Aktualności

2017-02-02

KPT w pracach nad powołaniem Zespołu Konsultacyjnego PŚk

Kielecki Park Technologiczny zaangażował się w prace nad utworzeniem Zespołu Konsultacyjnego przy Politechnice Świętokrzyskiej, który tworzyć będą pracodawcy i pracownicy uczelni.

Główną kompetencją Zespołu Konsultacyjnego ma być opiniowanie przez środowisko pracodawców programu nauczania, przede wszystkim podczas powoływania nowych kierunków kształcenia bądź specjalności, a także zawartości programowej poszczególnych przedmiotów i zakresu ich treści. Chodzi o dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb pracodawców. W skład Zespołu wchodzić będą m.in. przedstawiciele branży IT oraz zbliżonych. Powstanie on przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.

Jak zauważa Wojciech Wąsik, kierownik biura Transition Technologies w Kielcach, pomysłodawca powołania ZK, podobne inicjatywy funkcjonują w innych miastach. - To swoiste narzędzie do wpływania na uczelnie i dostosowania kierunków nauczania do potrzeb rynku. Różne firmy to różne punkty widzenia, dlatego zależało nam na tym, by jak najwięcej firm w pracach Zespołu uczestniczyło – mówi Wojciech Wąsik i dodaje, że dziś pracodawcy oczekują zarówno miękkich, jak i twardych umiejętności. Prace zespołu mają odpowiedzieć na te potrzeby.

Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego podkreśla, że Park pełni rolę pomostu pomiędzy światem nauki i biznesu, stąd pomysł, by instytucja włączyła się w działania na rzecz powołania ZK. – Studenci i absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej tworzą aż 70 procent zespołów biznesowych, które funkcjonują dziś w Parku, dlatego wspólnie z uczelnią podpisaliśmy porozumienie i podjęliśmy się wyzwania stworzenia systemowego rozwiązania wsparcia młodych ludzi oraz pracowników naukowych – mówi Szymon Mazurkiewicz.

Dr hab. inż. Stanisław Deniziak, prodziekan ds. Nauki i Promocji PŚk informuje, że formalne powołanie Zespołu Konsultacyjnego odbywa się na wniosek dziekana danego wydziału, a ostateczna decyzja jest w gestii Rektora.

W środę, 1 lutego w KPT odbyło się drugie spotkanie osób zaangażowanych w utworzenie ZK. W najbliższym czasie wybrani zostaną konkretni reprezentanci Zespołu, a w kolejnych dniach przedsiębiorcy dokonają analizy całości lub części programu nauczania dla kierunku informatyki na studiach stacjonarnych. Dotychczas chęć dołączenia do ZK wyraziły takie firmy jak: Transition Technologies, PSC Sp. z o.o., APR System, ALTAR Sp. z o.o., BETTER IT, NASK S.A.  Przedmiotem dyskusji kolejnego spotkania ma być sporządzenie spójnej opinii i rekomendacji co do proponowanych zmian.

Powrót