Aktualności

2016-02-01

Dotknij przyszłości - wydruk płodu 3D

Dzięki najnowocześniejszemu aparatowi ultrasonograficznemu, używanemu przez Wojewódzki Szpital Zespolony i najnowocześniejszej w Polsce drukarce 3D, należącej do KPT, udało się wydrukować wyjątkowy w skali kraju trójwymiarowy model płodu.

Model będzie miał wiele zastosowań począwszy od najważniejszych – naukowych i edukacyjnych,  na pamiątkowych skończywszy. Wydruki będą mogli wykorzystywać lekarze operujący dzieci. Model umożliwi bowiem, nie tylko precyzyjne zaplanowanie zabiegu, ale także przygotowanie terapii. Lekarze w obrazowy sposób będą mogli  wyjaśnić rodzicom na czym polega schorzenie i jak będzie przebiegała operacja. Przyszłe mamy, jeszcze przed porodem, będą mogły dotknąć swojego dziecka.
- Model płodu w formacie wydruku trójwymiarowego, pozwoli na uzyskanie dodatkowych odczuć sensorycznych nie tylko przez pacjentki niewidome oraz kobiety z głębokim upośledzeniem wzroku, które nie mogły obejrzeć zdjęć z usg, ale jest źródłem dodatkowych doznań dla zdrowych pacjentek w ciąży  – mówi dr hab. nauk medycznych Wojciech Rokita – kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
Jak podkreśla taka możliwość ma ogromne znaczenie emocjonalne dla kobiet w ciąży.
Wojciech Rokita dodaje, że wydruki spełnią niebagatelną rolę w edukacji studentów kierunków lekarskich. Będą oni mogli bardzo dokładnie zapoznać się z modelami zdrowych płodów a także porównać je z tymi,  które niestety mają różnego rodzaju wady. Obejrzą także dokładnie skutki, jakie niosą ze sobą różnego rodzaju schorzenia płodu.
Lekarze podkreślają, że dzięki zastosowaniu nowego rozwiązania, zajęcia dla przyszłych medyków zyskają nowy wymiar.
Model 3 D płodu,  wydrukowano na podstawie zdjęć wykonanych aparatem USG - Voluson E10, którym od kilku miesięcy dysponuje Wojewódzki Szpital Zespolony. Urządzenie umożliwia wykrycie wad, w sercu dziecka i innych strukturach, już od 12-14 tygodnia ciąży. Dzięki zakupowi sprzętu, w lecznicy otworzono pierwszą w województwie świętokrzyskim Pracownię Diagnostyki Prenatalnej i Echokardiografii Płodowej.
– Lekarze pracujący w poradni odbyli szkolenia w czołowych ośrodkach w Europie. Zdjęcia wykonane przez nasz aparat są bardzo precyzyjne – podkreśla lek. med. Daniel Wolder z Kliniki Położnictwa i Ginekologii.
 Trójwymiarowe wydruki kilku modeli: zdrowego płodu oraz płodu  z nieprawidłowościami w budowie płodu udało się stworzyć dzięki współpracy z firmą informatyczną Neurosoft z Wrocławia oraz Kieleckim Parkiem Technologicznym.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreślał, że gmina Kielce od wielu lat wspiera dziedzinę, jaką jest medycyna. Do działań tych należy m.in. prowadzenie programów profilaktycznych. Chodzi o szczepienia dla niemowląt, seniorów a także nastolatek.
- Mamy w Kielcach dobre szpitale, potrzebne jest im wsparcie technologiczne i my takie oferujemy. Będziemy w Kielcach wspierać rozwój medycyny - mówił Wojciech Lubawski.
O dobrej współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym mówił dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.
- Bardzo się cieszmy, że możemy współpracować ze specjalistami z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Sprzęt w który wyposażone jest Centrum Druku 3D może być wykorzystany w bardzo wielu dziedzinach, medycyna jest jedną z nich – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.
Przyszłe mamy będą mogły wydrukować ze zdjęcia usg, wykonanego w szpitalu na Czarnowie – np. model twarzy swojego dziecka.
Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego wyposażone jest w drukarkę  Systems – ProX 500 Plus. To pierwszy w Polsce tak wysokiej klasy i szerokim spektrum zastosowania, sprzęt. Materiałem wykorzystywanym w druku jest bardzo wytrzymały plastik odporny na odkształcanie. Produkt końcowy, to wysokiej jakości i dokładności, trwały model termoplastyczny o doskonałych właściwościach mechanicznych. Urządzenia, którymi dysponuje KPT spełniają określone standardy do druku m.in. produktów medycznych. Oferta Centrum Druku skierowana jest do podmiotów związanych z: medycyną, przemysłem tworzyw sztucznych, motoryzacją, elektroniką, wzornictwem przemysłowym, architekturą, przemysłem spożywczym, lotnictwem, kosmonautyką czy przemysłem zbrojeniowym.

 




Galeria zdjęć

Powrót