Aktualności

2016-09-22

KPT wspiera Ukrainę w rozwoju przedsiębiorczości

Kielecki Park Technologiczny włączył się do projektu Ministerstwa Rozwoju, którego celem jest wzrost atrakcyjności Ukrainy jako miejsca przyjaznego inwestorom oraz rozwojowi rodzimego biznesu.


Partnerami projektu, oprócz Ministerstwa Rozwoju, jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Ukraina będzie między innymi korzystać z wiedzy i doświadczenia, które KPT zdobył podczas tworzenia swojej oferty oraz infrastruktury. W tym celu w dniach 18-23 września zorganizowana została misja doradcza. W wybranych miastach, jak Lwów, Tarnopol, Winnica, Kijów i Czerkas odbywają się dyskusje i prelekcje. KPT reprezentuje Joanna Rudawska, kierownik Działu Projektów Rozwojowych. - Na tym etapie badamy potrzeby władz obwodowych i miast, analizujemy jakie dokumenty strategiczne mają opracowane, co z nich wynika i jakie działania są zaplanowane w obszarze wsparcia przedsiębiorstw i pozyskania inwestorów. Pytamy o istniejące struktury, instytucje okołobiznesowe, dostępne formy pomocy dla przedsiębiorstw, dominujące w regionie branże i problemy, które napotykają przedsiębiorcy i administracja w tym zakresie – informuje Joanna Rudawska. Dodaje, że podczas spotkań dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania typu inkubatory przedsiębiorczości, powierzchnie coworkingowe i oczywiście parki technologiczne i przemysłowe.


Joanna Rudawska zauważa, że Ukraina jest na etapie decentralizacji władzy, obwody mają dużo do zrobienia w zakresie wsparcia przedsiębiorstw na swoim terenie, również miasta są bardzo aktywne w tej kwestii. - Wszyscy wyrażają chęć współpracy. Chcemy im pomóc w przygotowaniu rozwiązania systemowego, podnieść kwalifikacje osób, które będą współpracować z małymi i średnimi przedsiębiorstwami - mówi.


Kielecki Park Technologiczny został włączony do projektu z uwagi na owocną i wieloletnią współpracę miasta Kielce i parku z Winnicą, które jest miastem partnerskim. Dostrzeżono aktywność Kielc na tym polu. -  W ramach projektu powstaną centra rozwoju przedsiębiorczości, ale ich forma i zakres działania zależy od potrzeb lokalnych, które obecnie podczas tych wizyt rozpoznajemy - mówi Krzysztof Siwek, radca ministra rozwoju, koordynator projektu.


Podczas pobytu na Ukrainie uczestnicy misji spotykają się z władzami obwodowymi, władzami miast, konsulami oraz przedsiębiorcami i aktywnymi organizacjami pozarządowymi. - Zebraliśmy dane dotyczące regionów, które chcemy wspierać. Teraz odbędą się szkolenia, rozpoczną się prace koncepcyjne nad dokumentami strategicznymi dla regionów oraz praca nad centrami wsparcia przedsiębiorczości w formie uzgodnionej z zainteresowanymi stronami – kontynuuje Joanna Rudawska.




Galeria zdjęć

Powrót