Aktualności

2017-06-07

KPT operatorem wielomilionowej inwestycji

Kielecki Park Technologiczny został operatorem projektu budowy kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach, inwestycji będącej kołem zamachowym świętokrzyskiej gospodarki.

Ma być miejscem, gdzie spotykać się będą środowiska badawcze, omawiając problemy naukowe i techniczne, pracując nad wsparciem nie tylko dla przemysłu czy przedsiębiorstw, ale również instytucji państwowych takich jak: szkoły, uczelnie, pozostałe instytuty badawcze czy wojsko. Mowa o kampusie laboratoryjnym GUM, który powstanie w Kielcach. Wsparciem na etapie prac projektowych oraz w procesie inwestycyjnym służyć będzie Kielecki Park Technologiczny – instytucja, która ma ogromne doświadczenie w zakresie transferu wiedzy i technologii. Ponadto projekt nastawiony jest na rozwój środowiska start-upowego, a to jeden z priorytetów działalności KPT. - To dla miasta ogromne wyzwanie jeśli chodzi o wykorzystanie potencjału gospodarczego, jaki ta inwestycja za sobą niesie. Patrząc na podobne instytucje na świecie – we Francji, Australii, czy Skandynawii – widać, że przedsięwzięcia te powodują powstawanie nowoczesnych firm, które na co dzień wykorzystują wiedzę i technologie powstałe w tego typu instytutach. Naszym zadaniem jest wsparcie ich w tym procesie poprzez stworzenie im warunków do dynamicznego rozwoju i zapewnienie infrastruktury – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. Dodaje, że zakres zadań, które są przed Parkiem jest ogromny na tyle, by z czasem Park mógł stać się jednym z największych parków technologicznych w tej części Europy.

- Również na etapie inwestycji będziemy pełnić ważną rolę. Będziemy wspierać GUM w procesie projektowania infrastruktury. Specyfika laboratoriów jest bardzo różnorodna dlatego nie będzie to łatwe zadanie. W kolejnym etapie wspomożemy tez GUM w procesie inwestycyjnym  - budowie kampusu, inkubatorów i przygotowaniu się do sprawnego zarządzania przedsięwzięciem. Tak ogromny majątek musi być też sprawnie zarządzany – podkreśla Szymon Mazurkiewicz.

Projekt ma przyczynić się do utworzenia najnowocześniejszej bazy umożliwiającej transfer technologii oraz komercjalizację wyników prac badawczych. Działania te doprowadzą do utworzenia nowej jakości produktów i usług realizowanych przez Główny Urząd Miar oferowanych społeczeństwu, przemysłowi i nauce, nie tylko na poziomie regionalnym, ale przede wszystkim krajowym.

Kampus, który wybudowany będzie w okolicach ulicy Wrzosowej składać się będzie z 13 budynków o skonkretyzowanej funkcji każdego z nich, jak również ze szczegółowym wskazaniem konkretnych laboratoriów, które funkcjonować będą w obrębie każdego z obiektów. Wszystkie laboratoria, pracowanie, stanowiska naukowe oraz pomieszczenia biurowe zostaną wyposażone w specjalistyczny sprzęt i aparaturę.

Częścią projektu będzie budowa dwóch inkubatorów technologicznych w Kieleckim Parku Technologicznym. California i Corfu będą mieć łączną powierzchnię blisko 10 tys. m kw. Służyć one będą inkubacji start-upów, świadczyć usługi na rzecz rozwoju stworzonego kampusu, wzorców i technologii. Planowane obiekty  będą o gabarytach zbliżonych do istniejących obiektów KPT.

Koszt budowy całego kampusu to 200 mln zł. – Jesteśmy na etapie złożenia fiszki do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o wpis do Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, będziemy mogli rozpocząć projektowanie. Potrwa ono do końca 2018 r. Inwestycja zakończona zostanie w 2021. W nowym miejscu prace znaleźć ma ponad 200 specjalistów.

Powrót