Aktualności

2016-08-30

Kolejne startupy poddały się ocenie

Są ambitni, zdeterminowani, mają głowy pełne innowacyjnych rozwiązań, ale przede wszystkim wierzą w powodzenie swoich biznesów. Kolejni pomysłodawcy, którzy aplikowali do Platformy TechnoparkBiznesHub poddani zostali ocenie ekspertów. 

Kolejne 20 startupów stanęło dziś przed grupą ekspertów, którzy zadecydują, jakie pomysły przejdą do etapu inkubacji. Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego zauważa, że  to największa inicjatywa wspierająca startupy w Polsce. – Program Platform ma dokonać weryfikacji potencjału rynkowego pomysłów, które do nas trafiają. Z drugiej strony ma wspierać poprzez oferowane usługi, co zaowocuje gotowymi modelami biznesowymi. Ci najbardziej innowacyjni będą mogli ubiegać się o wsparcie do 800 tys. zł – przypomina dyrektor. Dodaje, że pomysły są bardzo różnorodne.

Michał Borowiecki z Kielc chce stworzyć portal pomocy eksporterom. To system elektroniczny pozwalający małym firmom i osobom prywatnym. - Duże firmy transportowe kierują obecnie oferty tylko do firm średnich i dużych.  Małe firmy nie posiadają dziś dostępu do rynku, gdyż mają małą siłę przebicia. Portal logistyczny ma ten problem rozwiązać. Chcemy im zaproponować program partnerski stawiający na jakość, a ich oferta będzie równie widoczna co dużych firm transportowych - tłumaczy.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych i starszych Maciej Golik chce budować rowery trójkołowe napędzane silnikiem. Stworzył już pierwsze prototypy. Na dalszy rozwój pomysłu potrzebuje dofinansowania. – Rower ma pomagać w poruszaniu się po świecie zewnętrznym, ale także ma służyć do rehabilitacji. Chcemy połączyć rehabilitację i pomóc w poznawaniu świata. Konstrukcja pojazdu jest przemyślana, nie ma możliwości przewrócenia się – opowiada pomysłodawca.

Nowe rozwiązania, które usprawnić mają zarządzanie świeżymi produktami w supermarketach planuje wprowadzić Łukasz Krupski z Bielawy. Pomysł polega na automatycznym zarządzaniu w supermarketach, tak aby minimalizować straty i zwiększać dostępność świeżych produktów. Poprzez udział w programie Platform Łukasz Krupski liczy na możliwość stworzenia prawdziwego MVP, czyli produktu, który będzie można wdrożyć oraz sprawdzić na ile ten projekt jest opłacalny i czy jego kontynuacja ma sens.

Wśród pomysłów jest także system do zarządzania spółdzielnią socjalną. - Chcemy rozwiązać wysoki poziom skomplikowania księgowości w spółdzielniach socjalnych. Wiele biur rachunkowych nie jest zainteresowanych prowadzeniem dokumentacji spółdzielni ze względu na specyfikę. Jest to jedna z bardziej skomplikowanych form prowadzenia biznesu w Polsce – opowiada Waldemar Żbik.

Dziś przed ekspertami Rafał Mazurczak zaprezentował system sterowania oświetleniem ulicznym oraz w zakładach przemysłowych, który rozwiązać ma problem związany z dużym zużyciem energii oraz brakiem możliwości inteligentnego sterowania. - Chcemy zbudować sterownik do zasilaczy lamp ledowych, który pozwoli na ich diagnostykę oraz sterowanie poziomem i włączaniem światła. Dzięki rozwiązaniu istnieje także możliwość sterowania całą siecią na danym obszarze. Dodatkowo system będzie na tyle inteligentny, by zgłaszać awarię odpowiednim służbom – opowiada Rafał Mazurczak.

Marek Mrowiec tworzy internetowy system zarządzania produkcją w małych firmach.  Chodzi o to żeby każda, nawet najmniejsza firma produkcyjna w Polsce mogła mieć prosty i przyjazny system do zarządzania dostępny poprzez przeglądarkę internetową i abonament. - Dziś utrzymujemy się ze środków własnych. Gdyby udało nam się pozyskać dotację dzięki Platformie, moglibyśmy zaistnieć nie tylko na rynku polskich, ale także za granicą – opowiada Marek Mrowiec.

Przed prezentowanymi dziś startupami ocena ekspertów, a potem  - dla wybranych -etap inkubacji. Tymczasem w najbliższym czasie ocenie poddanych zostanie kolejnych kilkadziesiąt pomysłów.  




Galeria zdjęć

Powrót