Aktualności
2016-06-10
KPT gospodarzem III Konferencji Parków Polski Wschodniej
O realizacji projektu Platform Startowych dla nowych pomysłów, a także wyzwaniach i planach rozwojowych dyskutowali przedstawiciele parków Polski Wschodniej podczas konferencji, której gospodarzem był Kielecki Park Technologiczny.
III Konferencja Parków Polski Wschodniej zorganizowana została w dniach 9-10 czerwca. Po Ełku i Elblągu przyszedł czas na Kielce. – To wspaniała tradycja, która daje nam warunki do dyskusji o tym, co dla nas najistotniejsze. Cieszę się, że w tym roku udało nam się zorganizować to wyjątkowe wydarzenie u nas w Parku – powiedział Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.
Idea spotkań parków Polski Wschodniej powstała trzy lata temu. - Spotkaliśmy się, aby omówić wyzwania, które towarzyszą działalności takich instytucji. Każdy miał jakieś problemy i trudności, z którymi się spotykał, ale i pomysły na rozwój. To nas połączyło. Postanowiliśmy to sformalizować. W 2014 roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy i pierwszy raz spotkaliśmy się w Ełku – opowiada Paweł Lulewicz, dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego. Dodaje, że już wtedy powstała koncepcja zrealizowania wspólnego projektu Platform Startowych dla nowych pomysłów. - Ustaliliśmy, że stworzymy trzy konsorcja z ośrodkami w Kielcach, Lublinie i Białymstoku. Co ważne, nie traktujemy siebie jako konkurentów. Każdy z ośrodków ma inną „siłę oddziaływania”. Uzupełniamy się – dodaje Paweł Lulewicz. Jak podkreśla, Parki Polski Wschodniej charakteryzuje bardzo duża dynamika rozwoju. - Wynika to z faktu, że jesteśmy młodymi organizacjami i nam się po prostu chce. Nie mamy takich warunków na starcie, jak Wrocław, Poznań, czy inne silne ośrodki, ale już dziś obserwujemy, jak z zazdrością spoglądają na nasze sukcesy - zauważa.
Głównym tematem trzeciej edycji wydarzenia, były Platformy Startowe dla nowych pomysłów. Podczas pierwszego dnia gośćmi byli przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Rozwoju. Leszek Czech z PARP przedstawił najbliższe plany działań agencji, które mają ułatwić animatorom projektu jego realizację. – Chcemy wprowadzić kilka nowych narzędzi, jak baza mentorów – tu pojawią się znakomite nazwiska ekspertów ze świata biznesu. Będą oni służyć wiedzą i doświadczeniem. Ponadto chcemy ułatwić animatorom nawiązywanie partnerstw z potencjalnymi inwestorami – dużymi koncernami – tłumaczy Leszek Czech.
Specjalnie na konferencję przyjechał Marcin Wasilewski z Ministerstwa Rozwoju, który jest pomysłodawcą projektu Platform. – Od 1 marca wpłynęło łącznie ponad 800 pomysłów. Są w trakcie oceny innowacyjności. Projekt ma wesprzeć 190 startupów. To pokazuje jak duży tkwi w nim potencjał - zauważa. Marcin Wasilewski. Podkreśla, że przygotowując nowy program na lata 2014-2020, ministerstwo chciało zaoferować wsparcie parkom pod kątem lokatorów. - Głównym wyzwaniem jednak było to, by zatrzymać odpływ młodych, zdolnych ludzi. Przygotowaliśmy więc dla nich ofertę - kompleksowy program inkubacji i akceleracji pomysłów, by móc wyłonić takie, które mają szansę realizacji i wejścia na rynek - tłumaczy.
Barbara Kostyra, dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego uważa, że atutem makroregionu Polski Wschodniej na tle innych województw jest to, że ludzie tu doceniają fakt, iż stworzono im szanse w postaci Programu Operacyjnego skierowanego tylko dla tej części kraju. - Umiemy szanować to co mamy oraz dobrze korzystać z tego, co otrzymaliśmy. Wykorzystujemy szanse i możliwości, czego przykładem jest to, że nasi beneficjenci składają najwięcej projektów o dofinansowanie. Dodatkowo ważne jest, że trzymamy się razem - mówi.
Podobnego zdania jest Justyna Orzeł-Szczepańska, dyrektor Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. - Bez takich spotkań nie jesteśmy w stanie rozwijać się tak szybko jak byśmy chcieli. Korzystanie z doświadczeń partnerów jest bezcenne. To wspaniała inicjatywa i trzeba tę tradycję pielęgnować. Bardzo dobrym pomysłem jest utworzenie wspólnego produktu – marki Polski Wschodniej. Chcemy stworzyć sieciowanie między parkami, wspólne produkty, aby nasi klienci mieli szerszy wachlarz usług i aby zostawali tutaj. Nie weszliśmy do Platform Startowych, ale obserwujemy co dzieje się w tym temacie i mam nadzieje, że po pilotażu, w kolejnym rozdaniu, Puławski Park stanie się aktywnym uczestnikiem tych działań - mówi.
Zdaniem Tomasza Małeckiego, który jest szefem Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Polska Wschodnia ma duży potencjał, tylko nie do końca jest on zauważalny. - Często spotykam się ze stwierdzeniem, że Polska Wschodnia ma większy potencjał, bo jest tutaj więcej tzw. „kreatywnych leni” – to ci, którzy przy najmniejszym nakładzie wymyślają najlepsze innowacje – zauważa Tomasz Małecki.
W drugim dniu wydarzenia uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji o tym jak skutecznie zarobić na innowacyjnych modelach biznesowych. Poprowadził ją Andrzej Grabowski ze spółki Koma Nord. – Dziś parki, jak wszystkie instytucje, które chcą się rozwijać muszą być elastyczne, poszukiwać nisz i nowych rozwiązań, bo to daje przewagę i wzmacnia konkurencyjność. Obecnie nie ma już stabilnych modeli biznesowych, bo nikt nie wie jak będzie wyglądał biznes w przyszłości - zauważa.
Przedstawiciele parków mieli także okazję zapoznać się z testowaną w Kieleckim Parku Technologicznym usługą elektronicznego obiegu dokumentów. Grzegorz Kędzior z Transition Technologies tłumaczy, że to rozwiązanie ułatwić ma pracę w firmie i usprawnić zachodzące w niej procesy. – Chodzi o to, by przejść z wersji papierowej na elektroniczną jeśli chodzi o obsługę firm, które aplikują do parku i w ten sposób zmienić podejście do obsługi klienta – tłumaczy Grzegorz Kędzior.
Kolejne spotkanie przedstawicieli Parków Polski Wschodniej odbędzie się w Białymstoku.
Galeria zdjęć