Aktualności

2016-11-18

Pierwszy rok Energetycznego Centrum Nauki

Ponad 500 godzin warsztatów edukacyjnych, a do tego pikniki popularnonaukowe, spotkania i pokazy. To był ciekawy i bardzo pracowity rok Energetycznego Centrum Nauki.

Energetyczne Centrum Nauki zajmuje drugie piętro Zespołu Inkubatorów Skye Inc. Kieleckiego Parku Technologicznego, który mieści się w dawnym biurowcu zakładów Chemar przy ul. Olszewskiego 6. Ta wyjątkowa przestrzeń jest przygotowana dla wszystkich niezależnie od wieku. Składają się na nią: Wystawa Energia, Laboratorium Generator Mocy, Kino 3D oraz 100-metrowy hal w którym znajdują się recepcja, szatnia i sklepik naukowy. Częścią ECN jest Energetyczny Ogród Doświadczeń. Równy rok temu miejsce to otwarte zostało tak naprawdę dla wszystkich. Tu można przekonać się, że nauka jest ciekawa, a czasem nawet intrygująca.

Piotr Giemborek z Fabryki Dekoracji – pracowni, która zaprojektowała wnętrza ECN - zdradza, że dziś jest niezwykle dumny z tego miejsca. - Z wielką radością patrzę dziś na reakcję dzieci – nie różni się ona od tej, jaka była rok temu. Ekspozycja się nie starzeje i nadal robi wrażenie. Osiągnęliśmy zamierzony cel - mówi. Dodaje, że najtrudniejsze podczas pracy projektowej zawsze jest to, by sprostać wyzwaniom, jakie stawia zamawiający. - Zespół ECN miał jasno określoną koncepcję tego co chce zrobić. My musieliśmy to „ubrać” w bardzo atrakcyjne „szaty”, wypełnić całość treścią merytoryczną. Ponadto wyzwaniem było to, aby wszystkie urządzenia zmieścić w jednej przestrzeni. Praca była podzielona na etapy. Najpierw powstał projekt budowlany i adaptacja przestrzeni, potem projektowane były stanowiska, a na końcu - na etapie produkcyjnym - nasi konsorcjanci tworzyli wszystkie aplikacje, multimedia i wszystko co na tej wystawie można oglądać na ekranie – tłumaczy Piotr Giemborek. Jego zdaniem, Kielecki Park Technologiczny to doskonałe miejsce na tego typu inwestycję. - Według mnie świat rozwoju nowoczesnych technologii, czyli Zespół Inkubatorów KPT i Energetyczne Centrum Nauki, uzupełniają się. Działalność Centrum różni się od tej typowo parkowej, dzięki czemu KPT pokazuje się w innych kanałach komunikacji. Na co dzień mamy tu grupy szkolne, które mogą zafascynować się wszystkim tym co tutaj się dzieje – technologiami, które mogą zmienić otoczenie wokół nas – dlatego z pewnością chętnie tu wrócą za parę lat i może zwiążą się z KPT, który jest jedną z najlepszych w kraju instytucji pod względem rozwoju i dawania szans – mówi.

Justyna Lichosik, zastępca dyrektora KPT podkreśla, że ECN było Kielcom potrzebne, bo to jedyne takie miejsce, gdzie dzieci mogą poszerzać wiedzę oraz przekonać się, iż nauka jest potrzebna. - Park Technologiczny kieruje swoją ofertę do studentów, młodych przedsiębiorców i tych bardziej doświadczonych. Brakowało takiego miejsca, gdzie dzieci mogłyby się uczyć przedsiębiorczości. W tym momencie oferta KPT jest dużo bardziej kompleksowa – mówi Justyna Lichosik i dodaje, że  liczba osób, która w ciągu ostatniego roku odwiedziła Centrum przerosła wszelkie oczekiwania. - Inwestycja nie należała to łatwych. Centrum było budowane w istniejącym już obiekcie i trzeba było dostosować wszystkie jego elementy do możliwości obiektu i jednocześnie na tej niewielkiej przestrzeni zgromadzić jak największą liczbę eksponatów, by zwiedzanie było jak najbardziej atrakcyjne - zauważa.  

Według Tadeusza Sayora, wiceprezydenta Kielc, to co się zadziało w ciągu minionego roku jest spełnieniem marzeń i oczekiwań jakie władze Kielc miały co do tego miejsca. Jego zdaniem, dowodzi temu frekwencja i co najważniejsze – chce się tu wracać.  - Zespół KPT ma kolejne, ambitne plany związane z Centrum, ale żeby je zrealizować potrzebne są fundusze. Będziemy o tym myśleć, bo warto, by tak innowacyjne pomysły mogły być zrealizowane – mówi Tadeusz Sayor.

Energetyczne Centrum Nauki posiada niezwykły klimat i grupę profesjonalnych edukatorów. To pierwsze takie miejsce na mapie Kielc i unikatowe w skali kraju. Jednorazowo w zwiedzaniu może uczestniczyć maksymalnie 66 osób. Celem działalności ECN jest popularyzacja nauki poprzez zachęcanie do zadawania pytań na temat otaczającego świata.

Dzięki  udostępnianiu interaktywnej ekspozycji, prowadzeniu warsztatów i zajęć edukacyjnych w laboratorium, a także organizacji spotkań, konferencji i pokazów popularnonaukowych, przez ostatni rok Centrum odwiedziło blisko 20 tys. osób.

18 i 19 listopada to czas świętowania jubileuszu. Na te dni zaplanowano hucznyczne pokazy popularnonaukowe, otwarte warsztaty w laboratorium, a także zwiedzanie ekspozycji i interakcje z urządzeniami służącymi do eksperymentowania. W piątek ECN odwiedzili wyjątkowi goście - przedstawiciele władz miasta, kieleckich instytucji kultury i edukacji, a także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 25. - Szkoły nie zawsze mają możliwość pokazania niektórych zjawisk, dlatego takie miejsca są potrzebne. Można tu zobaczyć, dotknąć, przeżyć i takie momenty dzieci zapamiętują na długo - mówi Marzena Górczak, wychowawczyni klasy 3 c.

Więcej o ECN: http://ecn.kielce.pl/




Galeria zdjęć

Powrót