Aktualności

2017-09-20

"Mój startup-mój biznes" wspólny projekt KPT, ŚCDN i NBP

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w partnerstwie z Kieleckim Parkiem Technologicznym i przy finansowym wsparciu Narodowego Banku Polskiego rozpoczęło realizację projektu dla szkół.

„Mój startup-mój biznes” to projekt, którego celem jest dostarczenie młodzieży i nauczycielom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego wiedzy ekonomicznej dotyczącej funkcjonowania biznesu. – Chodzi o zainteresowanie młodych ludzi zmianami i tendencjami na rynku pracy i wyposażenie ich w wybrane kompetencje kluczowe – tłumaczy Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN i dodaje, że KPT jest doskonałym miejscem na tego typu przedsięwzięcia, bo to właśnie w Parku można rozwijać przedsiębiorcze postawy.
Narodowy Bank Polski od lat wspiera projekty edukacyjne dofinansowując między innymi działania o charakterze lokalnym, jak konkursy, olimpiady, warsztaty, czy szkolenia. Bank zdecydował się także wesprzeć to pilotażowe przedsięwzięcie, bo jak zauważa Grzegorz Kłaczkiewicz, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Kielcach, projekt "Mój startup-mój biznes" ma duży potencjał.

Rekrutacja szkół do projektu już ruszyła. W okresie od 20 września do 5 grudnia zespoły z wybranych 10 szkół będą przygotowywać swoje modele biznesowe. Wcześniej wezmą udział w różnych warsztatach, m.in. z ekspertami z Kieleckiego Parku Technologicznego.
Idea projektu „Mój startup-mój biznes” doskonale wpisuje się w działalność KPT. - Na co dzień wspieramy firmy w rozwoju, ale ważną częścią naszej działalności jest pomoc młodym ludziom w niełatwych wyborach, jak na przykład przyszłość zawodowa. Osoby te, tuż po ukończeniu edukacji często myślą o założeniu własnej firmy. Mogą liczyć na bezpłatną ofertę szkoleniową i doradczą, która jest na stałe wpisana w statut i zadania KPT. Dzięki organizowanym przez nas szkoleniom, warsztatom i spotkaniom, mogą dowiedzieć się jak założyć własną firmę, a także zdobyć nowe umiejętności, jak komunikacja interpersonalna, negocjacje, praca w grupie, wystąpienia publiczne, itp. – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. Park to także miejsce sprzyjające rozwojowi startupów. Młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na fachową weryfikację ich nowatorskich pomysłów. Co roku organizowany jest tu Startup Weekend.
Jak informuje Małgorzata Grzegorczyk z ŚCDN, część aktywności odbywających się w czasie trwania projektu będą zajęcia pozalekcyjne. Uczniowie pracować będą na platformie Moodle. Jednocześnie pod okiem nauczycieli koordynatorów uczniowie opracowywać będą pomysły na biznes. – Na koniec z każdej ze szkół wytypowany zostanie jeden zespół, który weźmie udział w finale 5 grudnia. W tym dniu odbędą się dwa konkursy – na najlepszy pomysł na startup oraz wiedzy ekonomicznej. Na najlepsze zespoły czekają nagrody – mówi Małgorzata Grzegorczyk.

- Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi KPT w przedsięwzięciu projekt będzie doskonałą lekcją przedsiębiorczości, a wypracowane rozwiązania staną się częścią programu nauczania w szkołach – dodaje Szymon Mazurkiewicz.




Galeria zdjęć

Powrót