Aktualności
2017-06-19
Innowacyjne start-upy korzystają z usługi Wirtualnego Inkubatora
Udział w programie Platform Startowych pozwolił im zweryfikować pomysł na firmę. CABIOMEDE "rozwija skrzydła" i korzysta z usługi Wirtualnego Inkubatora KPT.
Wirtualny Inkubator, usługa oferowana przez Kielecki Park Technologiczny, cieszy się dużym zainteresowaniem. Skorzystały z niej także start-upy, które wzięły udział w projekcie Platforma Startowa TechnoparkBiznesHub. WI daje możliwość dołączenia do społeczności lokatorów Inkubatora Technologicznego bez konieczności fizycznej obecności w siedzibie Parku. Prestiżowy adres to dla nich największa korzyść z tej usługi. - Profil działalności oraz etap rozwoju firmy, na którym się obecnie znajdujemy, umożliwia nam pracę zdalną, stąd pomysł na Wirtualny Inkubator – mówi Mateusz Pawlik z firmy CABIOMEDE, która właśnie dołączyła do społeczności KPT.
CABIOMEDE oferuje firmom sektora MŚP usługi R&D (research and development) w formule ”on demand”. Obejmują one: projektowanie CAD, analizy MES, prototypowanie na bazie obrazów medycznych oraz doradztwo technologiczne. - Swoje usługi kierujemy do producentów sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego, implantów oraz sportowców. Producentom z branży medycznej zapewniamy optymalizację procesu prototypowania pozwalającą na oszczędność czasu i pieniędzy. Dla sportowców przygotowujemy indywidualnie dopasowane maski ochronne na twarz oraz innego typu ochraniacze. Nie chcemy się jednak ograniczać jedynie do branży medycznej, dlatego z naszych usług mogą skorzystać firmy sektora MŚP, które zainteresowane są optymalizacją i podnoszeniem standardów produkcji oraz takie, które pragną zwiększyć ergonomię swoich wyrobów – mówi Mateusz Pawlik. Dodaje, że CABIOMEDE świadczy usługi - "na żądanie" co pozwala firmom na dostęp do usług badawczo-rozwojowych bez potrzeby budowania własnego działu R&D.
CABIOMEDE specjalizuje się również w projektowaniu produktów ”szytych na miarę”. Jednym z pierwszych takich projektów była maska na twarz dla piłkarza, który doznał kontuzji kości twarzoczaszki na skutek wypadku samochodowego, opracowana na podstawie skanów tomografii komputerowej. Projektowaliśmy również ortezy stawu skokowego i kolanowego, wykonane w oparciu o skany 3D pacjenta - mówi Mateusz Pawlik.
Innowacyjność usług CABIOMEDE wynika zastosowania unikatowego połączenia zaawansowanego oprogramowania wraz z platformą składania i obsługi zleceń. Połączenie takie pozwala na kompleksowe świadczenie usług R&D.
Firmę tworzy czworo absolwentów kierunku Inżynieria Biomedyczna Politechniki Śląskiej. - Jesteśmy świadomi konkurencji ze strony firm świadczących usługi projektowania CAD i analiz MES. Jednakże branża inżynierii biomedycznej oprócz umiejętności projektowania wymaga bardzo szerokiej wiedzy z zakresu funkcjonowania ludzkiego organizmu, którą posiadamy. Człowiek to nie maszyna, więc potencjalne części zamienne muszą być idealne już za pierwszym razem – podkreśla Mateusz Pawlik.
Firma mogła się rozwinąć dzięki udziałowi w projekcie Platforma Startowa TechnoparkBiznesHub. Jak zauważa Mateusz Pawlik, projekt pozwolił na weryfikację pomysłu na firmę. - Mieliśmy dostęp do wielu szkoleń oraz ekspertów, którzy służyli nam swoją wiedzą i radą. Ich pomoc pomogła nam na wyklarowanie drogi rozwoju firmy. Projekt pozwolił nam na zdobycie interesujących doświadczeń, potrzebnej wiedzy oraz zawarcie ciekawych znajomości z przedstawicielami innych startupów. Pozytywna rekomendacja umożliwiła nam staranie się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Obecnie czekamy na rozpatrzenie naszego wniosku.
W najbliższym czasie CABIOMEDE planuje poszerzyć swoja ofertę o metody rapid prototyping - druk 3D. Chodzi o dostarczanie klientom gotowych prototypów. W dalszej perspektywie rozwoju firma chce wprowadzić do usług również konsulting operacyjny. Pozwoli to na poszerzenie grupy klientów o kliniki chirurgiczne i rehabilitacyjne. CABIOMEDE chce także zdobyć europejskie i światowe rynki.
Więcej o firmie: http://cabiomede.com/