Aktualności
2016-04-18
Duże zainteresowanie platformą TechnoparkBiznesHub
Platformy startowe dla nowych pomysłów to program adresowany do pomysłodawców, którzy chcą rozwijać swój biznes w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej. W naszym regionie jedną z takich platform pn. TechnoparkBiznesHub prowadzi KPT wraz z partnerami z Rzeszowa i Stalowej Woli. Projekt wystartował 1 marca i dziś można śmiało powiedzieć, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Rynek startupów na zachodzie rozkwitł już dawno. W Polsce stopniowo się rozwija. Teraz Kielce dołączyły do ośrodków, które mocno wspierają innowacyjne i ambitne pomysły. Czy rzeczywiście to dobre miejsce na tak śmiałe przedsięwzięcie?
Szymon Mazurkiewicz : - Tworzenie dogodnych warunków dla rozwoju firm startupowych, to jedno z ważniejszych zadań, jakie realizujemy w ostatnim czasie. Posiadamy w swojej ofercie nowoczesną, dobrze przygotowaną infrastrukturę. Ale to nie wszystko – park wspiera firmy w realizacji projektów rozwojowych. Już dzisiaj widać, iż staliśmy się idealnym miejscem do tego, aby przekuć swoje marzenia o biznesie w realny projekt. Obserwując tendencje rozwojowe na świecie widzę naszą ogromną szansę, aby Park stał się rozpoznawanym ośrodkiem w branży startupowej.
Od czego zacząć, chcąc skorzystać z projektu Platform startowych?
SM: - Na początku trzeba mieć pomysł na produkt bądź usługę, której nie było dotąd na rynku, bądź na rozwiązanie ulepszające już istniejące. Potem wystarczy wysłać wniosek aplikacyjny poprzez stronę www.platformystartowe.gov.pl. Kryteria wyboru najlepszych pomysłów są konkretnie określone. W kwestionariuszu należy opisać m.in. wizję produktu, i jego cechy. Grupa ekspertów oceni aplikacje, by następnie zarekomendować pomysły mogące wziąć udział w procesie inkubacji.
Już wiemy, że zainteresowanie projektem jest duże, ale na wsparcie nie mogą liczyć wszyscy…
SM: - Do inkubacji planujemy wybrać 60 pomysłów, najbardziej innowacyjnych, ale też ważne jest czy dany produkt, bądź usługa jest rzeczywiście tym, czego oczekują dziś klienci, a także czy gotowi są za niego zapłacić. To niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, kiedy rynek jest niezwykle wymagający, a nowoczesne technologie stają się czymś codziennym.
No dobrze, mamy 60 „superpomysłów” i co dalej?
SM: - Potem czas na inkubację. Wcześniej jednak przedsiębiorca musi zarejestrować działalność w Polsce Wschodniej w postaci spółki kapitałowej. Potem zaoferowane mu konkretne usługi, jak powierzchnia odpowiednia dla danej działalności, obsługa księgowa i prawna, czy mentoring. To niezwykle ważne dla takich młodych przedsiębiorców, którzy nie mają odpowiednich środków na „rozkręcenie” biznesu. Ale z naszej strony mogą oni także liczyć na wsparcie techniczne, technologiczne, czy inżynierskie, a także w zakresie zarządzania i przedsiębiorczości. Pomożemy też w badaniu rynku, czy przygotowaniu strategii ceny i promocji. Każdy startup będzie miał swojego opiekuna.
Kiedy finalnie powstaną gotowe modele biznesowe, przed młodymi przedsiębiorcami otwierają się prawdziwe możliwości…
SM: - Tak, otwiera się przed nimi szansa na zdobycie środków na rozwój w postaci bezzwrotnej dotacji w kwocie od 50 do nawet 800 tys. zł. Dzięki rekomendacji będą mogli aplikować o nie poprzez nabór organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, jako instytucję pośredniczącą w rozdzielaniu unijnej kasy. To są naprawdę duże pieniądze, o których kiedyś młodzi przedsiębiorcy mogli tylko pomarzyć.
Nabór do platform jest otwarty, ale im wcześniej zgłosimy się do projektu, tym okres inkubacji będzie dłuższy. Dlatego już dziś warto aplikować poprzez stronę: www.platformystartowe.gov.pl.