Aktualności

2017-01-24

„Nowe otwarcie” we współpracy z Politechniką Świętokrzyską

„Nowym otwarciem” nazywa porozumienie z Politechniką Świętokrzyską Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego i zapowiada, że w planach są wspólne projekty i działania podnoszące kompetencje studentów i absolwentów na rynku pracy. Uroczystość podpisania porozumienia odbyła się 24 stycznia w KPT.

- Od jakiegoś czasu zaczęliśmy funkcjonować w nowych warunkach. Zmieniły się władze uczelni, a my podjęliśmy się realizacji działań mających wpływ na rozwój przedsiębiorczości akademickiej. To przede wszystkim program dla start-upów, który realizujemy od marca ubiegłego roku. Wpłynęło do nas ponad 850 pomysłów na biznes i dokonując ich analizy, Politechnika jest największym beneficjentem tego programu. Ponadto absolwenci tej uczelni tworzą aż 70 procent zespołów biznesowych, które funkcjonują dziś w Parku. Nie mogliśmy więc być obojętni wobec tych faktów. Wspólnie podejmujemy się wyzwania stworzenia systemowego rozwiązania wsparcia młodych ludzi oraz pracowników naukowych – informuje Szymon Mazurkiewicz. Strony zapowiedziały inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz rozwoju naukowego oraz społeczno-gospodarczego. Chodzi tu przede wszystkim o zaangażowanie we wszelkie przedsięwzięcia służące wzrostowi konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw opartemu o transfer wiedzy i technologii. Ponadto KPT i PŚk mają w planach realizację wspólnych projektów naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych finansowanych ze środków publicznych i prywatnych. - Wspólnie będziemy przygotowywać aplikacje między innymi do programów NCBiR. Chcemy skupić się na komercjalizacji badań naukowych, ale naszym „oczkiem w głowie” pozostają studenci, bo to w nich upatrujemy przyszłych biznesmenów – kontynuuje dyrektor KPT i podkreśla, że jednym z priorytetów będą działania podnoszące kompetencje studentów i absolwentów na rynku pracy, dlatego Park będzie brał udział w przygotowaniu programów studiów oraz organizacji praktyk i staży. Studenci będą także włączani w organizację przedsięwzięć na przykład na zasadach wolontariatu.

Jak podkreśla prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, w ostatnim czasie uczelnia zdecydowanie stawia na współpracę z przemysłem i chce współpracować ze wszystkimi partnerami, którzy pomogą w realizacji tych zamiarów. - Celem  współpracy jest wykorzystanie doświadczeń i dorobku naukowego uczelni, jej potencjału i pozycji dla dalszych przedsięwzięć służących obu stronom. Kielecki Park Technologiczny jest niewątpliwie jedną z wiodących instytucji w tym zakresie w regionie świętokrzyskim. Chcemy zatem wspólnie realizować idee, które będą mogły mieć zastosowanie w gospodarce – wyjaśnia prof. Wiesław Trąmpczyński.

Już teraz studenci Politechniki odbywają wizyty studyjne w Parku, podczas których poznają ofertę i zadania KPT. Planowane są specjalne lekcje i prezentacje w Bibliotece Materiałowej dla kierunków takich jak materiałoznawstwo. KPT ogłosi też konkurs na pracę dyplomową. W planach jest organizacja Świętokrzyskiego Testu Informatyka. Instytucje wspólnie zaangażują się też w Kieleckie Dni Przedsiębiorczości Akademickiej i Mini Targi pracy na PŚk. Akademia IT natomiast ma pomóc w zorganizowaniu staży i praktyk w firmach KPT z branży IT i ICT.

W planach jest stworzenie w miejscu dawnej stołówki Politechniki przestrzeni do coworkingu. Studenci będą mogli liczyć na bezpłatny dostęp do w pełni wyposażonej infrastruktury. Będzie to miejsce do spotkań biznesowych, dyskusji, pracy i badań. Dodatkowym wsparciem będzie przygotowany dla młodych ludzi myślących o założeniu własnego biznesu program preinkubacji połączonym. Tu pomocą służyć będą eksperci i mentorzy.  

 

 




Galeria zdjęć

Powrót