Aktualności

2017-04-20

KPT wraz z zagranicznymi partnerami wspiera branżę informatyczną

Utworzenie programu edukacyjnego i platformy mentoringowej online to główne założenia projektu, który wraz zagranicznymi partnerami realizuje Kielecki Park Technologiczny. IT Launch Box ma odpowiadać na zagrożenie płynące z niedostatecznej liczby pracowników wykwalifikowanych w branży IT w Europie.

Kielecki Park Technologiczny wspólnie z partnerami z 6 krajów Europy: Hiszpanii, Słowenii, Grecji, Rumunii, Macedonii i Portugalii podjął się realizacji projektu, którego rezultatem ma być utworzenie nowych przedsiębiorstw informatycznych i wyposażenie młodych ludzi w umiejętności i wiedzę z obszaru IT, a także przedsiębiorczości. – Przedsiębiorcy z branży informatycznej od pewnego czasu narzekają na brak wykwalifikowanej kadry. Zjawisko to dotyczy nie tylko naszego kraju, ale i całej Europy. Młodzi ludzie nie posiadają wystarczającej wiedzy, stąd pomysł, by wyposażyć ich w odpowiednie kompetencje informatyczne, tak aby mogli na przykład rozpocząć własną działalność gospodarczą lub znaleźć pracę właśnie w branży informatycznej – tłumaczy Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.

Według szacunków, po zakończeniu projektu co najmniej 30 osób będzie gotowych do założenia własnego biznesu, 100 znajdzie zatrudnienie w branży informatycznej.

W pierwszej kolejności utworzony zostanie program edukacyjny obejmujący programowanie i przedsiębiorczość (tzw. BootCamp). Będzie on oparty na dwóch filarach – edukacyjnym (programowanie, produkcja gier, przedsiębiorczość) i praktycznym (praca nad realnymi projektami). Program będzie zawierał 6-miesięczne szkolenie pozwalające nabyć młodym osobom potrzebne kompetencje. – Jego podstawy przygotowywane są wspólnie przez partnerów projektu, ale liderem jest firma z Macedonii, która specjalizuje się w IT. Oni zbudują platformę, na której znajdować się będzie program szkolenia. Każdy z partnerów będzie miał swój częściowy wkład. Program ma mieć łącznie 4 moduły, w tym trzy IT i jeden dot. przedsiębiorczości. Szkolenia będą odbywać się częściowo online, a częściowo podczas fizycznych spotkań, które ruszą już w czerwcu. U nas w kraju odbywać się będą w KPT. Zajęcia poprowadzą specjaliści od rezultatów pracy intelektualnej, te same osoby, które dadzą „wkład” w zawartość programu – kontynuuje Szymon Mazurkiewicz.

W ramach projektu powstanie też Platforma Mentoringowa online, która wspomoże młodych ludzi (w tym uczestników BootCampu) w dalszym procesie kształcenia w branży IT i przedsiębiorczości. Platforma będzie miała za zadanie połączyć młodych, aspirujących przedsiębiorców z doświadczonymi mentorami biznesowymi, którzy pokierują uczestnikami w dalszym etapie zdobywania wiedzy oraz rozwoju ich pomysłów biznesowych w sektorze IT.

Powrót