Aktualności
2016-05-12
KPT dzielił się wiedzą z Uzbekistanem
W Uzbekistanie podsumowano efekty realizacji międzynarodowego projektu, w którym rolę doradczą pełnił Kielecki Park Technologiczny. W konferencji wieńczącej przedsięwzięcie udział wzięli przedstawiciele Parku.
Celem projektu pn. Towards the Modernisation of Higher Education Institutions in Uzbekistan była pomoc podmiotom z Uzbekistanu w budowie regionalnych systemów innowacji. Kielecki Park Technologiczny pełnił rolę doradczą w procesie budowania od podstaw w trzech regionach, tj. Buchara, Karshi i Namangan, struktur mających zapewnić współpracę sektora nauki, biznesu oraz instytucji okołobiznesowych na rzecz rozwoju innowacji.
- Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami w obszarze przygotowania, wdrażania strategii rozwoju ośrodka innowacji jakim jest park technologiczny, czy inkubator jest dla nas przyjemnością. Bazując na blisko 8-letnim doświadczeniu, mamy czym się pochwalić. Z naszej wiedzy czerpią różne ośrodki krajowe i zagraniczne, tak jak my czerpaliśmy na początku swojej drogi z doświadczeń np. Helsinek czy Barcelony. W samym roku 2015 Kielecki Park Technologiczny odwiedziło 20 zagranicznych wizyt studyjnych ciekawych naszego modelu, struktury i realizowanych przedsięwzięć – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.
Jak wyjaśnia Joanna Rudawska, kierownik Działu Projektów Rozwojowych KPT, poszczególne etapy projektu ułożone zostały w logiczną całość. - Rozpoczęliśmy pracę od analizy potrzeb i badań ankietowych w każdym z regionów. Następnie zidentyfikowani zostali główni aktorzy, niezbędni do pracy nad systemem innowacji. Nawiązano z nimi kontakt i zachęcono do udziału w przedsięwzięciu. Kolejnym krokiem było stworzenie w drodze konsultacji mapy innowacji i modelu odpowiedniego dla uwarunkowań społecznych, gospodarczych i politycznych poszczególnych regionów – tłumaczy Joanna Rudawska i dodaje, że w ramach projektu dodatkowo przeszkolonych zostało ponad 200 osób - przedstawicieli uczelni i biznesu z zakresu transferu wiedzy, przygotowania projektów badawczych, partnerstwa publiczno-prywatnego i promowania przedsiębiorczości akademickiej. - Partnerzy odwiedzili nas również dwukrotnie w czasie trwania projektu i podczas wizyty studyjnej mieli okazję zobaczyć przykład funkcjonowania parku technologicznego – mówi Joanna Rudawska.
Efektem pracy było utworzenie na trzech uczelniach Biur Transferu Technologii, które zostały wyposażone w sprzęt z projektu, a dokumentacja i oferta powstała we współpracy z partnerami z Europy, w tym z KPT. - Ostatnim etapem było opracowanie wstępnych koncepcji trzech parków naukowo-technologicznych w miejscowościach Bukhara, Karshi i Namangan, konsultacja założeń oraz otrzymanie akceptacji ze strony administracji rządowej - dodaje.
10 i 11 maja, podczas konferencji w Taszkencie, prezentowane były efekty współpracy. Wydarzenie zostało połączone z Uzbecko-Japońskim Forum Innowacji. W roli prelegentów wystąpili goście z Japonii, Korei, Chin, Rosji, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii i Polski.
Galeria zdjęć