Aktualności

2016-10-24

Rekordowa liczba projektów w ramach TechnoparkBiznesHub

Rekordowa liczba 256 pomysłów na biznes w ciągu ostatnich dwóch tygodni napłynęła do Platformy Startowej TechnoparkBiznesHub, której animatorem jest Kielecki Park Technologiczny.

 - Wiedzieliśmy, że program będzie cieszyć się dużą popularnością, gdyż jest atrakcyjną formą wsparcia, bo na końcu jest szansa na bezzwrotną dotację. Wkład własny wynosi tu tylko 15 procent. To najatrakcyjniejsze obecnie dofinansowanie na rynku – informuje Dorota Kamińska, kierownik Działu Inkubacji i Akceleracji KPT. Dodaje, że udział w projekcie daje możliwość sprawdzenia swojego pomysłu, co w tym przypadku nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem niepowodzenia.

 W sumie, od momentu uruchomienia naboru do piątku 21 października, wpłynęło 848 wniosków. Część z nich to koncepcje, które po wstępnej analizie, musiały zostać poprawione. Dużo wniosków to takie, których autorzy do ostatniej chwili dopracowywali pomysły. Tu organizatorzy liczą na najciekawsze startupy.

 Tymczasem pierwsi pomysłodawcy podpisali już umowy inkubacyjne, założyli spółki i wkrótce udział wezmą w tzw. Szkole startupów, która pomoże im poukładać sobie pracę nad modelem biznesowym. – To 4-dniowy program szkoleniowy, który ma przygotować uczestników do dalszych etapów. Mowa będzie o trendach w budowaniu startupów, a także o tym jak się buduje model biznesowy, jak się tworzy szablon takiego modelu. Wszystko to jest wprowadzeniem do tego, nad czym potem pracujemy z każdym startupem. Na końcu musimy pokazać jak dana firma będzie funkcjonować, gdzie są jej kanały sprzedaży i dystrybucji, jakich będzie miała klientów – tłumaczy Dorota Kamińska.

 Po szkole startupów czas na program inkubacyjny, indywidualnie określony dla każdego pomysłu. W ramach inkubacji młodym przedsiębiorcom oferowane są konkretne  usługi, jak powierzchnia odpowiednia dla danej działalności, obsługa księgowa i prawna, czy mentoring. To niezwykle ważne dla młodych przedsiębiorców, którzy nie mają odpowiednich środków na „rozkręcenie” biznesu. Mogą oni także liczyć na wsparcie techniczne, technologiczne, czy inżynierskie, a także w zakresie zarządzania i przedsiębiorczości. Specjaliści pomagają też w badaniu rynku, czy przygotowaniu strategii ceny i promocji. Każdy startup będzie miał swojego opiekuna.

Po okresie inkubacji otwiera się szansa na zdobycie środków na rozwój w postaci bezzwrotnej dotacji w kwocie od 50 do nawet 800 tys. zł.  Ci, którzy będą mieć najbardziej zaawansowany MVP, mają jeszcze szansę w grudniu tego roku zaprezentować się podczas Demo Day. Partnerzy projektu będą oceniać prezentacje i na ich podstawie powstaną rekomendacje. Dzięki rekomendacji Platformy pomysłodawcy będą mogli aplikować o wspomniane wsparcie.

 

Powrót