Aktualności

2016-06-22

KPT rusza z międzynarodowym projektem

Kielecki Park Technologiczny wraz z jedenastoma partnerami z Europy Środkowej realizuje projekt, którego celem jest wsparcie miast we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań.

Chodzi o projekt pn. URBANINNO. Konsorcjum ubiegało się o dofinansowanie inicjatywy z programu Interreg Europa Środkowa - pierwszego z programów transnarodowych perspektywy 2014-2020, który wspierać ma takie dziedziny, jak innowacje i zwiększenie konkurencyjności, strategie niskoemisyjne, zasoby naturalne i kulturowe oraz powiązania transportowe. Całość wpisuje się w ideę „inteligentnych miast”. Wartość projektu to ponad 2 mln 700 tys. euro. Kielecki Park Technologiczny na ten cel otrzymał 230 tys. euro.

Jak informuje Joanna Rudawska, kierownik Działu Projektów Rozwojowych KPT, projekt zakłada, że miasta są kluczowym motorem rozwoju innowacji i w nich testuje się nowoczesne rozwiązania w różnych dziedzinach – od energii odnawialnej poprzez mobilność do e-administracji. - Liderem naszego projektu jest CyberForum - największy klaster software`owy w Europie. Teraz opracujemy pilotaż, następnie będziemy go testować wśród mieszkańców lub firm, po czym zostanie wdrożony – opowiada Joanna Rudawska. Efektem pracy będzie rozwiązanie np. w postaci aplikacji, strony internetowej, czy systemu, w zależności od potrzeb, które wynikną z analiz przeprowadzonych w ramach projektu.

Tymczasem w czwartek, 23 czerwca, w miejscowości Bled w Słowenii odbędzie się pierwsze ze spotkań partnerów projektu. - To jedno z najważniejszych spotkań zaplanowanych w całym projekcie, od którego zależeć będzie jak całość się potoczy. Ustalony zostanie harmonogram, styl raportowania, sprawozdawczości. Wyznaczone zostaną osoby do koordynacji poszczególnych pakietów, itp. – opowiada Joanna Rudawska. KPT będzie odpowiedzialny za nadzór nad przygotowaniem merytorycznej części projektu, prowadząc partnerów przez następne 6 miesięcy w opracowaniu regionalnych map innowacji bazując na modelu, w którym do budowania inteligentnego miasta niezbędny jest udział i współpraca urzędników, przedsiębiorców, mieszkańców miasta oraz naukowców.

Gospodarzem spotkania będzie lider projektu, Cyber Forum, a uczestnikami, obok KPT, będą reprezentanci wszystkich partnerów projektu - chorwackie: miasto Rijeka i Ericsson Nikola Tesla, słoweńskie: e-Zavod i gmina Maribor, Informatica Trentina Spa z Włoch, Uniwersytet Techniczny z Koszyc, austriackie: Uniwersytet z Vorarlberg oraz stowarzyszenie FORSCHUNG BURGENLAND, a także węgierski Pannon Business Network Association.

Powrót