Aktualności

2016-06-07

KPT partnerem w projekcie wspierającym edukację dla rynku pracy

W Kieleckim Parku Technologicznym podpisano porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych działań na rzecz powołania do życia Kieleckiego Kombinatu Kariery.

Jak informuje Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy, celem przedsięwzięcia jest zaoferowanie mieszkańcom Kielc całożyciowego doradztwa edukacyjnego, zawodowego i biznesowego, wspieranie i propagowanie edukacji dla rynku pracy i innowacyjnych form szkoleń oraz pozyskiwanie funduszy na ten cel. Kielecki Kombinat kariery ma być także platformą żywego dialogu między edukacją, biznesem i instytucjami rynku pracy, miejscem samokształcenia kadr oraz budowy systemu wymiany informacji o klientach. Cele te mają być realizowane poprzez organizację szkoleń, konferencji, debat i seminariów. Powstać mają grupy robocze poszukujące systemowych rozwiązań. - Chcemy stworzyć efektywny system edukacji pozaformalnej, wykorzystujący innowacyjne formy edukacji - tłumaczy Zbigniew Brzeziński.

Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT zauważa , że to właśnie przede wszystkim czynnik ludzki decyduje dziś o powodzeniu biznesu. - Mając ponad sto firm zlokalizowanych na naszym terenie, widzimy potrzebę ich wsparcia w poszukiwaniu pracowników. Musimy na ten problem odpowiedzieć, dlatego Park chętnie uczestniczy w procesach związanych z doradztwem i pośrednictwem pracy, bo firmy zlokalizowane w KPT mają coraz większy problem z pozyskiwaniem wykwalifikowanych zasobów ludzkich. Bierzemy aktywny udział w dostosowywaniu programów nauczania do potrzeb rynku pracy. W najbliższych planach mamy budowę platformy elektronicznej, która z jednej strony służyłaby prezentacji ofert pracy, a z drugiej byłaby połączona z systemem doradztwa indywidualnego dla osób poszukujących zatrudnienia. Platformę przygotowana będzie w wersji mobilnej, aby była dostępna przede wszystkim dla młodych ludzi – mówi dyrektor.

Park ma ambicje, by stać się ośrodkiem kompetencyjnym, przede wszystkim w dziedzinie teleinformatyki, bo właśnie tę branżę reprezentuje najwięcej lokatorów KPT. - Mamy plany związane z uruchomieniem programu szkoleniowego w zakresie programowania w różnych językach, jak Java, mSQL itp., a w przyszłości chcemy by powstała u nas szkoła dla programistów i grafików gier. Stąd nasza współpraca z amerykańskim collegem DigiPen - kontynuuje Szymon Mazurkiewicz.

Już dziś Park może pochwalić się ośrodkiem edukacyjnym w zakresie maszyn sterowanych numerycznie CNC oraz Centrum Kompetencji ICT. Przygotowano także specjalny system stażowy dla studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – raz w roku kilka osób odbywa w Parku odpłatną praktykę i zdobywa umiejętności niezbędne do pracy w nowoczesnym biznesie. Instytucja rozwija się też jeśli chodzi o branżę modową. – W naszym Centrum Fashion Design będziemy przygotowywać młodych ludzi do pracy nad nowymi projektami wzorniczymi, które w kolejnym etapie byłyby komercjalizowane przez Park za pośrednictwem znanych marek odzieżowych. Na ten cel otrzymaliśmy dofinansowanie z UE. Projekt ten realizowany będzie w partnerstwie z krajami Europy Centralno-Wschodniej – mówi dyrektor i podkreśla, że w Kielcach istnieje potrzeba utworzenia systemu doradztwa indywidualnego jako odpowiedzi na konkretne potrzeby rynku. 


Podczas konferencji w KPT, która odbyła się we wtorek, 7 czerwca, podpisano porozumienie dotyczące podjęcia działań na rzecz powołania Kieleckiego Kombinatu Kariery. W imieniu Parku podpisał je dyrektor Szymon Mazurkiewicz. Miejski Urząd Pracy reprezentował kierujący instytucją Włodzimierz Korona. Podpis złożyli także Dominik Kraska, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Kielcach oraz Ryszard Mańko, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach.




Galeria zdjęć

Powrót