Aktualności

2016-03-07

ECN zaprasza na XXIV Tydzień Kultury Języka

Energetyczne Centrum Nauki włączyło się w organizację XXIV Tygodnia Kultury Języka. W najbliższą sobotę zapraszamy do udziału w minikonferencji „Naukowa moc języka”.

Dla odwiedzający przygotowano wiele atrakcji. Będzie można m.in. zapoznać się z książkami napisanymi z myślą o dzieciach, a także wziąć udział w konkursach i warsztatach zorganizowanych w laboratorium „Generator mocy”. Tego dnia bilet na wystawę będzie kosztował tylko 5 zł. Do wygrania będą przede wszystkim książki ufundowane przez Wydawnictwo "Jedność".

W ramach Tygodnia Kultury Języka przygotowano w Kielcach spotkania z językoznawcami, spektakle teatralne, filmy oraz wystawy. Ideą przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodszych i starszych mieszkańców woj. świętokrzyskiego poprawną polszczyzną. Głównym hasłem tegorocznej edycji wydarzenia jest otwarcie na kulturę i upowszechnianie czytelnictwa. Tegoroczną edycję wydarzenia koordynuje Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Jak co roku odbędą się finały konkursów dla uczniów szkół: krasomówczego, ortograficznego, recytatorskiego i sprawności językowej. Zaplanowano też Jarmark Frazeologiczny – konkurs językowy dla uczniów techników, dyktanda dla dorosłych i maraton czytelniczy.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach o zapomnianych słowach i ich znaczeniach opowie językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Katarzyna Kłosińska. Biblioteka zaprasza też na spotkanie z autorem książek dla dzieci, Pawłem Wakułą. Książnica organizuje również konkurs na najlepszą interpretację fragmentów prozy Henryka Sieniewicza.
Z okazji Roku Sienkiewicza, twórczość pisarza zostanie także przypomniana podczas warsztatów w kieleckim Kinie „Moskwa” - będzie głośne czytanie fragmentów powieści i projekcja filmu „Potop Redivivus” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Nowele Sienkiewicza będą z kolei tematem materiału dziennikarskiego, jaki zostanie zrealizowany po warsztatach organizowanych w Wojewódzkim Domu Kultury.
Spektakl Teatru Groteska z Krakowa, oparty na motywach powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, będzie można obejrzeć w Kieleckim Centrum Kultury. Na scenie instytucji, która jest współorganizowaniem Tygodnia Kultury Języka, po raz szósty odbędzie się też seminarium „Gdy pasja w duszy gra”. To przedsięwzięcie, podczas którego uczniowie w niekonwencjonalny, skupiający uwagę odbiorców sposób, prezentują swe zainteresowania.
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zaprasza na cykl wykładów, poświęconych m. in. „reformowaniu” polskiej ortografii przez futurystów i tajemnicom grafologii. W studenckim klubie „Wspak” uczelni, twórcy poezji będą mogli zaprezentować swoje utwory podczas „VII Przedwiosennego Pojedynku na Wiersze”.
W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” najmłodsi będą mogli obejrzeć adaptacje popularnych bajek - w spektaklach „W butach. Kot w butach” i „O Rybaku i Złotej Rybce” oraz uczestniczyć w warsztatach ruchowych, dykcyjnych, muzycznych i bajkotwórczych.
Zajęcia dotyczące historii komiksu, rozważania na temat słabych i mocnych stron tego gatunku oraz prezentacje popularnych bajek na kliszowych projektorach, przygotowało Muzeum Zabawek i Zabawy. W filiach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w całym regionie będzie można oglądać wystawy poświęcone twórczości polskich pisarzy oraz edukacji czytelniczej.
Dokładny program Tygodnia Kultury Języka jest dostępny na stronie internetowej www.scdn.pl.

Źródło ECN/PAP

 

Powrót