Aktualności
2016-11-22
Rewolucja w rozliczaniu VAT? Szkolenie w Centrum Konferencyjnym KPT
Blisko 130 przedstawicieli jednostek budżetowych gminy Kielce wzięło udział w dwudniowym szkoleniu zorganizowanym w Kieleckim Parku Technologicznym. Spotkanie dotyczyło rewolucyjnych zmian w rozliczaniu podatku VAT, które w życie wejdą od 1 stycznia 2017 roku.
Zainteresowanie tematem i udziałem w spotkaniu było ogromne. Tak duże wydarzenie mogło się odbyć dzięki odpowiednio przygotowanej infrastrukturze Kieleckiego Parku Technologicznego. Sala Dolina Krzemowa jest odpowiednia do przeprowadzania szkoleń, konferencji i innych wydarzeń w dowolnym układzie i może pomieścić ponad 100 osób.
Szkolenie w dniach 21-22 listopada zorganizował Urząd Miasta Kielce. Gminie podlega blisko 130 jednostek oświatowych, polityki społecznej, kulturalnych i innych. To właśnie te podmioty od 1 stycznia obowiązywać będą nowe przepisy. Jak informuje Barbara Nowak, Skarbnik Miasta Kielce, nowe przepisy zakładają obowiązkową centralizację rozliczeń VAT w samorządach. Ustawa, która wejdzie w życie od początku przyszłego roku, jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. W wyroku tym Trybunał orzekł, że „podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe będące przedmiotem postępowania głównego, nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności przewidzianego w tym przepisie”. Przyjęcie, że gmina wraz z jej jednostkami budżetowymi jest jednym podatnikiem, całkowicie zmienia powyższy model rozliczeń. Najważniejszy będzie obowiązek sporządzania i składania skonsolidowanej deklaracji VAT. – Jednostki będą tworzyć cząstkowe deklaracje, które na poziomie UM przez specjalnie do tego powołany referat, będą konsolidowane i stamtąd będzie wysyłana jedna deklaracja dla całej gminy – tłumaczy Barbara Nowak. I podkreśla, że będzie to dodatkowy obowiązek dla tych podmiotów. - Specyfiką każdej gminy jest to, że wśród podległych jednostek najwięcej stanowią jednostki oświatowe oraz te które działają w pomocy społecznej. Do tej pory obowiązek składania deklaracji VAT ich nie dotyczył. Zmiany w prawie spowodowały, że jesteśmy teraz wszyscy jednym podatnikiem i te podmioty nagle stały się czynnymi podatnikami VAT. Muszą się zatem zapoznać nie tylko z Ustawą o podatku od towaru i usług, ale w ogóle zacząć myśleć inaczej niż dotychczas. Do tej pory nawet ewidencja w tych jednostkach prowadzona była inaczej. To duże wyzwanie i odpowiedzialność dla nich, a także rewolucja jeśli chodzi o obowiązki podatkowe związane z działalnością w gminie – podkreśla Barbara Nowak.
Galeria zdjęć