Aktualności

2017-03-29

URBAN INNO – o ofercie i potrzebach na spotkaniu w KPT

Pierwsze spotkanie grupy roboczej projektu URBAN INNO odbyło się w Kieleckim Parku Technologicznym. Dyskutowano o potrzebach i ofercie instytucji zaangażowanych w przedsięwzięcie.

Jak informuje Joanna Rudawska, kierownik Działu Projektów Rozwojowych KPT, grupa ma charakter otwarty i mogą do niej dołączać instytucje otoczenia biznesu, firmy, organizacje. Już dziś w skład zespołu wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta Kielce, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechniki Świętokrzyskiej, Staropolskiej Izby Przemysłowo Handlowej oraz Izby Gospodarczej Krąg Turystyki Prozdrowotnej.

URBAN INNO "Wykorzystując innowacyjny potencjał ekosystemów miejskich" to projekt współfinansowany z Programu Interreg Europa Środkowa. Zaangażowanych jest w niego kilku partnerów zagranicznych – z Niemiec, Chorwacji, Węgier, Słowenii, Słowacji, Włoch i Polski (KPT). Chodzi w nim o to, by poprzez zaangażowanie różnych środowisk, w końcowym etapie stworzyć narzędzie, które sprawi, by w danym mieście żyło się lepiej. Koncepcja smart city jest dziś bardzo popularna. Przykładem projektu wpisującego się w „inteligentne rozwiązania” jest portal Idea Kielce. To platforma komunikacji i współpracy w relacjach władz samorządowych ze społecznością lokalną. Pozwala na współuczestniczenie społeczności w zintegrowanym zarządzaniu miastem, dzięki temu bardziej bezpiecznym, efektywniej zarządzanym, dbającym o jakość życia mieszkańców w zdrowym środowisku. Serwisy informacyjne przystosowane zostały do aktywnej współpracy on-line.

Podobne rozwiązanie powstać ma w ramach URBAN INNO. Projekt realizowany będzie do 2019 roku, a jego rezultaty będą miały ponadnarodowy charakter. Na poziomie Kielc powstać ma narzędzie wspierające rozwój tutejszych małych i średnich przedsiębiorstw. Podczas pierwszego spotkania grupy roboczej w KPT, które odbyło się w środę, 29 marca, rozmawiano o tym z jakimi problemami w relacjach z mśp najczęściej spotykają się przedstawiciele poszczególnych instytucji zaangażowanych w projekt. Bogatsza oferta praktyk dla studentów, informacje o tym jak zmienia się rynek i zaangażowanie w programy nauczania praktyków biznesu – to główne potrzeby obu kieleckich uczelni. Anna Wójcik-Karpacz z UJK oraz Bartłomiej Zarzycki z PŚk podkreślają, że szkoły te dysponują dziś najnowocześniejszą infrastrukturą badawczą, z której nie często jednak chcą korzystać przedsiębiorcy. Natomiast największą bolączką firm jest dziś brak wykwalifikowanej kadry. Jak zauważa Wojciech Wąsik z Transition Technologies, od uczelni oczekuje się obecnie przede wszystkim kształcenia zgodnie z konkretnymi potrzebami przedsiębiorców. Anita Lagierska, pełnomocnik prezydenta Kielc ds. przedsiębiorczości podkreśla, że miasto ma dziś szeroką ofertę dla firm, jednak władze samorządowe nie mają bezpośredniego wpływu na to, na co najczęściej narzekają przedsiębiorcy, czyli zawiłe przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.

W kolejnym etapie osoby odpowiedzialne za realizację projektu odbędą indywidualne spotkania z wybranymi firmami, by określić mapę ich indywidualnych potrzeb. Następne spotkanie grupy roboczej planowane jest na koniec maja br.  




Galeria zdjęć

Powrót