Aktualności

2016-10-13

Pierwsza umowa inkubacyjna w ramach TechnoparkBiznesHub

W Kieleckim Parku Technologicznym podpisano pierwszą umowę inkubacyjną w ramach Platformy TechnoparkBiznesHub. Startup PRODIO zajmuje się tworzeniem przyjaznych narzędzi do zarządzania i planowania produkcji w mikro i małych firmach.

Jak tłumaczy Marek Mrowiec, jeden z założycieli PRODIO, chodzi o to żeby każda, nawet najmniejsza firma produkcyjna w Polsce mogła mieć prosty i przyjazny system do zarządzania dostępny poprzez przeglądarkę internetową i abonament. Dzięki Prodio, właściciele firm odzyskują kontrolę zbierając w jednym miejscu wszystkie potrzebne informacje dostępne przez dowolny komputer lub tablet. Kilkoma kliknięciami, w dowolnym miejscu, mogą stworzyć plan produkcji, który w przystępny sposób od razu wyświetla się na hali przez przeglądarkę www. Pracownicy poprzez prosty formularz rejestrują prace, podają wykonane ilości, co jest od razu widoczne na panelu właściciela. W budowie jest także panel analityczny - miejsce, gdzie zebrane dane przekształcane są w realny wzrost efektywności.

Na etapie inkubacji firmę czeka indywidualne, „szyte na miarę” wsparcie. Startup będzie miał swojego opiekuna, który  dobierze niezbędne usługi – te podstawowe, czyli prawne, księgowe, podatkowe, ale również specjalistyczne związane z pracami nad rozwojem pomysłu. Chodzi m.in. o projektowanie, modyfikacje i utrzymanie efektywnych kosztowo praktycznych rozwiązań problemów, z wykorzystaniem wiedzy naukowej oraz technicznej. Ponadto produkt poddany zostanie ocenie rynkowej i stworzony zostanie model biznesowy. Inkubacja to także wsparcie w zakresie analiz potrzeb klienta, czy opracowywanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Usługi te obejmują także tworzenie nazw i znaków firmowych, w tym wizualne kreowanie marki, tworzenie systemów identyfikacji oraz wspomagania sprzedaży.

Częścią wsparcia będzie też „Szkoła startupów” – intensywne, czterodniowe szkolenie, podczas którego pomysłodawcy dowiedzą się jak tworzy się propozycje wartości dla klienta, co to są modele biznesowe, poznają charakterystyki poszczególnych metodologii, jak np. design thinking.

Prezentacja tego co uda się osiągnąć podczas kilkumiesięcznej inkubacji odbędzie się podczas wydarzenia pn. Demo Day. Efekty tym razem oceniać będą partnerzy projektu. Te pomysły, które okażą się najlepiej dopracowanymi i gotowymi do wejścia na rynek, otrzymają rekomendację do ubiegania się w PARP o bezzwrotną dotację  w kwocie do 800 tys. zł.

- Dziś utrzymujemy się ze środków własnych. Gdyby udało nam się pozyskać dotację dzięki Platformie, moglibyśmy zaistnieć nie tylko na rynku polskim, ale także za granicą – mówi Marek Mrowiec.

Powrót