Aktualności

2016-05-17

TechnoparkBiznesHub czeka na innowacyjne pomysły

Już ponad 200 pomysłów wpłynęło do Platformy Startowej TechnoparkBiznesHub, której animatorem jest Kielecki Park Technologiczny. Nabór jest otwarty i daje szansę na bezzwrotną dotację na rozwój własnego biznesu.

Platformy startowe dla nowych pomysłów to program adresowany do pomysłodawców, którzy chcą rozwijać swój biznes w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej. W naszym regionie jedną z takich platform pn. TechnoparkBiznesHub prowadzi KPT wraz z partnerami z Rzeszowa i Stalowej Woli. Podmioty te są odpowiedzialne za nabór i selekcję startupowych pomysłów oraz zapewnienie ich autorom dostosowanych do nich usług, mających na celu przygotowanie produktu do pierwszej sprzedaży na rynku (tzw. MVP) oraz opracowanie odpowiedniego modelu biznesowego, zweryfikowanego w toku prac nad pomysłem.

Najczęściej zadawane pytania przez osoby planujące wystartować w konkursie dotyczą terminów zakończenia naboru wniosków, kryteriów jakie muszą być spełnione, aby móc przystąpić do projektu oraz usług w ramach projektu. Nabór pomysłów rozpoczął się 1 marca. Wpłynęło już 215 wniosków. - Największą aktywność w składaniu  aplikacyji odnotowaliśmy na początku trwania projektu, jednak to właśnie teraz wpływają najciekawsze zgłoszenia – zauważa Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. Dodaje, że zakończona została wstępna ocena formalna i merytoryczna pierwszych 157 wniosków. Pomysłodawcy, którzy przeszli do kolejnego etapu zostali poproszeni o wypełnienie pogłębionego formularza zgłoszeniowego. Następnym etapem będzie spotkanie z Panelem Ekspertów. Równolegle prowadzona jest wstępna ocena kolejnych 60 pomysłów.

Jak informuje Dorota Kamińska, kierownik Działu Dział Inkubacji I Akceleracji KPT, najwięcej pomysłów zgłaszanych w ramach TechnoparkBiznesHub dotyczy branży IT. Są to przede wszystkim platformy internetowe i aplikacje. Jest także wiele pomysłów, które łączą funkcje już istniejących rozwiązań. - Największy problem pomysłodawcy mają z jasnym opisem swojego biznesu oraz udowodnieniem innowacyjności. Z biegiem trwania projektu widać jednak wzrost jakości zgłaszanych pomysłów – zauważa Dorota Kamińska.

Kolejny etap to inkubacja, którą przejdzie 60 wybranych pomysłów. Tu startupom zaoferowane zostaną konkretne usługi, jak powierzchnia odpowiednia dla danej działalności, obsługa księgowa i prawna, czy mentoring. - To niezwykle ważne dla młodych przedsiębiorców, którzy nie mają odpowiednich środków na „rozkręcenie” biznesu - zauważa Szymon Mazurkiewicz. Ponadto mogą oni także liczyć na wsparcie techniczne, technologiczne, czy inżynierskie, a także w zakresie zarządzania i przedsiębiorczości. - Specjaliści pomogą też w badaniu rynku, czy przygotowaniu strategii ceny i promocji. Każdy startup będzie miał swojego opiekuna - dodaje.

Najważniejsze jest jednak to, że po okresie inkubacji otwiera się szansa na zdobycie środków na rozwój w postaci bezzwrotnej dotacji w kwocie od 50 do nawet 800 tys. zł. Dzięki rekomendacji Platformy pomysłodawcy będą mogli aplikować o nie poprzez nabór organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, jako instytucję pośredniczącą w rozdzielaniu unijnej kasy. 22 czerwca rozpocznie się pierwszy taki nabór. Podczas wyboru projektów do dofinansowania brana będzie pod uwagę m.in. innowacyjność rozwiązania, które ma być wprowadzone na rynek. Aby startupy miały szansę na dofinansowanie ich produkty muszą być innowacyjne co najmniej w skali kraju.

Nabór do Platform jest otwarty. Aplikować można poprzez stronę: www.platformystartowe.gov.pl.




Galeria zdjęć

Powrót