Aktualności
2016-10-12
Przedsiębiorczy tydzień w KPT
Blisko 300 osób wzięło udział w wydarzeniach towarzyszących Business Week 4 Youths w Kieleckim Parku Technologicznym.
O tym jak zarządzać projektami, tworzyć biznesplan, czy dbać o wizerunek firmy mogli dowiedzieć się uczestnicy 12. Edycji Kieleckich Dni Przedsiębiorczości Akademickiej organizowanych przez Kielecki Park Technologiczny w dniach 11-12 października. Jak co roku, KDPA kierowane są do młodych ludzi - studentów i absolwentów, by pobudzić w nich ducha przedsiębiorczości, pomóc w wybraniu ścieżki kariery oraz w rozwoju osobistym. Czy warto założyć własny biznes, kiedy rozpocząć swoją drogę z przedsiębiorczością, jak świadomie tworzyć swój wizerunek – to tematy, które najbardziej interesowały młodych ludzi. Był też mowa o wartości intelektualnej jako elemencie sukcesu innowacyjnego przedsiębiorcy. Uczestnicy poznali też zawód przyszłości, czyli personal shopper.
KDPA były częścią Business Week 4 Youths. W warsztatach udział wzięli studenci i absolwenci uczelni wyższych nie tylko z Kielc. Część z nich ma ściśle określone plany co do ścieżki zawodowej, dla innych warsztaty organizowane w Parku stanowią inspirację. Jak podkreśla Joanna Rudawska, kierownik Działu Projektów Rozwojowych KPT, wydarzenia składające się na BW4Y służą promocji szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mają uczyć podejmowania inicjatyw oraz pomóc młodym ludziom w wyborze ścieżki kariery oraz w rozwoju osobistym. Tematyką szkoleń zainteresowani byli też uczniowie liceów, jak Gabriela Krajewska z VI LO w Kielcach. – Chcę zdobyć nowe umiejętności, bo już dziś patrzę w przyszłość i chcę znaleźć dobrą pracę. Myślę o zarządzaniu i zakres szkoleń, zwłaszcza dotyczące zarządzania projektami i zespołem odpowiadają temu, czym chcę się zajmować - mówi.
W kolejnym dniu, w czwartek, 13 października, chętni mogli poznać od środka funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz dowiedzieć się jak wygląda codzienność w prowadzeniu biznesu. Do swoich biur zlokalizowanych w Parku zaprosiły firmy: Activtek, Tropextrakt, Transition Technologies, EKO Energia, czy Thanks.
W tym roku wydarzenia dedykowane były w dużej mierze startupom. Podobnie jak realizowany przez KPT projekt Shake Up Start Ups. Jego efektem jest opracowanie podręcznika, który zaprezentowany został 13 października podczas konferencji podsumowującej projekt. Opisano w nim m.in. wybrane metodologie, jak Design Thinking, Cancvas, itp., a także metody prowadzenia warsztatów, jak brain storming. Podręcznik zawiera gotowe scenariusze do prowadzenia lekcji o biznesie. Jest w nim mowa o tym jak założyć firmę, skąd pozyskać pomysł, jak prowadzić biznes, rozliczać go i promować. Do każdego z bloków dołączone będą prezentacje dobrych praktyk z Polski, Łotwy i Chorwacji. Partnerem projektu i współorganizatorem konferencji było Stowarzyszenie Edykacja przez internet.
Zwieńczeniem tygodnia będzie Startup Weekend Kielce, czyli 54-godzinne swoiste warsztaty podczas których chętni mogą zaprezentować swój pomysł na innowacyjny biznes i poddać go ocenie specjalistów. Nad pomysłami pracować będą kilkuosobowe zespoły pod kierunkiem mentorów – specjalistów i liderów branży, którzy sami odnieśli sukces. Będą się oni dzielić swoim doświadczeniem i wiedzą. Zweryfikują szanse na sukces i powodzenie poszczególnych pomysłów. Finalne projekty oceni jury składające się z osób związanych z funduszami inwestycyjnymi oraz ludzie ze świata biznesu. Pomocą służyć będą graficy, programiści, specjaliści do spraw marketingu i ePRu. To wielka szansa dla startupów na nawiązanie cennych kontaktów biznesowych. Druga edycja Startup Weekend Kielce odbędzie się w dniach 14, 15 i 16 października.
Galeria zdjęć