Aktualności
2016-11-30
VETriangle - inauguracja międzynarodowego projektu
Kilkudziesięciu przedstawicieli centrów kształcenia, szkół i jednostek edukacyjnych, a także przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego wzięli udział w konferencji inaugurującej międzynarodowy projekt VETriangle, którego liderem jest Kielecki Park Technologiczny.
Podniesienie jakości kształcenia i dostosowanie systemu nauczania do potrzeb rynku – to główne założenia projektu VETriangle, który Park realizuje wraz z partnerami z Niemiec, Hiszpanii, Turcji i Litwy, dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus +. Jak zauważa Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT, Park często angażuje się w edukacyjne przedsięwzięcia. - Jednym z obszarów naszej działalności jest popularyzacja wiedzy, budowanie świadomości związanej z przedsiębiorczością. Ważnym etapem jest też komercjalizacja wiedzy, by miała praktyczne zastosowanie – tłumaczy dyrektor.
Brak doświadczenia w pracy w przedsiębiorstwach, a co za tym idzie, brak odpowiednich umiejętności i kompetencji jest jednym z czynników współtworzących „lukę” w systemie edukacyjnym wśród młodzieży w Unii Europejskiej w dzisiejszych czasach. Potrzeba zidentyfikowania i przyjęcia praktyk, które mogą wypełnić tę szczelinę jest bardzo ważna. Częściowym rozwiązaniem może być wysokiej jakości system kształcenia i szkoleń zawodowych, w którym aktywny udział biorą pracodawcy. Możliwość nabywania doświadczenia w miejscu pracy ułatwi młodym ludziom zdobycie zatrudnienia poprzez dostarczanie im potrzebnych do postawienia pierwszego kroku na rynku pracy wiedzy, umiejętności i kompetencji. Taki charakter ma nowy projekt. Chodzi o dostosowanie kształcenia zawodowego do konkretnych potrzeb pracodawców. Uczestnicy projektu w trakcie wizyt studyjnych poznawać będą systemy kształcenia obowiązujące w krajach zaangażowanych w projekt. Odwiedzą także miejsce, gdzie młodzi ludzie w praktyce poznają pracę przy produkcji. Na koniec powstanie podręcznik, który pomoże wprowadzić w życie zasady systemu dualnego kształcenia w wielu miejscach, nie tylko w kraju. Projekt będzie realizowany do sierpnia 2018 roku. – Wierzę, że dzięki współpracy projekt osiągnie praktyczny wymiar. To właśnie przede wszystkim czynnik ludzki decyduje dziś o powodzeniu biznesu. Mając ponad sto firm zlokalizowanych na naszym terenie, widzimy potrzebę ich wsparcia w poszukiwaniu pracowników. Musimy na ten problem odpowiedzieć, dlatego Park chętnie uczestniczy w procesach związanych z doradztwem i pośrednictwem pracy, bo firmy zlokalizowane w KPT mają coraz większy problem z pozyskiwaniem wykwalifikowanych zasobów ludzkich. Bierzemy aktywny udział w dostosowywaniu programów nauczania do potrzeb rynku pracy – mówi Szymon Mazurkiewicz.
W konferencji udział wzięli partnerzy projektu, którzy opowiedzieli o dobrych praktykach stosowanych w ich krajach w zakresie szkolnictwa ustawicznego.
Galeria zdjęć