Aktualności
2015-12-07
Centrum Druku 3D zaprasza do współpracy
- Centrum to zupełnie nowy obszar funkcjonowania Parku, doskonałe uzupełnienie wysokiej jakości infrastruktury, dające ogromne możliwości zarówno w sferze badawczo-rozwojowej, jak i biznesowej. To jedno z najbardziej nowatorskich w kraju centrów prototypowania i produkcji tzw. krótkich serii. Przyszłość miasta i regionu - nie ma wątpliwości Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego. I przekonuje: - Powinniśmy dziś stawiać na innowacyjność w druku 3D czy prototypowaniu, obszarach, które dotychczas w Kielcach nie funkcjonowały, a przynajmniej nie w takim jak obecnie wymiarze. Potencjał jest duży i są ludzie, którzy chcą realizować swoje pasje. Wystarczy wyposażyć ich w odpowiednie narzędzia.
Jedno centrum, dwie technologie
Mózgiem Centrum 3D zlokalizowanego na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego, jest drukarka firmy 3D Systems – ProX 500Plus, pierwsza w Polsce o tak wysokiej klasie i tak szerokim spektrum zastosowań. Drukarka wykorzystuje zaawansowaną technologię SLS (ang. Selective Laser Sintering), która polega na laserowym spiekaniu proszków poliamidowych (tworzywa sztucznego wysokiej jakości) zaprojektowanych komputerowo modeli bryłowych w programach do projektowania przestrzennego.
Materiały wykorzystywane w druku to bardzo mocny i wytrzymały plastik dedykowany inżynierii produkcji, sztywny i odporny na odkształcenie pod wpływem ciepła plastik z włóknem szklanym oraz specjalne aluminium z włóknem plastiku, również odporne na odkształcenie pod wpływem ciepła i dające efekt odlewu z metalu. Produkt końcowy to wysokiej jakości i dokładności trwały model termoplastyczny o doskonałych właściwościach mechanicznych, m.in. odporny na warunki zewnętrzne – nieczuły na promieniowanie UV, wytrzymały w temperaturach –40°C do 185 °C, o pełnej funkcjonalności już w momencie wyjęcia z drukarki, z możliwością sterylizacji, o VI klasie medycznej USP, czyli spełniający określone standardy dla produktów medycznych oraz uprawniony do kontaktu z żywnością.
Centrum Druku świadczy także usługi druku 3D w technologii FDM, która polega na warstwowym osadzaniu termoplastycznego tworzywa sztucznego. Mniej zaawansowana niż SLS jest wykorzystywana głównie do wytwarzania poglądowych prototypów, co pozwala na maksymalne dopracowanie kształtu, ergonomii i funkcjonalności finalnego produktu.
Od prototypu do produktu
Zakres usług Centrum Druku jest szeroki. - Przy wsparciu naszych specjalistów, wysoko wykwalifikowanych inżynierów, przedsiębiorcy mogą wykonać prototyp nowego produktu, a nawet gotowy do sprzedaży produkt, pod warunkiem, że jego właściwości techniczne są tożsame z tymi, które posiada oferowany przez nas materiał budulcowy. Możemy także „wydrukować” elementy zastępcze, niezbędne do funkcjonowania danego urządzenia, formy służące sprawdzaniu wzorcowych parametrów określonego produktu, a także uruchomić krótką serię produkcyjną, złożoną np. z tysiąca sztuk – wylicza Justyna Lichosik, zastępca dyrektora Kieleckiego Parku Technologicznego.
Z gotowymi produktami można robić praktycznie wszystko: malować, lakierować, galwanizować chromować, czy sterylizować, co stwarza ogromne możliwości dla przedsiębiorców produkujących np. narzędzia i akcesoria medyczne. – Co ważne możemy także wykonywać opakowania żywnościowe. Posiadamy niezbędny certyfikat dopuszczający nasze produkty do kontaktu z żywnością – mówi Justyna Lichosik.
Wystarczy pomysł
Oferta Centrum Druku skierowana jest do przedsiębiorców, ale też projektantów, biur konstrukcyjno-projektowych z różnych miejsc w kraju i za granicą, działających w branżach związanych z: przemysłem tworzyw sztucznych, motoryzacją, elektroniką, medycyną, wzornictwem przemysłowym, architekturą, przemysłem spożywczym, lotnictwem, kosmonautyką czy przemysłem zbrojeniowym. – Wszyscy zainteresowani skorzystaniem z naszych usług mogą się do nas zgłosić z gotowym projektem wykonanym np. w programie Inventor, Cata, SolidWorks czy innym lub z samym pomysłem. W przypadku tych ostatnich nasi inżynierowie, wykorzystując, pozostające na wyposażeniu Centrum, specjalistyczne programy do projektowania przestrzennego, przeleją pomysł na papier – tłumaczy Justyna Lichosik.
Oszczędność czasu i pieniędzy
Korzystanie z oferty Centrum Druku pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas i – co za tym idzie - pieniądze. – W zależności od złożoności projektu jesteśmy w stanie wykonać gotowy do sprzedaży produkt w ciągu jednego czy dwóch dni. Firma nie musi już czekać na formy wtryskowe, ani uruchamiać całej linii produkcyjnej. Oszczędność czasu jest ogromna, nie mówiąc już o pieniądzach, które – dzięki maksymalnie uproszczonemu procesowi produkcji - niezależnie czy jest to produkcja jednostkowa czy masowa, zostają w kieszeni zleceniodawcy. Nasza drukarka pozwala wytwarzać części z powodzeniem zastępujące te powstające przy zastosowaniu tradycyjnej metody wtrysku, bez ponoszenia dodatkowych, wysokich kosztów – zapewnia Justyna Lichosik.
Druk 3D pozwala także szybko reagować na wszelkie zmiany rynkowe. – Dziś produkt żyje zdecydowanie krócej niż jeszcze kilka lat temu. Trendy i potrzeby konsumentów ciągle się zmieniają. Skorzystanie z usług naszego Centrum daje możliwość wypuszczania na rynek krótkich serii limitowanych produktów. Druk 3D jest idealny do zindywidualizowanej, niepowtarzalnej produkcji, a i przy masowej świetnie się sprawdza – zwraca uwagę Justyna Lichosik.
Centrum Druku stwarza wreszcie możliwości wykonania produktu „na żądanie”. – Co jest szczególnie ważne w momencie, gdy na przykład uszkodzeniu ulegnie jeden z elementów potrzebnego nam urządzenia, a jego naprawa lub wymiana w normalnych warunkach zajęłaby około 2-3 tygodni. Dzięki wydrukowi 3D możemy mieć ten sam element od ręki i będzie on spełniał wszystkie normy – twierdzi Justyna Lichosik.
Zabawki na początek
Pierwsze zlecenia Centrum Druku ma już za sobą. Realizacja przez KPT projektu „Perspektywy RSI Świętokrzyskie - IV etap” pozwoliła na wykonanie dla przedsiębiorców z różnych branż z regionu 30 prototypów produktów.
– Od bardzo specjalistycznych elementów użytkowych, stosowanych w pożarnictwie, po zabawki dla dzieci. Wszystkie prototypy w ramach tego projektu są przez nas przygotowane bezpłatnie. Mamy nadzieję, że te pierwsze usługi pozwolą nam zbudować rynek. Tym bardziej, że zainteresowanie naszą działalnością jest już widoczne. Otrzymujemy zapytania i spotykamy się z zainteresowanymi m.in. z Mazowsza czy Małopolski – wylicza Szymon Mazurkiewicz. – Przedsiębiorcy w czasie tych rozmów są jeszcze dość ostrożni. Niektórym trudno jest sobie wyobrazić wytworzenie gotowego produktu bez uruchamiania całej linii produkcyjnej, do tego w liczbie tysiąca sztuk i w 2-3 dni, ale jesteśmy dobrej myśli. Pierwsze stworzone przez Centrum prototypy pokazały, że druk 3D jest przyszłościowy – dodaje.
Uniwersytet wiedzy
Centrum Druku to nie tylko wsparcie dla przedsiębiorców, ale też możliwość tworzenia w przyszłości projektów badawczo-rozwojowych. – Przed nami kolejna perspektywa unijna na lata 2014-2020. I znów mocno chcemy postawić na rozwój sektora B+R, czyli dalszego zwiększania zasobów wiedzy, ale w nieco innym wymiarze. W całym kraju gigantyczne pieniądze zostały zainwestowane w rozwój bazy badawczej i naukowej, która dziś - w moim przekonaniu - jest wykorzystywana tylko w niewielkim stopniu i to głównie na cele dydaktyczne, a nie gospodarcze czy komercyjne. A przecież to wszystko powinno pracować na nasz PKB. Stawiając dziś w Parku na nowe aspekty naukowo-badawcze zmierzamy w stronę budowy tzw. uniwersytetu wiedzy, ale w wymiarze praktycznym – zapowiada Szymon Mazurkiewicz.
- tomasz.bajor@technopark.kielce.pl
nina.jarocka-bak@technopark.kielce.pl