych kolektorów słonecznych.
INNOTECHBUD - urządzenie do automatycznej obróbki tynków.
CINEMATICVR - metoda prezentacji obiektów w środowisku VR poprzez tworzenie aplikacji VR zawierającej wirtualne kopie produktów.
POLIGRAFIA 2.0 to rozproszony system sprzedaży spersonalizowanych produktów przy zautomatyzowaniu procesu impozycji i druku.
Locky jest bezprzewodową technologią monitoringu stanu zamka drzwiowego w formie nakładki na klucz.
STAL TECHY LABS to system C-live do walidacji jakości danych konsumenckich.
SYSTEMY SCA - system radykalnie zmniejszający zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do napędu sprężarek urządzeń chłodniczych, którego istotą rozwiązania jest wykorzystanie chłodzenia adiabatycznego.
CHALLENGEROCKET to platforma do rekrutacji specjalistów IT, która poprzez sourcing (zdobywanie nowych kandydatów) i screening (ocenę wiedzy) z wykorzystaniem formuły konkursowej (hackatonów) - jest innowacyjną formą pozyskiwania właściwych kandydatów do pracy.
IOD PERFORMANCE - przystawka portalowa dedykowana do pojazdów z napędem na wszystkie koła, posiadających sztywne mosty napędowe.
MULTIEXTRACTORS - urządzenie multiextractor służy do przygotowania materiału roślinnego przed właściwym procesem ekstrakcji metodą nadkrytycznego dwutlenku węgla.
FLYPS - pomysł stanowi rozwiązanie w branży informatycznej. Start-up koncentruje swoje usługi w obszarze mocy obliczeniowych komputerów.
PTS Investments ma na celu wprowadzenie na rynek autonomicznego systemu oparte na technologii turbin wiatrowych służące do napowietrzania stawów rybnych.
Pub4Social wprowadził na rynek My Social Seller (MSS), aplikację, która umożliwia szybkie i automatyczne stworzenie oferty handlowej w Internecie i opublikowanie jej przez media społecznościowe.
RoboSoccer można zdefiniować jako gadżet, zabawkę, która łączy najlepsze cechy znanych wszystkim piłkarzyków oraz zaawansowanej robotyki.
Celem CABIOMEDE jest dostarczenie klientom z sektora MŚP zaawansowanych i nowoczesnych usług badawczo rozwojowych w formie outsourcingu działu R&D w konwencji „na żądanie”.
Res Solutiuon - Jitiv to inteligentny system wspomagania użytkowników w efektywnym wykorzystaniu energii elektrycznej.
Vertical Axis Wind Technologies – technologia wielopoziomowej wieloskalowej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu.
Rainforest - system przenoszenia warunków pogodowych do sztucznych ekosystemów.
Digitaliseum - innowacyjna platforma dla digitalizacji i ewidencjonowania zbiorów muzealnych z zastosowaniem nowoczesnych systemów informacyjno-komunikacyjnych.
Mech - wprowadzenie na rynek branży HR TAMT – innowacyjnej technologii pozyskiwania i monitorowania talentów.
VetXpert - Telemedyczny System Weterynaryjny – mobilny dostęp do indywidualnych porad oraz profesjonalnych porad weterynaryjnych.
Rozwiązaniem firmy BandWarrior jest BandAthletes - produkt wykorzystujący rozwiązania najnowszej technologii do zwiększenia aktywności fizycznej dzieci i dorosłych. BandAthletes jako gra mobilna z wykorzystaniem inteligentnej opaski łączy świat „wirtualny” z „realnym” poprzez zaangażowanie w sport.
Spotbrowser to firma oferująca intuicyjne narzędzia internetowe do tworzenia, udostępniania i publikowania interaktywnych wirtualnych spacerów.
Galeria zdjęć