Aktualności

2015-06-05

SKY-e czerpie energię wprost z nieba.

Nowy budynek KPT, w którym powstanie Zespół Inkubatorów IT i Energetyczne Centrum Nauki, otrzyma nazwę „SKY-e”, ponieważ w unikalny sposób łączy dbałość o środowisko naturalne i nowoczesne technologie.

Wyspa Skye, uznawana jest za jeden z najpiękniejszych zakątków Europy. To zarazem ostoja dzikiej przyrody, jak i miejsce otwarte na nowatorskie rozwiązania. Rozwija się tam rolnictwo ekologiczne i rybołówstwo,  powstają elektrownie wiatrowe, takie jak Ben Aketil Wind Farm. Skye słynie również z pracowni Rural Design, której architekci adaptują zabytkowe budynki i tworzą nowoczesne projekty, zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
- Budynek SKY-e w podobnie unikalny sposób łączy dbałość o środowisko naturalne i nowoczesne technologie. Obiekt po WSU został podwyższony o jedną kondygnację, jego powierzchnia po rozbudowie wynosi prawie 5 tysięcy mkw. A w szklanej elewacji, w której odbija się niebo, zamontowano panele fotowoltaiczne,  przetwarzające światło słoneczne w energię elektryczną  - mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.
SKY-e stanie się nowoczesną bazą dla świata IT – powstanie w nim sieć laboratoriów, dedykowanych nowatorskim badaniom wdrożeniowym. Inkubatory zostaną wyposażone w przestrzenie dyskowe, wirtualne maszyny, klastry obliczeniowe i serwery - urządzenia będą zasilane energią solarną, dzięki panelom fotowoltaicznym, czerpiącym ją wprost z nieba. SKY-e będzie również siedzibą Energetycznego Centrum Nauki, czyli przestrzeni edukacyjnej, dedykowanej młodym ludziom.

Budynek powstaje dzięki realizacji projektu "Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego"



Galeria zdjęć

Powrót