Aktualności
2016-05-08
Energetyczny Ogród Doświadczeń oficjalnie otwarty
Jest poszerzeniem działalności Energetycznego Centrum Nauki, wyjątkowym miejscem, którego w Kielcach dotąd nie było – Energetyczny Ogród Doświadczeń został oficjalnie otwarty.
W sobotę, 7 maja, Energetyczny Ogród zamienił się w wielkie laboratorium, w którym dzieci wraz z opiekunami miały okazję przeprowadzić mnóstwo eksperymentów i doświadczeń związanych m.in. z napięciem powierzchniowym, ciśnieniem, gęstością płynów i polimerami. Przy specjalnie przygotowanych stanowiskach można było obserwować reakcje chemiczne. Były bańki mydlane, kolorowe balony i mnóstwo dobrej zabawy. Tak świętowano oficjalne otwarcie, ale miejsce to już od pewnego czasu cieszy się zainteresowaniem mieszkańców Kielc. - Byliśmy tu już trzy razy. To bardzo nowoczesne miejsce, które różni się od tradycyjnych placów zabaw. Rodzice mogą odpocząć na hamakach, a dzieci wesoło spędzić czas. Taki niezwykły Ogród był potrzebny w Kielcach. Bardzo oryginalny pomysł – mówiła podczas otwarcia pani Dorota, mama dwójki dzieci.
Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, który także gościł w sobotę w Ogrodzie podkreślał, że ma on na celu zbliżyć mieszkańców Kielc do Kieleckiego Parku Technologicznego. - Kielczanie powinni utożsamiać się z tym miejscem i wiedzieć, że jest ono potrzebne. Jestem dumny z Kieleckiego Parku Technologicznego, który buduje przyszłość miasta . Tu powstają firmy, które rozwijają się w oparciu o nowe technologie – powiedział prezydent.
Jak tłumaczy Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT, ideą powstania Ogrodu było wyjście w plener z ofertą Energetycznego Centrum Nauki i stworzenie miejsca nie tylko dla lokatorów Parku, ale również dla społeczności lokalnej. - Widzimy coraz większe zainteresowanie tym miejscem. Każdego dnia pojawia się tu oraz więcej osób, by odpocząć na świeżym powietrzu, ale też aby poeksperymentować z nauką - mówi dyrektor. Dodaje, że Ogród powstawał w niekonwencjonalnych okolicznościach. - We wrześniu zostały nam oszczędności po rozliczeniu projektu i zamiast zwrócić je do Brukseli, w kilka tygodni przygotowaliśmy projekt i całość powstała w dwa miesiące – tłumaczy Szymon Mazurkiewicz.
Ogród jest czynny codziennie od godz. 8.00. Wstęp jest bezpłatny.
Galeria zdjęć