Aktualności

2016-11-03

Szkoła Startupów w KPT

Pomysłodawcy, którzy przeszli do etapu inkubacji w ramach projektu Platform Startowych, rozpoczęli „Szkołę Startupów” – cykl szkoleń, które pomogą im „poukładać” sobie pracę nad modelami biznesowymi. To kolejny ważny etap realizacji projektu.

Do końca października rekordowa liczba 848 pomysłów na biznes napłynęła do Platformy Startowej TechnoparkBiznesHub, której animatorem jest Kielecki Park Technologiczny. - To pierwszy tak duży i tak precyzyjnie przygotowany program wsparcia dla młodych przedsiębiorców z Polski Wschodniej. Zainteresowanie jest bardzo duże, bo to niepowtarzalna szansa dla młodych ludzi, którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia, wiedzy i budżetu na przekształcenie ciekawych pomysłów w dobrze prosperujące biznesy – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.  

Pierwsi pomysłodawcy, po pozytywnej ocenie ekspertów założyli już spółki, podpisali umowy inkubacyjne i „weszli” na ścieżkę rozwoju swoich koncepcji. Teraz każdy z nich, w ramach inkubacji, otrzyma wsparcie w postaci programu szkoleń i warsztatów indywidualnie dopasowanych dla każdego z pomysłów. Tu młodym przedsiębiorcom oferowane są konkretne  usługi, jak powierzchnia odpowiednia dla danej działalności, obsługa księgowa i prawna, czy mentoring. To niezwykle ważne dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają odpowiednich środków na „rozkręcenie” biznesu. Mogą oni także liczyć na wsparcie techniczne, technologiczne, czy inżynierskie, a także w zakresie zarządzania i przedsiębiorczości. Specjaliści pomagają też w badaniu rynku, czy przygotowaniu strategii ceny i promocji. Każdy startup ma swojego opiekuna.

W pierwszej kolejności skorzystają oni ze „Szkoły Startupów”. To 4-dniowy program szkoleniowy, który ma przygotować uczestników do dalszych etapów. Zajęcia poprowadzą trenerzy ze Startup Academy - specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Wśród nich są Tomasz Jabłoński i Damian Strzelczyk, autorzy najbardziej intensywnego programu dla osób rozpoczynających przygodę z własnym biznesem zrealizowanego dotychczas w ponad 30 edycjach i mającego ponad 600 absolwentów. Specjalizują się w metodzie lean startup, budowaniu modeli biznesowych oraz przygotowaniu startupów do finansowania. – Szkolenie to już konkretna praca nad pomysłem. Będziemy określać jak na nim zarobić, kto będzie odbiorcą danej usługi bądź produktu. Będzie też mowa o budowie prototypu i testowaniu go bez budżetu. Istotną częścią będzie także marketing. To ważne, by umieć określić kanały sprzedaży i dystrybucji, a także jakich firma będzie miała odbiorców, jak komunikować się z pierwszymi klientami itp. – tłumaczy Tomasz Jabłoński. Zajęcia odbywać się będą w Centrum Fashion Design Kieleckiego Parku Technologicznego. 

Przypomnijmy, że po okresie inkubacji dla pomysłodawców otwiera się szansa na zdobycie środków na rozwój w postaci bezzwrotnej dotacji w kwocie od 50 do nawet 800 tys. zł.  Ci, którzy będą mieć najbardziej zaawansowany model produktu (MVP - Minimum Viable Product, tj. produkt o minimalnej koniecznej funkcjonalności), mają jeszcze szansę w grudniu tego roku zaprezentować się podczas Demo Day. Najlepsi otrzymają rekomendacje, dzięki którym będą mogli aplikować o wspomniane wsparcie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.




Galeria zdjęć

Powrót