Aktualności
2016-11-18
O komercjalizacji wiedzy i technologii na telekonferencji w KPT
Zagrożenia i bariery, a także czynniki, które wpływają na sukces komercjalizacji wiedzy i technologii – to główne tematy telekonferencji, która odbyła się w poniedziałek, 21 listopada, w Kieleckim Parku Technologicznym.
Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, które realizuje przedsięwzięcie finansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. "Efektywna komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań technologicznych". Jego efektem jest publikacja prezentująca dobre praktyki w komercjalizacji wyników badań polskich uczelni. Wśród instytucji, które je przygotowały znalazły się: Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechniki Krakowska, Gdańska i Białostocka, Uniwersytet Warszawski, Łódzki i Śląski, Akademia Morska w Szczecinie, Poznański Park Naukowo-Technologiczny i Wrocławski Park Technologiczny. Spośród ośrodków badawczych swoje osiągnięcia przedstawiły EIT+ oraz Instytut Fizyki PAN. W publikacji zamieszczone są zarówno przykłady udanych procesów udzielenia licencji, jak i utworzenia spółek spin-off.
Jak informuje Marzena Mażewska, prezes SOOIiPP, podczas organizowanych telekonferencji o swoich doświadczeniach związanych z komercjalizacją technologii i wiedzy opowiadają ci, którzy odnieśli sukces w tym temacie i mogą podzielić się wiedzą z innymi. Można dowiedzieć się także o barierach najczęściej spotykanych w komercjalizacji wyników badań prowadzonych na polskich uczelniach.
Podczas telekonferencji z udziałem KPT nt. możliwości i ograniczeń wynikających z nowych regulacji prawnych w kontekście dotychczasowej praktyki opowiedział Rafał Malujda, radca prawny i rzecznik patentowy. Przedstawił nowe regulacje prawne, w tym „Małę” ustawę o innowacyjności z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, Ustawę – Prawo zamówień publicznych ze zmianami od 28.07.2016r. oraz Ustawę o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej z dnia 05 września 2016r.
Dr hab. Dariusz Trzmielak, prof. Uniwersytetu Łódzkiego zaprezentował strategię licencjonowania i utworzenia spółki spin-off - GeneaMed Sp. z o.o.. Uczestnicy poznali także etapy powstania spółki celowej Uniwersytetu Śląskiego SPIN-US Sp. z o.o. jako przykładu ekologicznej komercjalizacji.
Galeria zdjęć