Aktualności
2016-04-18
Wielki sukces projektu współtworzonego przez Kielecki Park Technologiczny
Projekt współtworzony przez Kielecki Park Technologiczny w międzynarodowym konsorcjum znalazł się w gronie 35 inicjatyw, które otrzymają dofinansowanie Komisji Europejskiej.
- To ważna informacja i ogromny sukces projektu, którego partnerem jest Kielecki Park Technologiczny. O dofinansowanie walczyło 620 projektów i tylko 35 zostało pozytywnie ocenionych – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.
Chodzi o projekt pn. URBANINNO, który Park realizuje wspólnie z jedenastoma partnerami z Europy Środkowej. Konsorcjum ubiegało się o dofinansowanie inicjatywy z programu Interreg Europa Środkowa - pierwszego z programów transnarodowych perspektywy 2014-2020, który wspierać ma takie dziedziny, jak innowacje i zwiększenie konkurencyjności, strategie niskoemisyjne, zasoby naturalne i kulturowe oraz powiązania transportowe. Całość wpisuje się w ideę „inteligentnych miast”.
Jak informuje Joanna Rudawska, kierownik Działu Projektów Rozwojowych KPT, projekt zakłada, że miasta są kluczowym motorem rozwoju innowacji i w nich testuje się nowoczesne rozwiązania w różnych dziedzinach – od energii odnawialnej przez mobilność po e-administrację. - Liderem naszego projektu jest CyberForum - największy klaster software`owy w Europie. Teraz opracujemy pilotaż, następnie będziemy go testować wśród mieszkańców lub firm, po czym zostanie wdrożony – opowiada Joanna Rudawska. – Wspierani przez mentorów stworzymy ekosystem. Jesteśmy odpowiedzialni za przygotowanie strategii oraz organizację w każdym kraju warsztatów i spotkań z mentorami – wymienia Joanna Rudawska. Efektem pracy będzie rozwiązanie np. w postaci aplikacji, dostosowane do konkretnych potrzeb mieszkańców, a tych zdaniem Joanny Rudawskiej, w Kielcach jest bardzo dużo. Jak zauważa, mogłaby tu się na przykład sprawdzić koncepcja dotycząca uwalniania danych. Odpowiednio przetworzone informacje mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia otaczającego świata, wesprzeć rozwój innowacyjnych firm bądź uczynić życie w mieście łatwiejszym i wygodniejszym.
Wartość projektu to ponad 2 mln 700 tys. euro. Kielecki Park Technologiczny na ten cel otrzymał 230 tys. euro.